Bölünmüş Uçları Önleyen 6 Küçük Alışkanlık

Kırık uçlar sinir bozucu olabilir. Kuaförden döndüğünüzde saçınız mükemmel görünür. Birkaç hafta sonra, yine oradalar. Ancak üzülmeyin; şık saç uçlarına sahip olmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Bu sadece ne yapacağınızı (ve ne yapmayacağınızı) bilmekle ilgilidir. İşte profesyonellere göre saç uçlarının kırılmasını önlemeye yardımcı olan altı alışkanlık.

Doğru Sıcak Aletleri Kullanın

Sıcak aletler saçınızı yıpratarak saç uçlarının kırılmasına neden olur. Bu yüzden, eğer sıcak aletler kullanacaksanız, doğru olanları kullanın. Warren Tricomi’de usta saç stilisti ve uzatma uzmanı olan Nozomi, Bioprogramming Sıcak Aletlerin kullanılmasını öneriyor. “Bioprogramming cihazları, kullandıkça saçınızı daha sağlıklı hale getiren tek saç şekillendirme aracıdır. Saça anında nem, parlaklık ve genel olarak daha sağlıklı bir görünüm kazandırırlar. Bırakın teknoloji herhangi bir ek ürün kullanmadan saçınızı iyileştirsin!”

Salon Hizmetlerini Düşünün

Warren Tricomi’nin usta saç stilisti ve renk uzmanı Lazaro Lambertucci, kırık uçları önlemek için keratin, parlatıcı ve tonik gibi salon bakımlarının dikkate alınmasını öneriyor. “Kırık uçlar, genellikle sert kimyasallar veya aşırı ısı ve saça dokunmaktan kaynaklanan saçtaki doğal keratin kaybından kaynaklanır, böylece saçın iç lifinin bu çatlaklardan geçmesine ve kırık uçların oluşmasına izin verir.”

Kırık uçlarınız sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, yılda birkaç kez kuaförde bakım yaptırmak için harcayacağınız paraya değebilir.

Saçınıza Evde Bakım Yapın

Salon bakımları bütçenize uygun değilse (ve uygun olsa bile), evde bakım uygulamak da çok faydalı olabilir. “Tüm saç tipleri için ağırlıksız ve harika olan K18 Moleküler Onarıcı Saç Yağını, saç hasarını çok hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olan K18 Durulanmayan Moleküler Onarıcı Saç Maskesini ve sadece kırık uçları azaltmakla kalmayıp aynı zamanda ısı koruması da sağlayan Oribe Split End Seal’ı öneriyorum. Tüm bu ürünler kırık uçları önleme ve yönetme konusunda son derece yardımcı oluyor,” diyor Lambertucci.

Ünlü renk uzmanı ve Sally Hershberger’deki Sharon Dorram Color’ın sahibi Sharon Dorram da K18 serisinin hayranlarından. “İhtiyacınız olan tek şey parmak uçlarınız arasında bezelye büyüklüğünde küçük bir miktar [maske]. Fön çekmeden ve sıcak elementler kullanmadan önce nemli saçınıza K18 uygulayın.”

Güneş ve Rüzgardan Zarar Görmesini Önleyin

Dorram, “Teknede, üstü açık bir arabada ya da sadece plajda olmak gibi rüzgar gibi unsurlara maruz kalıyorsanız, her zaman önce saçınızı aşağı doğru kaydırın ya da kaplamalı bir saç bağıyla (ipek veya kumaş bağlar en iyisidir) saçınızı geriye doğru çekin” tavsiyesinde bulunuyor. Ayrıca bu koşullar altında mümkün olduğunca şapka takılmasını öneriyor.

Stilistinizle İletişim Kurun

Kırık uçlardan endişe ediyorsanız ve saçınızı boyuyorsanız, stilistinizle iletişim kurmak çok önemlidir. Dorram, “Saçı daha açık renge boyarken, halihazırda açık olan saçın üzerine gelmediğinden emin olun” diyor. “Bir profesyonelle görüşüyorsanız, saçın aşırı işlem görmemesi ve daha fazla kırık uç yaratmaması için bunu belirttiğinizden emin olun.”

Saçınızı Sık Sık Kesin

Dorram, kırık uçlar için en iyi çözümün her altı ila sekiz haftada bir rutin bakım yaptırmak olduğunu söylüyor. “Bu, saçın sağlıklı ve taze kalmasını ve nihayetinde uzamasını sağlar.”

Bu yüzden atlamayın. Randevularınızı önceden planlayın ve planınıza sadık kalın.

Yorum yapın