Güzellik Miti Avcıları: İnanmayı Bırakmanız Gereken 4 Saç Dökülmesi Efsanesi

Saç dökülmesi yaşıyorsanız, isteyeceğiniz son şey daha da paniklemenize neden olacak yanlış bilgi bombardımanına maruz kalmaktır 一 sadece stres bile saçınızı koparmak istemenize neden olabilir. Ancak gerçek şu ki, saç dökülmesinin nedenleri hakkında pek çok efsane var.

Saç bakımı rutininde yapılmaması gerektiği varsayılanlar ile saç dökülmesi, cinsiyet ve genetik arasındaki ilişkiye dair yanlış iddialar arasında çözülmesi gereken çok şey var. Bu nedenle, işi sizin için kolaylaştırıyor ve en yaygın saç dökülmesi efsanelerinden dördünü çürütüyoruz.

Saç Derisi Tipiniz Nasıl Belirlenir?

Saç derisi tipinizi cilt tipinizle aynı şekilde düşünmek adil bir karşılaştırmadır, sonuçta saç deriniz de cildinizdir. Bu bilgi güçtür ve onunla rutininizi özel endişelerinizi giderecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Henry, “Saç deriniz yüz derinizin bir uzantısıdır,” diye açıklıyor. “Orada daha fazla yağ beziniz vardır çünkü her terminal saç folikülünün üzerinde bir yağ bezi vardır. Yağlı cilde sahip olma eğiliminde olan biriyseniz, tipik olarak yağlı bir kafa derisine sahip olursunuz. Oradaki cilt tipiniz çoğu zaman tutarlıdır.”

Yağlı bir saç derisine sahip olup olmadığınızı belirlemek oldukça basit olsa da, kuruluğu belirlemek o kadar kolay değildir. “Yağlılık genetiktir, kuruluk ise durumsaldır. Saç deriniz gerçekten kuruysa, bunun gerçekten kuruluk mu, kepek mi yoksa seboreik dermatit denilen ve biraz daha sağlam olan bir şey mi olduğunu belirlemek istersiniz – gerçekten kötü kepek gibi” diyor. Saç derinize uyguladığınız ürünler ve tedaviler ile aşırı yıkama, genel kuruluk ve pullanmada rol oynayan ve kolayca gözden kaçan iki faktördür.

Kuru bir cilde sahip olduğunuz için kuru veya susuz bir saç derisine sahip olabilirsiniz, ancak bu o kadar yaygın değildir. “En azından [kafa derisindeki] nemi hapsedecek çok fazla yağ bezimiz olduğu için, kuruluğu diğer yerler kadar erken göstermez,” diye açıklıyor. “Ancak bulunduğunuz ortam ve ortamınızdaki nem, saç derinizin durumuna katkıda bulunabilir.”

Kuruluk yaşadığınızı fark ettiğinizde, saç derinizi kuru olarak etiketlemeden önce kesinlikle genel uygulamalarınızı ve ürünlerinizi gözden geçirin. Kendilerini yağlı veya kuru saç derisine sahip olarak görmeyenler için, normal veya dengeli bir saç derisine sahip olma ihtimaliniz yüksektir. “Pullanma, aşırı yağlanma veya herhangi bir durum görmüyorsanız, saç derinizin normal olduğunu varsayabilirsiniz” diye devam ediyor.

Yağlı Saç Derisi Neye İhtiyaç Duyar?

Yağlı bir saç derisi kalıtsal olduğundan ve genellikle cilt tipinizin doğrudan bir yansıması olduğundan, yağları doğru ürünlerle yönetmek gerçekten önemlidir. Henry, “Salisilik asit veya glikolik asit içeren berraklaştırıcı şampuan veya şampuanı deneyin, çünkü bu asitler kir, yağ ve kalıntıları daha etkili bir şekilde parçalamaya yardımcı olacaktır” diyor.

L’Oréal Paris Elvive Extraordinary Clay Shampoo gibi arındırıcı bir şampuan, uçlarınızı kurutmadan yağlı köklere hitap etmenin harika bir yoludur. L’Oréal Paris Elvive Extraordinary Clay Saç Kremi ile uygun şekilde eşleştirin. Kıvırcık ve dalgalı saç tipleri, fazla birikimi, kiri ve yağı gidermek için L’Oréal Paris Elvive Dream Lengths Curls No Build-Up Curls Micellar Şampuanı tercih edebilir.

Yağlı bir saç derisini yönetmenin ilk adımı yağları kontrol etmek olsa da, saç deriniz ve saçınız ara sıra nemlendirici bir bakımdan gerçekten faydalanabilir. Haftada bir kez saç kreminizi L’Oréal Paris EverPure Sülfatsız Signature Masque, Renkli Bakım Saç Maskesi gibi bir saç maskesi ile değiştirin. Yağlı saç derinize katkıda bulunmadan yoğun nemlendirme sağlamak için saçınızın uzunluğuna ve uçlarına odaklanın. Saçınızı şekillendirmek söz konusu olduğunda Henry, hafif ürünlere geçmenizi ve saç derisinde daha az yağ kullanmanızı önerir.

