Solmaya Karşı Savaşın: İşte Saç Renginizin Daha Uzun Süre Kalıcı Olmasını Sağlamanın Yolları

İster kendin yap ustası ister kuaför müdavimi olun, saç renginin sonsuza kadar kalıcı olmadığını bilirsiniz. Saçlarımız her gün renk solması ve değişim sürecini hızlandırabilecek bir dizi faktöre maruz kalır.

New York’taki Cedric Salon’da renk uzmanı olan Aaron Brandford, “Renk solmasını anlamak için insan saç telinin anatomisini anlamanız gerekir” diyor. “En dıştaki katman, mikroskop altında pullu bir yılan derisine benzeyen kütiküldür. Kütikül tarafından korunan iç katman ise pigmentin bulunduğu kortekstir. Saç rengiyle ilgili endişe hem kütikül hem de korteksle ve bu iki katmanın üç değişkenle nasıl etkileşime girdiğiyle ilgilidir: ısı, su ve güneş.”

Profesyonel renk uzmanlarından bu unsurların solmaya nasıl katkıda bulunabileceği ve daha da önemlisi saç boyanızı nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla açıklama yapmalarını istedik.

Saç Rengi Suçlu: Su

Su, saç renginin baş düşmanıdır. Chicago’daki 3rd Coast Salon’un renk direktörü Kristen Fleming, “Saç kütikülünü açarak boya moleküllerinin dışarı çekilmeye daha yatkın olmasını sağlar” diyor. Ve birçok insanın saçlarını her gün yıkadığı göz önüne alındığında, bu saçın sürekli maruz kaldığı bir şeydir.

Brandford, sadece saç yıkama sıklığının değil, kullandığınız suyun sıcaklığının da rol oynadığını belirtiyor. Bazı bölgelerde, musluk suyunda bulunan bakır gibi eser minerallerin, tuzlu ve/veya klorlu suya maruz kalmanın da renklerin solmasına ve değişmesine neden olabileceğini ekliyor.

Çözüm yolu: Genel bir kural olarak, saç rengi saçınızı ne kadar az sıklıkta yıkarsanız o kadar iyidir. Branford, mümkünse her üç ya da dört günde bir yıkamanızı öneriyor. İyi bir kuru şampuan kullanarak şampuanlar arasındaki süreyi uzatın. Living Proof PhD Advanced Clean Shampoo’nun (30 $; sephora.com) büyük hayranlarıyız, OG formülünün yeni piyasaya sürülmüş, yükseltilmiş bir versiyonu, sadece kiri ve yağı emmekle kalmayıp, aynı zamanda gerçekten temizlemek için özel bir teknoloji içeriyor.

Yıkarken suyu mümkün olduğunca soğuk tuttuğunuzdan emin olun. Fleming, “Soğuk suyla yıkamak ya da en azından yıkadıktan sonra soğuk bir durulama ile durulamak, kütikülün kapanmasına yardımcı olur” diyor. Özel, renk koruyucu bir şampuan kullanın. Güçlendirici biotin içeren nazik, sülfatlı bir formül olan Pantene Illuminating Color Care Shampoo’yu (7 $; target.com) seviyoruz.

Saç rengi Brandford, sert ve mineral bakımından zengin bir suyunuz varsa, bu kirlerin giderilmesine yardımcı olması için bir duş filtresi takmayı da düşünebileceğinizi ekliyor. Deneyin: T3 Source Duş Başlığı Filtresi (150 $; nordstrom.com). Eğer havuza ya da okyanusa girecekseniz, Leonor Greyl Paris L’Huile de Leonor Greyl (60 $; amazon.com) gibi bir saç yağını önce saçınıza sürmenizi öneriyor. Hidrofobik bir etki yaratarak saç tellerine ne kadar su girebileceğini en aza indirdiğini ve renginizi koruduğunu açıklıyor.

Suçlu: Isı

“Isı varlığında, kütikülün pulları bir kozalak gibi genişler. Bu gerçekleştiğinde, renk molekülleri dışarı düşebilir,” diye açıklıyor Brandford. Her türlü ısı bu genleşmeye neden olabilir, diye ekliyor. Bahsedildiği gibi, sıcak su bir sorundur, ancak sıcak aletler özellikle sıyırıcıdır. Fleming’e göre, ısı aynı zamanda saç hasarının da başlıca kaynağıdır ve saçınız ne kadar hasarlı ve kırılgan olursa, rengi iyi tutma olasılığı da o kadar azalır.

Çözüm yolu: Unite Hair 7Seconds Detangler’ı (32,50 $; dermstore.com) beğenen Fleming, her şekillendirme seansından önce bir ısı koruyucu (saç üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturur) kullanmanın mutlak bir zorunluluk olduğunu söylüyor. Ayrıca: “Sıcak aletleri mümkün olan en düşük ısı ayarında kullanın ve saçın aynı bölümünün üzerinden birden fazla kez geçmekten kaçının” diye ekliyor.

Suçlu: Güneş

Fleming, “Güneşin UVA ve UVB ışınları saç boyalarındaki kimyasal bağları parçalayarak rengin solmasına ve hatta doğal saç tonlarının ağarmasına neden olur,” diye açıklıyor. Küçük çocukların yazı açık havada geçirdikten sonra elde ettikleri doğal, güneşten öpülmüş röfleleri hayal edin; bunların hepsi güneşe maruz kalmanın bir sonucudur.

Çözüm yolu: Tıpkı cildinizi güneşten korumak için güneş kremi kullandığınız gibi, saçlarınızı da koruyun. Bunu yapmanın en kolay yolu nedir? Brandford, dahili UV koruyucu içeren bir saç kremi kullanmanızı öneriyor. En sevilenlerden biri Bumble and bumble Bb. Hairdresser’s Invisible Oil Protective Primer (32 $; ulta.com). Not: Isı koruması sağlayan birçok ürün aynı zamanda UV ışınlarına karşı da koruma sağlar. Fleming, güneşe çıktığınız her an şapka ve/veya saç sargısı takmanın da iyi bir fikir olduğunu ekliyor.

 

Yorum yapın