Güzellik Editörüne Sorun: Saç Dökülmesi, Saç İncelmesi ve Saç Kırılması Arasındaki Fark Nedir?

Kafa deriniz daha görünür hale gelmeye ve saçlarınız daha az mevcut hissetmeye başladığında, tam olarak neler olup bittiğini belirlemek zor (ve stresli!) olabilir. Özellikle saç dökülmesi ve saç incelmesi genellikle aynı kategoride değerlendirilir, ancak ikisi arasında yapılması gereken bir ayrım vardır.
Saç dökülmesi muhtemelen en açıklayıcı olanıdır – saçınızı kökünden kaybettiğiniz zamandır. Herkesin belli bir seviyede saç dökülmesi yaşadığını ve bunun tamamen normal olduğunu belirtmek önemlidir; aslında günde 100 tele kadar saç kaybederiz. Bununla birlikte, saç dökülmesi aşırı hale geldiğinde endişe verici hale gelebilir – “bu çeşitli nedenlerle olabilir ve neden çözülene kadar geçici olabilir / genellikle geçicidir” diyor sertifikalı trikolog ve Advanced Trichology’nin kurucusu FWTS William Gaunitz.

Öte yandan saç incelmesi, saç yoğunluğunun daha ince ve kırılgan hale gelmesi ve dolayısıyla daha hızlı dökülmesidir. Gaunitz, “Saç seyrelmesi, genel saç hacminin yoğunluğunda uzun süreli bir azalmadır” diyor. Bu daha kademeli bir süreçtir ve tipik olarak saç çizgisinin tepeden aşağıya doğru çekilmesini takip eder. Saç incelmesi yaşlılıkla birlikte doğal olarak gerçekleşir, bu nedenle önlenmesi biraz daha zordur.

Bir de saç kırılması vardır ki bu da saç dökülmesi ve saç seyrelmesinden farklıdır ve temelde kökte meydana gelmez. Gaunitz, “Saç dökülmesi ve saç incelmesi, kafa derisinden ve saç folikülünden saç çıkmaması ile ilgili bir sorun iken, saç kırılması, kafa derisinin yüzeyinin altındaki saç telinde bir kırılmadır ve saç telinin kendisinde bir bozukluk, kimyasal işlemler, aşırı çekme veya şekillendirme sorunları dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir” diyor.

Saç Kırılması Nedir?

Saç kırılması çözülmesi en kolay sorun olduğu için buradan başlayacağız. New York’taki RPZL Hair Extension & Blowout Bar’ın usta stilisti Stephanie Angelone, “Kırılma genellikle bizim hatamızdır (yani doğal olarak oluşmaz); bir tür kimyasal veya ısı hasarından kaynaklanır” diyor. Yıpranmış saçlar kırılganlaşmaya ve kopmaya daha yatkındır, bu nedenle çok iyi bir saç kremi ve ısı koruyucusu kullanarak ekstra koruma sağlamanız önemlidir. Drybar, aynı zamanda ısıya karşı koruyucu bir sprey olan favori saç açıcılarımızdan birini üretmektedir. Angelone, “Kırılmanın daha fazla ilerlememesi için saçınızın bütünlüğüne yardımcı olmak üzere haftalık olarak daha yoğun hindistan cevizi yağı bakımları öneriyorum” diye ekliyor. Gaunitz, saç hasarınız ağartma nedeniyle daha şiddetliyse, keratin kimyasal tedavilerinin yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Saç dökülmesi ve saç incelmesi ile başa çıkmak söz konusu olduğunda, her biri için farklı tedaviler almaktan ziyade altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Gaunitz’e göre aslında saç dökülmesi ve saç incelmesi altta yatan aynı nedenden kaynaklanabilir. “Genetik, beslenme veya iltihaplanma olsun, altta yatan nedeni belirlemelisiniz. Her biri farklı tedaviler gerektirir ve çoğu durumda insanların altta yatan iki ya da üç farklı nedeni olabilir.”

Saç dökülmesi genellikle hormonal bozukluklar, yeni ilaçlar veya stres artışı gibi büyük yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle meydana gelir. Bu durumda amaç, kafa derisinde yeni saç büyümesini teşvik etmektir (mümkünse tetikleyiciyi ortadan kaldırmanın yanı sıra). Saç büyümesi için doğal çözümler söz konusu olduğunda, çalışmalar sıcak yağ tedavisinin ve hatta yağlarla yapılan hızlı bir kafa derisi masajının saç köklerini mekanik olarak uyararak ve nüfuz ederek saç büyümesini ve kalınlığını destekleyebileceğini göstermiştir. Uzmanlar, saç folikülüne kadar nüfuz edebilen bir kıvama sahip olan hint yağını veya dihidrotestosteronu (DTH) azaltmaya yardımcı olan kateşinler içeren yeşil çay yağını önermektedir.

Yorum yapın