Güzellik Rejiminize Dahil Etmeniz Gereken En İyi Saç Bakım İpuçları ve Püf Noktaları

Kabul edelim, saçınızın kendine has bir aklı var ve günlük olarak hemen hemen her istediğini yapıyor. Ancak birkaç saç bakım ipucu ve püf noktası ile bu hırçın kadını (bu durumda saçınızı) evcilleştirebilirsiniz! Saçınızın tamamen kontrolden çıktığını hissettiğiniz günler olabilir. Ancak saçınıza patronun kim olduğunu göstermenin ve kontrolü geri kazanmanın bir yolu var – ve bu da uygun bir saç bakım rutini.

Mevcut saç rutininizi tamamen elden geçirmeniz ve yepyeni saç ürünleri satın almanız gerekmez. Ancak, sadece birkaç gün içinde saçınızda büyük bir iyileşme sağlayabilecek bazı basit ipuçları ve püf noktaları vardır. Hadi onlara göz atalım!

1. Saçınızı Yıkamak İçin İpuçları

Aslında duşta yanlış yapıyor olabileceğiniz ve saçınızın en iyi şekilde görünmesini engelleyen birkaç şey var. Şimdi deneyebileceğiniz bazı saç ipuçlarına göz atalım:

Saçınızı yağlayın: Saçınızı yıkamadan önce yağlamak muhtemelen saç esnekliğini artırmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Duşa girmeden bir saat önce saçınıza ve saç derinize biraz hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı masaj yaparak uygulayın (1), (2). Ilık veya soğuk su kullanın: Sıcak su, saçınızı kurutarak ve saç uçlarında kırılmalara ve kepeğe neden olarak saçınıza ısı şekillendirme aletlerinden gelen ısıyla aynı şekilde zarar verebilir. Saç kütiküllerini kapatmak ve içindeki nemi korumak için saçınızı her zaman ılık veya soğuk suyla yıkayın.
Şampuanı seyreltin: Hepimiz saçlarımızı yıkarken 2-3 pompa şampuan kullanmaya eğilimliyiz. Ancak acı gerçek şu ki, şampuan saçınızı doğal yağlarından arındırarak kuru bırakır. Bunun olmasını önlemek için 1-2 pompa şampuanı yarım bardak suyla seyreltin ve ardından saçınızı yıkamak için bunu kullanın. Bu basit saç hilesi, saç derisinde ve saçta ürün birikimini önlemenize yardımcı olur.
Nazikçe masaj yapın: Şampuanlarken başınızı sertçe ovalamayın. Bunun yerine, aşırı dolaşmayı ve hasarı önlemek için şampuanlarken saç derinize ve saçınıza parmaklarınızla küçük, dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın.

Saç kremini sadece uçlara uygulayın: Saç kremini saçınızın her yerine kökten uca uygulamak saç derisinde çok fazla birikme yaratabilir (4). Saç kremini sadece saçınızın orta boyundan uçlarına doğru uygulayın ve 2 dakika sonra yıkayın.
Saçınızı her gün yıkamayın: Saçınızı yıkamak için son ve en önemli ipucu şudur – Yıkamayın. Yıkamayın. Yıkamayın. Yıkamayın. Her Gün. Çok hijyenik olduğunuzu düşünseniz de, bunun tek yapacağı saçınızı kurutmak ve zarar vermek, doğal yağlarından arındırmak ve kırılmaya ve saç dökülmesine daha yatkın hale getirmektir.

2. Saçınızı Kurutmak İçin İpuçları

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak saçınızı fırçalarken ve kuruturken saçınıza bir dünya zarar verme olasılığınız yüksektir. İşte duştan çıktıktan sonra aklınızda tutmanız gereken birkaç şey:

Mikrofiber havlu kullanın: Duştan çıktıktan sonra saçınızı mikrofiber bir havluyla önceden kurutun. Saçınızı çok fazla karıştırabileceği, kabarmayı artırabileceği ve kırılmasına neden olabileceği için havlu kumaş havlu kullanmaktan kaçının.
Fönle kurutmaktan kaçının: Fön makinelerinin ısısı saçınıza en az ısı ile şekillendirme aletleri kadar zarar verir. En iyisi nemli saçınıza durulanmayan saç kremi uygulamak ve kurumaya bırakmaktır.
Sadece saçınız kısmen kuruduktan sonra fönle kurutun: Fön makinesi kullanmaktan kesinlikle vazgeçemiyorsanız, bu basit ayarlamayı yapın. Saçınızı %70 oranında kuruduktan sonra fönle kurutun. Bu, saç kütiküllerinizin kapanması için zaman tanıyacak ve ısı hasarını azaltacaktır.

3. Saçınızı Fırçalamak İçin İpuçları

Evet, saçınızı fırçalamanın her sabah seçtiğiniz saç fırçası/tarağı ile doğrudan fırçalamaktan biraz daha fazla nüansı vardır. Sonuçta, düğümler ve karışıklıklar saç kırılmasının başlıca nedenlerindendir. İşte yapmanız gerekenler:

Duşta saçınızı açın: Saçınızı duşta, içinde saç kremi varken geniş dişli bir tarakla açın. Bu, saçınızın yumuşak ve yumuşak olduğu zamandır, böylece onu açmak daha kolay ve daha az acı verici hale gelir.
Domuz kılı fırça veya geniş dişli tarak kullanın: Saçınızı açmak için yuvarlak bir fırça veya metal fırça kullanıyorsanız, hemen bırakmanız gerekir. Bu fırçalar saçınıza fön çekerken kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Günlük kullanım için, saçınızdaki düğümleri ve karışıklıkları gidermek için yaban domuzu kılından bir fırça, geniş dişli tarak veya kademeli dişli tarak tercih edin.
Saç uçlarından kafa derisine doğru açın: Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak saçınızı köklerden uçlara doğru açmak daha fazla düğüm oluşturabilir ve sonuçta daha fazla kırılmaya yol açabilir. Bunu yapmanın doğru yolu, uçların birkaç santim yukarısından başlayıp aşağı doğru fırçalamak ve yavaşça kafa derisine doğru ilerlemektir. Saç bakımınız son zamanlarda biraz külfetli hale geldiyse, belki de az bakım gerektiren saç kesimlerini denemenin zamanı gelmiştir.

4. Saçınızı Isıyla Şekillendirmek İçin İpuçları

Saçınızda saç maşası veya düzleştirme demiri gibi ısıyla şekillendirme araçlarını kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken iki şey vardır:

Isıyla şekillendirmekten kaçının: Isılı saç şekillendirme araçlarını kullanmayı tamamen bırakmanız en iyisi olsa da, ısıtmalı şekillendirmenizi haftada bir veya iki kez ile sınırlandırmak iyi bir uzlaşmadır. Sonuçta, saçınıza çok sık ısı uygulamak saç uçlarınızın kırılmasına ve saçınızın zarar görmesine neden olabilir (4).
Isı koruyucu uygulayın: Saçınızı düzleştirmeden veya kıvırmadan önce saçınıza her zaman, her zaman, her zaman bir ısı koruyucu uygulayın. Bu, saçınız ve ısı arasında bir bariyer görevi görür ve böylece saçlarınızı anlatılmamış hasarlardan korur.

Yorum yapın