C Vitamini Uzun, Tatlı Saçlar Uzatmak İçin En İyi Bileşenlerden Biridir

C vitamini cilde parlaklık ve ışıltı kazandıran bir cilt bakım bileşeni olarak bilinir, ancak *spoiler uyarısı*, C vitamini sadece cildiniz için değildir – saçınız için de özel C vitamini ürünleri vardır.

Neden mi? Cilt bakım bileşenlerinin saç bakım ürünlerine dahil edildiği ‘ciltleştirme’ trendini duymuş olabilirsiniz. Ne de olsa saç derisi yüzünüzdeki cildin bir uzantısıdır ve bu nedenle onun da C vitamininden faydalanacağını düşünürsünüz, değil mi?

Bunu öğrenmek için bazı uzmanlarla bir araya geldik.

Saçlar İçin C Vitamini Kullanmanın Faydaları

Cilt bakım ürünlerindeki bileşenleri analiz eden bir platform olan OnSkin’de biyokimyager, sertifikalı estetisyen ve bilim ekibi lideri olan Valerie Aparovich’e göre, C vitamini cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi saç bakım ürünlerinde de aynı şekilde etki etmektedir.

“C vitamini, serbest radikal kaynaklı hücresel hasarı azaltan güçlendirici bir antioksidandır ve aynı zamanda hem ciltte hem de saçta hava kirliliği ve ultraviyole radyasyon gibi çevresel stres faktörlerinin neden olduğu oksidatif stresi önler” diyor.

Yönetim kurulu sertifikalı dermatolog ve Inner Glow’un kurucusu Noreen Galaria, MD, FAAD, C vitamininin ciltte kolajen üretimini artırdığı gibi kafa derisinde de kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bunun kafa derisi ve saç sağlığını iyileştirdiğini ve ayrıca saç büyümesine yardımcı olduğunu açıklıyor.

“Ayrıca saç tellerimizi pürüzsüzleştirebilir ve parlaklığı artırabilir” diye ekliyor. “Yıpranmış saç tellerini çatıdaki kiremitlerin havaya kalkmış hali gibi düşünün. C Vitamini kiremitleri düzleştirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı olur, böylece saç daha parlak ve nemli görünür. Ayrıca saçı şekillendirme stresinden de korur.”

Saçlar İçin Ne Sıklıkta C Vitamini Kullanmalısınız?

Bu hangi ürünü kullandığınıza bağlıdır.

Eğer bir c vitamini şampuanı ve saç kremi kullanıyorsanız, işiniz kolay – Aparovich, saçınızı yıkama sıklığınıza göre düzenli olarak kullanılabileceklerini belirtiyor.

“C vitamini saç maskeleri güçlü bir etki için haftada bir veya iki kez uygulanabilir ve c vitamini saç serumlarının kullanımı özel kullanım tavsiyelerine bağlıdır. Örneğin, bazıları yıkamadan sonra uygulanabilir, bazıları yıkamadan bir saat önce kafa derisine uygulanır, bazıları gece boyunca bırakılabilir, bu nedenle ürününüzü doğru şekilde uygulamak için etiketi okuduğunuzdan emin olun” diyor.

Aparovich, C vitamini içeren herhangi bir kozmetik ürünün düzenli kullanımı için genellikle herhangi bir kontrendikasyon bulunmadığını belirtiyor: “Bu, neredeyse hiçbir yan etkiye neden olmayan nispeten güvenli bir bileşendir. Bununla birlikte, bireysel alerji reaksiyonları meydana gelebilir, bu nedenle yeni ürününüzle tam olarak etkileşime girmeden önce bir yama testi yapmak, istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için çok önemlidir.”

Hangi Saç Tipleri C Vitamini Kullanmalıdır?

New York, Milano ve Paris Moda Haftaları gibi üst düzey editoryal ve moda etkinliklerinin stilistliğini yapmış usta bir kuaför olan Yvey Valcin, C Vitamini bazlı ürünlerin incelmiş veya aşırı işlem görmüş saçlar için ideal olduğunu söylüyor.

“Ayrıca, herhangi bir kırılma fark ederseniz, saç bakım rutininize C Vitamini eklemek için mükemmel bir zamandır” diyor. “Saçın sağlıklı kalması için gereken nemi ve besin maddelerini hapsetmeye yardımcı olacaktır.”

Aparovich, aşırı renkli, yıpranmış ve kırılgan saçların antioksidan ve güçlendirici özellikleri nedeniyle C vitamininden en fazla fayda sağlayacağını kabul ediyor. “C vitamini kılcal damarların bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur, bu da saç köklerine yeterli kan akışı ve dolayısıyla saç büyümesi için gereklidir. Saç tellerinin koruyucu potansiyelini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve bakımlı ve parlak görünmelerini sağlayabilir” diyor.

Ancak Dr. Galaria’nın hassas saç derisine sahip olanlar için bir uyarısı var. “C vitamininin bir asit olduğunu hatırlamakta fayda var, bu nedenle hassas bir cildiniz veya hassas bir saç deriniz varsa dikkatli kullanın” diyor. “Saçınızın parlaklığını, ışıltısını ve nemini artırmaya çalışıyorsanız ancak kafa deriniz hassas ise, hastalara kafa derisine doğrudan uygulamadan kaçınmalarını öneririm. Bunun yerine, saç derisinin ortasından saç uçlarına doğru kullanın.”

 

Yorum yapın