Bhringraj Yağı Sağlıklı Saç Büyümesinin Anahtarı mı? Uzmanlar Tartışıyor

Tam da tüm trend güzellik yağlarına hakim olduğunuzu düşündüğünüz anda, buna meydan okuyacak yeni bir rakip ortaya çıkıyor. Bir dizi başka faydasının yanı sıra saç büyümesini teşvik ettiği için övülen çok sayıda yüksek puanlı saç bakım ürününün yıldız bileşeni olan bhringraj yağına girin.

Peki, bhringraj yağı tam olarak nedir ve onu saç bakımında bu kadar değerli bir bileşen yapan nedir? Bir kozmetik bilimci, bütünsel sağlık uzmanı ve Dr. Jen Knows Skin’in kurucusu olan Jennifer Davis Alexander’a göre, bilimsel olarak Eclipta alba veya Eclipta prostrata olarak bilinen ve kendi deyimiyle “binlerce yıldır” geleneksel tıpta kullanılan bir bitkiden elde ediliyor.

Dr. Alexander, bu bitkilerin Batı Afrika, Brezilya, Hindistan ve Tayland gibi tropikal ve subtropikal iklimlerde yabani olarak yetiştiğini söylüyor. Bu bitkinin bu kadar güçlü olmasının nedeninin “flavonoidler, potasyum, magnezyum ve demir gibi bitkisel besinler ve mineraller açısından zengin olması ve bunların hepsinin saç ve saç derisi sağlığında ayrılmaz bir rol oynaması” olduğunu belirtiyor.

İleride, potansiyel faydaları, kimlerin kullanması gerektiği ve nasıl uygulanacağı da dahil olmak üzere saç için bhringraj yağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz.

Bhringraj Yağının Faydaları

Saç Büyümesi

Çok sayıda çalışma bhringraj yağının saç büyümesi için potansiyelini vurgulamaktadır. 2008 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, bitki hızlandırılmış büyüme göstermiş ve saç büyümesini teşvik etmede minoksidil (genellikle Rogaine olarak bilinir) ile rekabet etme potansiyeline işaret etmiştir. Hayvanlar üzerinde test edildiği göz önüne alındığında, bu sonuçları bir tuz tanesi ile almaya değer, ancak kesinlikle bhringraj yağının bir saç uzatma yarışmacısı olarak büyüleyici potansiyeline işaret ediyor.

Serbest Radikal Koruması

Bhringraj yağının bir diğer faydası da antioksidan korumasıdır. Dr. Alexander’a göre, bhringraj yağı önemli bir E vitamini kaynağıdır ve saç derinizi ve saç tellerinizi zararlı serbest radikallerden korumak için mükemmeldir. Özellikle, bu serbest radikaller UV ışınları ve kirlilik gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır, bu da erken beyazlamaya ve saç büyümesinin yavaşlamasına neden olabilir.

Antimikrobiyal Özellikler

Dr. Alexander ayrıca bhringraj yağının anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerini de öne çıkan bir fayda olarak belirtiyor. Bu özelliklerin kepekle etkili bir şekilde mücadele edebileceğini ve genel kafa derisi sağlığını geliştirebileceğini belirtiyor.

Bhringraj Yağını Kimler Kullanmalı

WeThrivv’in kurucu ortağı, PRP, eksozomlar, saç dökülmesi ve rejeneratif uzmanı Sanjay Batra, “Saç basittir, ancak saç biyolojisi karmaşıktır ve mikrobik veya ektoparazitik aşırı büyümenin neden olduğu iltihaplanma ve tahriş gibi bazı insanlarda diğerlerinden daha kötü olan çeşitli ortak yönleri vardır” diyor. “Bu nedenle, kafa derisinde tahriş, abartılı kepeklenme veya kafa derisinde kızarıklık yaşayanlar, bhringraj yağını rejimlerine dahil ederek fayda sağlayabilirler.”

Bhringraj Yağı Saç Derisinde Nasıl Kullanılır?

“Uygulama yöntemi, yağın nasıl hazırlandığına bağlıdır” diyen Dr. Batra, yaprak tozunun ekstraksiyonu için taşıyıcı yağ seçiminin yağın kalitesini belirlemede çok önemli olduğunu belirtiyor. Örneğin uzman, ayçiçek yağını zeytin ve hindistan cevizi yağı ile karşılaştırıyor. Ayçiçek yağını “daha düşük kalite” olarak değerlendirirken, zeytin ve hindistan cevizi yağını “daha yüksek kalite” olarak görüyor. Bunun nedeni, zeytinyağının ayçiçek yağından daha fazla antioksidana, özellikle de K, E vitaminleri ve oleuropeine sahip olmasıdır. Öte yandan, hindistan cevizi yağının daha fazla doymuş yağ asidine sahip olduğunu ve bunun da malzemeleri taşımak için daha iyi olduğunu belirtiyor. Diğer taşıyıcı yağların da işe yarayabileceğini kabul etmekle birlikte, zeytin veya hindistan cevizi yağının daha üstün olduğunu kesin bir şekilde önermektedir.

Onun kullanım yöntemi güçlü bhringraj yağı için geçerlidir ve ayçiçek yağı gibi bileşenlerle yapılan daha düşük formlarda işe yaramayabilir. Dr. Batra, yağı saçınızı yıkadıktan sonra uygulamanızı öneriyor. Yarım çay kaşığını ellerinize dökmenizi, saç tellerinizde gezdirmenizi ve kafa derisine masaj yaparak bitirmenizi öneriyor.

Bhringraj Yağının Potansiyel Yan Etkileri

Herhangi bir cilt veya saç bakım ürününün potansiyel riskleri ve yan etkileri vardır. Dr. Batra, bhringraj yağı söz konusu olduğunda bunların kalite endişelerinden ve çok sık uygulamadan kaynaklandığını söylüyor. “Ürünün etki gücü düşükse ve düşük kaliteli bir yağla üretilmişse, kafa derisi mikroplarının daha da kötüleşmesi ve kepeğin artması riski vardır.” Bunu önlemek için Dr. Batra, doğru etki gücüne sahip yüksek kaliteli bhringraj yağı kullanmanın önemini vurguluyor. Baz yağın, sağladığı besleyici ortam nedeniyle mikropların büyümesini teşvik edebileceğine dikkat çekiyor. Bununla birlikte, güçlü bir yağ bu mikropların bu yağlı ortamda çok fazla büyümesini etkili bir şekilde durdurabilir.

Yorum yapın