En İyi Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Rutinine Sahip Olmanıza Yardımcı Olacak 10 İpucu

Cildimiz bir hikaye anlatır ve yaşlandıkça elastikiyetini kaybetmek, ince çizgiler ve kırışıklıklar geliştirmek gibi birçok değişiklikten geçmeye başlar. Zamanı dondurmanın bir yolu olmasa da, sağlam, yaşlanma karşıtı bir cilt bakım rutini oluşturmak, görünür yaşlanma belirtilerini uzatmaya ve farklı cilt sorunlarının görünümünü iyileştirmeye kesinlikle yardımcı olabilir. Yaşlanmanın yanlış bir şey olmadığını belirtelim; ancak cilt bakım rutininizi bu süreci geciktirmeye yardımcı olabilecek ürünlerle donatmak istiyorsanız, bu da tamamen sorun değil.

Bir başlangıç yapmak ve rutininizi güçlü, cildi seven bileşenlerle (niasinamid, retinol ve hyaluronik asit gibi) doldurmak, genç ve parlak görünümlü bir cildin korunmasına yardımcı olabilir. Rutininizde bir değişiklik yapmaya hazırsanız, yaşlanma karşıtı sonuçlar için en iyi cilt bakım ürünleri ve yaşlanma karşıtı cilt bakım rejiminizi geliştirecek ipuçları için okumaya devam edin.

Anti-Aging için Anahtar Bileşen Nedir?

Yaşlanma karşıtı bir cilt bakım rutinine başlamadan önce, favori ürünlerinizde bu altı yaşlanma karşıtı bileşene dikkat ettiğinizden emin olun.

1. Retinol

Retinol, özellikle yaşlanmayı geciktirme söz konusu olduğunda, birçok kişinin cilt bakım ürünlerinde aradığı yeşil bayraklı bir bileşendir. Harvard Health’e göre, bu A vitamini türevi güneş hasarını onarmaya ve ince çizgileri, kırışıklıkları ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. Reçetesiz veya reçeteli olarak temin edilebilir.

2. C Vitamini

Cleveland Clinic, C vitamininin cildi serbest radikallerden (UV radyasyonu ve hava kirliliğinin neden olduğu) ve güneş hasarından koruyabilen güçlü bir antioksidan olduğunu bildirmektedir. Ayrıca cildi aydınlatmaya ve ince çizgiler gibi gözle görülür yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

3. Alfa Hidroksi Asitler (AHA’lar)

Glikolik ve sitrik asit gibi alfa hidroksi asitler ölü cilt hücrelerini pul pul dökmek ve temizlemek için kullanılır. Harvard Health, AHA’ların düzenli kullanımının zamanla ince çizgileri, cilt sararmasını, lekelenmeyi ve koyu lekeleri iyileştirebileceğini bildirmektedir.

4. E Vitamini

E Vitamini, cildinizin sebumunda (yağ) doğal olarak bulunan yağda çözünen bir vitamindir. Cleveland Clinic’e göre, cildi yumuşak tutan bir bariyer oluşturur ve ayrıca nemi tutmasına yardımcı olur.

5. Kolajen

Kolajen, cilt hücrelerini güçlü ve elastik yapan bir proteindir. Cedars Sinai’ye göre, cilt bakım rutininize kolajen içeren cilt bakımı ve takviyeleri eklemek, cildin sarkmasını önlemeye ve dolgun, genç bir görünüm sağlamaya yardımcı olabilir.

6. Niasinamid

Cleveland Clinic’in de belirttiği gibi niasinamid, cildi aydınlatmaya, görünür yaşlanma belirtilerini önlemeye ve koyu lekeleri soldurmaya yardımcı olmak için birçok cilt bakım ürününde bulunan bir B3 vitamini formudur. Ayrıca, niasinamid cilt kızarıklığını azaltmaya ve gözenek boyutunu en aza indirmeye de yardımcı olabilir.

10 Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu

Görünür yaşlanma belirtilerini gidermek ve nemlendirmeyi desteklemek için bu on yaşlanma karşıtı cilt bakım ipucunu rutininize ekleyin.

1. Krem Temizleyici ile Yıkayın

Yaşınız, cilt tipiniz veya cilt endişeleriniz ne olursa olsun, günlük temizlik bir zorunluluktur. Gözle görülür şekilde yaşlanan bir cildiniz varsa, köpüren bir temizleyici yerine besleyici bir krem temizleyiciyi tercih edin, çünkü bunlar cildi sertleştirir ve kurutur. Cilt olgunlaştıkça nemini, besin maddelerini ve doğal yağlarını kaybeder, bu da cildin kuru görünmesine ve kuru hissedilmesine neden olur. Krem bir temizleyici, kullanımdan sonra cildi gergin ve soyulmuş hissettirmeden cildin yüzeyine nem takviyesi yapabilir.

 

2. Haftalık Eksfoliasyon

Rutin eksfoliasyonun sağladığı çok sayıda fayda vardır. Bunlar arasında ölü cilt hücrelerini temizlemek, gözenekleri açmak ve cildi aydınlatmak yer alır; bu nedenle yaşlanma karşıtı cilt bakım rutininin hayati bir parçasıdır.

