Demi Kalıcı vs Yarı Kalıcı Saç Boyası: Bilmeniz Gereken Her Şey

Eğer daha önce saçınızı kuaförde boyattıysanız ya da kendin yap yöntemini seçtiyseniz, bu sürecin oldukça fazla kimya ve bilim içerdiğinin farkındasınızdır. İster grileri kapatmak isterse güneş ışıltılı vurgular eklemek olsun, istediğiniz renk tonunu ve görünümü elde etmek için her türlü karıştırma ve formülasyon gereklidir. Bu noktada, tüm saç renkleri eşit yaratılmamıştır. Genellikle üç gruptan birine ayrılır: kalıcı, yarı-kalıcı ve yarı-kalıcı. Bu üçü arasında en çok örtüşme son ikisi arasında olsa da, bilinmesi gereken bazı önemli farklılıklar da vardır. Burada, en iyi renk uzmanları ikisinin nasıl hem benzer hem de yine de çok farklı olduğunu açıklıyor.

Demi-Permanent Saç Rengi Nedir?

Demi ve semi hakkında konuşmadan önce, ilk olarak kalıcı saç renginin ne olduğunu anlamak önemlidir. Adından da anlaşılacağı gibi, en uzun süre dayanacak renk türüdür – yıkanmaz, gerçekten uzaması gerekir. Chicago merkezli bir saç renk uzmanı olan Kristen Fleming, kalıcı rengin saçın dış katmanı olan kütikülü açtığını ve saçın en iç katmanı olan kortekse nüfuz etmek için geliştirici ile içeri itildiğini açıklıyor.

Hem demi hem de semi farklıdır. Fleming, demi kalıcı rengin mevcut renginizi kaldırmayacağını veya açmayacağını, sadece depolayacağını belirtiyor. Bununla birlikte, hidrojen peroksit içeren bir geliştirici ile karıştırılır; bu, rengi saça yerleştirmek için kütikülün açılmasına yardımcı olur, diye ekliyor New York’taki Valery Joseph Salon Madison Avenue’da baş renk uzmanı olan Nicole Gache.

Yarı Kalıcı Saç Rengi Nedir?

Fleming, diğer taraftan, yarı kalıcı rengin bir geliştirici kullanmadığını ve rengi saçın yüzeyinde daha fazla biriktirdiğini söylüyor. Bu yüzden her üç tür arasında en kısa süre dayanır. Bu noktada….

Her Biri Ne Kadar Süre Dayanır?

Hatırlanması gereken genel kural: “Hem demi hem de yarı kalıcı renk eninde sonunda kaybolur, oysa kalıcı renk kaybolmaz” diyor Gache. Bununla birlikte Fleming, demi rengin biraz daha uzun süre, yaklaşık 24 şampuan dayanacağını, çünkü saçın daha derinlerine nüfuz ettiğini belirtiyor. Buna karşılık, yarı kalıcı bir renk yalnızca 4-12 şampuan boyunca dayanacaktır.

Kimler Demi-Permanent Saç Boyası Kullanmayı Düşünmelidir?

Kapatmak ve saçınızın geri kalanıyla uyum sağlamasına yardımcı olmak istediğiniz biraz griniz varsa güzel bir seçenek olabilir. Gache, “Demi-permanent bir miktar griyi kapatabilir ancak yine de renginizi doğal tona yakın tutacaktır” diyor. Ve bakım gerektirse de (sınırlı uzun ömürlü olması nedeniyle), yeni uzamadan dramatik bir sınır çizgisi olmayacağından, yeniden uzama kalıcı bir renkte olduğu kadar sert olmayacaktır. (Yine de, kamufle etmeye çalıştığınız çok fazla gri varsa, kalıcı bir renk hala en iyi seçenek olacaktır, diyor Fleming).

Kimler Yarı Kalıcı Saç Boyası Kullanmayı Düşünmeli?

Büyük bir taahhüt altına girmeden bir renk denemek mi istiyorsunuz? Ne kadar çabuk çıkacağı göz önüne alındığında, yarı kalıcı saç boyası tercih edilebilir. (Yine, doğal renginizi açmayacağını unutmayın.) Ayrıca, bir geliştirici ile karıştırmak zorunda olmadığınız için evde kullanmak daha kolay olabilir. Gache, röflelerinizi tonlamak istiyorsanız yarı-kalıcının da iyi bir seçim olduğunu belirtiyor, ancak yine de etkiyi korumak için düzenli bakım ve bakımın gerekeceğini unutmayın. Bu arada, ister demi ister yarı kalıcı olsun, saçınızı yıkama sıklığınızı en aza indirmek ve bunu yaparken yalnızca renk için güvenli şampuan ve saç kremleri kullanmak, yeni renk tonunuzu uzatmanın en iyi yoludur.

 

Yorum yapın