Kuru Saç Derisi Neye İhtiyaç Duyar?

Büyük şok: Kuru bir saç derisinin hidrasyona ihtiyacı vardır. Henry, “Kullandığınız ürünleri düşünün” diye açıklıyor. “Saç derinizin tipine göre sülfatsız bir şampuana geçebilir ya da nemlendirici bir şampuan veya saç kremi kullanabilirsiniz.”

Kuru bir saç derisine sahip olmanızın nedeninin yanlış ürünler kullanmanız ya da saçınızı aşırı yıkamanız değil, kuru bir cilde sahip olmanız olduğunu belirledikten sonra, saç bakım rutininizi değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Kuru bir saç derisi nem ister ve bunu karşılamanın en iyi yolu doğru ürünlerdir.

Kuru bir cilde sahip olduğunuzda, hyaluronik asit mucizevi bir işçidir çünkü cildin nemi tutmasına yardımcı olur. Aynı mantık saç deriniz için de geçerlidir, bu nedenle hyalüronik asit içeren nemlendirici bir saç bakım sistemine ulaşın. L’Oréal Paris Elvive Hyaluron + Dolgunlaştırıcı Nemlendirici Şampuan, Paraben İçermez ve L’Oréal Paris Elvive Hyaluron + Dolgunlaştırıcı Nemlendirici Saç Kremi, Paraben İçermez, kuru saç tellerini dolgunlaştırarak hacim, gövde ve parlaklık kazandırırken uzun süreli nem sağlamak için yıldız bileşenle formüle edilmiştir.

Pullanan Saç Derisi Neye İhtiyaç Duyar?

Pullanan bir saç derisi kuru bir saç derisinin belirtisidir ve genellikle durumsaldır. Henry, daha fazla kuruluğa ve pullanmaya yol açabileceğinden sert, kurutucu saç bakımlarından ve aşırı yıkamadan uzak durulmasını önermektedir.

Henry, “Ölçeğin doğası size potansiyel kuruluğun nedeni hakkında biraz bilgi verecektir,” diye açıklıyor. “Kepek ince beyaz bir ölçektir. Ürün birikimi ise, ürünü en çok kullandığınız bölgede bulunur ve ölçek genellikle biraz daha kalındır. Seboreik dermatit ise, genellikle büyük, sarı yağlı bir kabuktur.” Skalanın yapısını öğrendikten sonra, kuruluğu buna göre ele almaya başlayabilirsiniz.

Kuruluğunuz kepeğe veya ürün birikimine benziyorsa, L’Oréal Paris Elvive Sülfatsız Saç Derisi Bakımı + Detoks Fırçası gibi bir saç derisi fırçasını tercih edin. Haftada bir kez, istenmeyen birikintileri ve pullanmayı gidermek için yıkama günü rutininizin ilk adımı olarak bu peelingi kullanın.

Şişenin üzerindeki talimatları izleyin ve L’Oréal Paris EverPure Sülfatsız Saç Derisi Bakımı + Detoks Şampuanı ve L’Oréal Paris EverPure Sülfatsız Saç Derisi Bakımı + Detoks Saç Kremi ile devam edin. Kepekle savaşan bu ikili, saçı soymadan saç derisini birikintilerden ve pullardan arındırmaya ve yenilemeye yardımcı olur.

Kepek tedavisi yapmadığınız yıkama günlerinde saç tellerinizi Elvive Hyaluron + Dolgunlaştırıcı Nemlendirici Şampuan, Paraben İçermez ve Elvive Hyaluron + Dolgunlaştırıcı Nemlendirici Saç Kremi, Paraben İçermez ile temizleyerek saç derinize biraz nem kazandırın. Seboreik dermatitten muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, rehberlik ve ürün önerileri için dermatoloğunuza danışın.

Normal Bir Saç Derisi Neye İhtiyaç Duyar?

Normal bir saç derisi, yağlı veya kuru bir saç derisine göre daha az bakıma ihtiyaç duyar ve tipik olarak soyucu olmayan basit bir temizleme sistemiyle korunabilir. Normal bir saç derisine sahipseniz ve kuruluk ya da pullanma yaşamaya başladıysanız, muhtemelen rutininize eklediğiniz yeni bir ürün ya da tedaviden kaynaklanıyordur.

Henry, ihmal etmediğinizden emin olmak için saç derinizi sık sık değerlendirmenizi öneriyor. “Çoğu insan biraz neme ihtiyaç duyar, bu nedenle her temizlediğinizde nemlendirici bir saç kremi deneyin” diyor.

Yorum yapın