Haftada bir ila üç kez, krem temizleyicinizi L’Oréal Paris Revitalift Bright Reveal Brightening Daily Scrub Cleanser gibi nazik bir peeling temizleyici ile değiştirin. Bu scrub, parlak görünümlü bir cilt için ölü cilt hücrelerini parlatmak üzere nazik mikro inciler ve glikolik asit kullanır. Size en uygun frekansı belirlemek için kullandıktan sonra cildinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin.

L’Oréal Paris Revitalift Radiant Smoothing Cream Cleanser cildi aşırı kurutmadan tüm makyaj izlerini nazikçe gidermek için formüle edilmiştir. Her sabah ve akşam, temizleyiciyi ıslak ellerde köpürtün ve cilde nazikçe masaj yaparak uygulayın. İyice durulayın ve kurulayın.

3. Yüz Serumu Uygulayın

Cildinizi temizledikten sonra, cildinizle ilgili endişelerinizi giderebilecek bir yüz serumu uygulamaya hazırsınız demektir.

4. Hedefe Yönelik Göz Kremi Kullanın

Eğer bilmiyorsanız, gözünüzün altındaki hassas cildin yaşınız ne olursa olsun ilgiye ihtiyacı vardır. Gözlerinizin etrafında gördüğünüz görünür yaşlanma belirtilerine hitap edebilecek bir formül seçin – ve besleyici E vitamini. Sabah ve gece, formülü iyice emilene kadar göz çevresine nazikçe masaj yapmak için yüzük yüzgecinizi kullanın.

 

5. Cilt Tipinizi Göz Önünde Bulundurarak Nemlendirin

Tüm cilt tiplerinin neme ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Olgun ciltler kuru olma eğilimindedir, bu da zengin, nemlendirici bir nemlendiricinin cildinizin görünümünü ve hissini iyileştirmeye gerçekten yardımcı olabileceği anlamına gelir. L’Oréal Paris Age Perfect Skin Care Cell Renewal Midnight Cream, Antioxidants, siz uyurken cilt bariyerini onarmaya çalışan besleyici, sufle benzeri bir dokuya sahiptir. Zaman içinde tutarlı kullanımla, daha az kırışıklık, daha sıkı bir cilt ve gelişmiş parlaklık bekleyin.

 

6. Yüz Yağı Deneyin

Yaşlanan cildin bir diğer belirtisi de doğal yağ üretiminin azalmaya başlamasıdır. Günlük olarak zararlı UV ışınlarına maruz kalmak cildin nem tutma kabiliyetini daha da tehlikeye atar, bu da cildin susuz ve cansız görünmesine neden olabilir. İşte bu noktada yüz yağı devreye girer: Cildin daha fazla beslenmesi için nemi hapsetmeye yardımcı olmak üzere yüz kreminden sonra uygulayabilirsiniz.

 

7. Her Gün SPF Kullanın

Acı gerçek şu ki, güneş kremi hiçbir zaman önemsiz olmayacaktır. Ancak, bu özellikle yaşlanma karşıtı bir cilt bakım rutini oluştururken geçerlidir. Cleveland Clinic’in bildirdiğine göre, güneşten gelen UVA ve UVB ışınları, donukluk, kırışıklık ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerine yol açabilecek cilt hasarına neden olabilir.

 

8. Makyajı Nazikçe Çıkarın

Günün sonuna geçelim: Güzellik uykusuna yatmaya hazır olmadan önce makyajınızı temizlemeniz gerekir. Makyajla uyuklamanın getirebileceği tıkanmış gözeneklerden kaçınmak için, yatmadan önce L’Oréal Paris Revitalift Radiant Smoothing Wet Cleansing Towelettes gibi bir makyaj mendiline ulaşın. Yüzünüzü bir krem temizleyici ile yıkamadan önce makyajı temizlemek için cildinizin her yerine nazikçe sürün.
Kuru olgun bir cildiniz varsa, L’Oréal Paris Age Perfect Olgun, Mat Ciltler için Gül Tonu Nemlendirici’yi deneyin. Cilt bariyerini güçlendirmek ve donuk, solgun cildi nazikçe pul pul dökmek için imparatorluk şakayık özleri ve LHA (lipohidroksi asit, bir eksfoliyan) içeren bu hafif krem, cildin yaşla birlikte azalabilen doğal pembe görünümünü geri getirmeye yardımcı olur.

9. Geceleri Kırışıklık Kremi Kullanın

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre uyku, vücudunuza kendini yenilemesi ve tazelemesi için zaman verir. Bu zamandan yararlanın ve yatmadan önce kırışıklıklarla savaşan bir gece kremi sürün. Yaşa göre gruplandırılmış ürünlere sahip L’Oréal Paris Wrinkle Expert nemlendirici serisinden seçim yapmanızı öneririz. Bu kırışıklık karşıtı yüz kremleri, cilt sarkması, kuruluk, kırışıklıklar ve daha fazlası dahil olmak üzere yaşlanma belirtilerini gözle görülür şekilde azaltmaya yardımcı olur.

 

10. İpek Yastık Kılıfında Uyuyun

Konu güzellik uykusundan açılmışken, yatma ritüellerinizin yaşlanma karşıtı rutininizi nasıl etkileyebileceğini de düşünün. İpek bir yastık kılıfında uyumak cildiniz için büyük bir fark yaratabilir çünkü yumuşak, ince malzeme pamuk veya polyesterden daha naziktir. The Aesthetic Surgery Journal’a göre, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü kötüleştirebilecek şekilde cildi çekiştirmez veya sürtünmez.

Yorum yapın