Çok Sık Saç Boyama Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Çok sık saç boyama saç dökülmesine neden olur mu? Duş giderinizin çevresinde dönen bir tutam saç görmek veya saç fırçanıza her zamankinden biraz daha fazla saç girdiğini fark etmek endişelenmenize neden olabilir. Kendinizi saç dökülmesinin yaygın nedenleri için internette araştırma yaparken bulabilir ve hatta dökülme ile saçınızı boyamak arasında bir ilişki olup olmadığını merak edebilirsiniz (özellikle de işin içinde ağartıcı varsa). Bu sorunun kökenine inmek için, aşırı hevesli saç boyamasının saç dökülmesine neden olmasının mümkün olup olmadığını görmek için uzmanlara ulaştık.

Çok Sık Saç Boyamak Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Çok Sık Saç Boyama Saç Dökülmesine Neden Olur mu?
Çok Sık Saç Boyama Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

İyi haber: Genel olarak konuşmak gerekirse, saç boyası saç dökülmesine neden olmaz ve vücudunuzun saç çıkarma yeteneğini etkilemez, diyor kurul sertifikalı bir dermatolog olan MD Rebecca Marcus. Bunun nedeni, saç boyasının tek tek saç tellerini hedef alması ve yarı ve yarı kalıcı saç boyalarında olduğu gibi saç telinin dış yüzeyinde renk biriktirmesi ya da kalıcı saç boyası veya ağartıcı kullanıldığında saç kütikülüne nüfuz etmesidir.

Saç boyama işleminde kafa derisine nüfuz etmez ve bu nedenle sonuçta büyümeden sorumlu olan saç folikülüne ulaşmaz. Dr. Marcus, bunun istisnasının saç boyasına karşı büyük bir alerjik reaksiyon yaşamanız olduğunu söylüyor.

Bu durumda, “kafa derisinde önemli ölçüde iltihaplanma yaşayabileceğinizi ve iltihaplanma reaksiyonunun folikül seviyesine ulaşması halinde, bunun potansiyel olarak saç dökülmesine neden olabileceğini” söylüyor. Muhtemelen iltihabı fark edecek ve devam eden kafa derisi hassasiyeti, kızarıklık, pullanma, ağrı, batma, kaşıntı ve genel tahriş yaşayacaksınız. Durumun böyle olduğundan şüpheleniyorsanız, tıbbi bir müdahalenin zamanı gelmiş demektir, bu nedenle doktorunuza başvurun.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de saç döngünüzün hangi aşamasında olduğunuzdur. Dr. Marcus, saçınız dinlenme aşamasındaysa (telojen) -ki bu iki ila üç ay içinde normal dökülme ile sonuçlanır- saçınızı boyamanın saç dökülmesini hızlandırabileceğini belirtiyor. “Kafadaki saçların yaklaşık yüzde beş ila 10’u herhangi bir zamanda telojen evresindedir ve bu nedenle bu tür bir dökülmeye karşı savunmasızdır.”

Saç Boyası ve Saç Kırılması Arasındaki Bağlantı

Bununla birlikte, saçınızı boyamakla saç fırçanıza, duşa veya parmaklarınıza daha fazla saç teli gelmesi arasında bir ilişki olduğunu fark ettiyseniz, gerçek şu ki büyük olasılıkla saç kırılmasıyla karşı karşıyasınız.

Saç boyama cerrahı ve Beverly Hills Hair Restoration’ın kurucusu John Kahen, “Saç boyasındaki kimyasallar saç telindeki proteine zarar verir, bu da saçın zayıflamasına ve kopmasına neden olabilir” diyor. “Kırılma genellikle geçmişte birçok kez boyanmış [veya işlenmiş] veya üzerinde yıllarca ısı aletleri kullanılmış saçların uçlarında meydana gelir.”

Kırılma tipik olarak saç tellerinizin alt kısmında (saçınızın en eski ve en bozuk kısmı) meydana gelirken, saç boyasından kaynaklanan ciddi hasar saç telinin ortasında ve hatta en üst kısmında kırılmaya neden olabilir.

Dr. Kahen, “Saç boyasını en fazla altı haftada bir olacak şekilde en aza indirmeye çalışın ve saç teline daha fazla zarar vermek için çok fazla ısıyla şekillendirme kullanmayın” diyor.

Saç Boyasından Kaynaklanan Saç Kırılmaları Nasıl En Aza İndirilir?

İşte Saçınızı Neden Elma Sirkesi ile Temizlemeniz Gerektiği – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Saç boyanızla birlikte sağlıklı saç tellerine de sahip olabilirsiniz. Saç boyası randevularınızı aralıklı hale getirmenin yanı sıra aşağıdakileri de yapın:

Yama Testi Yapın: Biraz zahmetli olduğunu biliyoruz, ancak yama testi yapmak sizi uzun vadede çok fazla gönül yarasından kurtarabilir.

Saç Boyama Derinlemesine Bakım Uygulayın: “Saç boyası kullandıktan sonra, özellikle de ağartıcı içeriyorsa, saçınızı beslemek iyi bir fikirdir. Nemlendirici içerikli saç maskeleri kullanmaya çalışın” diyor Dr. Kahen

Saç Boyama İşleminde Sık Sık Havayla Kurutun: Isıyla şekillendirmeyi en aza indirmek için saçınızı mümkün olduğunca sık havayla kurutun. Fön çekmeniz gerekiyorsa, önce saçınızı %60 ila %80 oranında havayla kurutmayı deneyin.

Renk Açıcı Saç Kremleri Kullanın: Renginizi değiştirmeyi seven biriyseniz, bunun yerine renk bırakan bir saç kremi düşünün. Bunlar saçınızın dış yüzeyine zengin pigmentler bırakır ve aynı zamanda saçınızı besler.

Renk İşlemi Görmüş Saçlar İçin Ürünler Kullanın: Bu ürünler sadece renginizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda boyadan etkilenmiş saçları beslemeye ve güçlendirmeye de yardımcı olabilir.
Kafa derisinde devam eden saç dökülmesi yaşıyorsanız, bir tıp uzmanına ulaşın. Nedenini belirlemenize ve saç büyümenizi tekrar rayına oturtmanıza yardımcı olabilirler.

Yorum yapın