İşte Saçınızın Neden Saman Gibi Hissettiğini ve Bunu Tedavi Etmenin Bazı Yolları

En sağlıklı haliyle saç, dokunulduğunda yumuşak ve pürüzsüz bir his verir ve bir çeşit parlak, kabarık bir parlaklığa sahiptir. Kütikül sızdırmazdır, kabarma minimum düzeydedir ve ışığı emmez aksine yansıtır. Saçlar saman gibi göründüğünde ve hissedildiğinde -kaba, mat ve kırılmaya meyilli- bu, saç tellerinizin hasar gördüğünün ve acil bir TLC’ye ihtiyaç duyduğunun işaretidir.

New York ve Miami’de kuaförlük yapan Valery Joseph, “Saçlar çevresel faktörlerden, yanlış ürün kullanımından, klor ve tuzdan ve sıcak aletlerin aşırı kullanımından zarar görebilir,” diyor. “Saç kütikülünün daha fazla zarar görmesini önlemek için bu sorunları derhal ele almak çok önemlidir.”

Saman saçın başlıca nedenlerinden bazılarını (böylece bunlardan daha iyi kaçınabilirsiniz) ve saman saçın parlak, sağlıklı parlaklığına geri dönmesi için nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Saçınızın Saman Gibi Hissedilmesinin 4 Nedeni

Saman gibi hissedilen saçlar neredeyse her zaman ciddi şekilde hasar görmüştür. Belirtildiği gibi, bunun nedeni muhtemelen çevresel faktörler, aşırı işlem ve zaman içinde saç tellerinize zarar veren günlük alışkanlıklardır. İşte en yaygın suçlulardan bazıları:

Kimyasal İşlem: İster sadece grileri kapatıyor, ister saç tellerinize röfle yapıyor, ister baştan aşağı ağartıyor veya saçınıza perma yapıyor olun, kimyasallar saç bağını bozar. Saç stilisti ve Olaplex elçisi Bianca Hillier, “Saça zamanla kimyasal madde eklemek, saç tellerinin nemi tutma kabiliyetini etkileyebilir ve bu da kuru ve kaba saçlara yol açar” diyor.
Nem Eksikliği: Saçın parlak görünmesi ve hissedilmesi için neme ihtiyacı vardır. Saç kremini ihmal ederseniz, saçınız pürüzlü ve saman gibi hissedebilir.

Isıyla Şekillendirme: Düzenli olarak sıcak aletler kullanmak saçın nemini ve esnekliğini kaybetmesine neden olarak saman gibi saçlara yol açabilir.
Kötü Ürünler: Isıyla şekillendirmenin yanı sıra, kalitesiz saç bakım ürünleri kullanmak da kütiküle zarar verebilir. Maxine Salon’un Chicago merkezli stilisti Raven Hurtado, “Sülfat içeren ürünlerden ve jöle gibi içinde alkol bulunan şekillendirici ürünlerden kaçının çünkü bunlar saçı daha kuru yapma eğilimindedir” diyor.
Klor ve Tuz: Plajda ya da havuzda takılmak, yıpranmış saç telleriyle uğraşana kadar eğlenceli ve oyun gibidir. Hillier şöyle diyor: “Mineraller zamanla saç tarafından emilir ve saçın daha kırılgan hissetmesine ve görünmesine neden olabilir.”
Güneş ışığı: UV ışınları cildinize zarar verdiği gibi saç tellerinize de zarar verebilir. UV korumalı ürünler kullanın, gölgede kalın ve günün yoğun saatlerinde güneş ışığından kaçınmaya çalışın.

Bakımsız: Saçın en iyi şekilde görünmesi için sürekli bakım gerekir. Haftada en az birkaç kez şampuanlayın ve bakım yapın, haftada bir derin saç kremi kullanın, nemlendirici, besleyici şekillendirici ürünler kullanın ve kuaförde rutin bakım yaptırdığınızdan emin olun.

Saman Saçlar Nasıl Tedavi Edilir?

Saman saça neyin sebep olduğunu bilmek, sert ve mat saç tellerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Zaten bir saman saç vakasıyla uğraşıyorsanız ve biraz parlaklık kazandırmanın bir yolunu arıyorsanız, bu uzman ipuçlarını izleyin.

1. İşleme ve Şekillendirmeyi Azaltın

Genellikle, saman saçlara en büyük katkıyı kimyasal işlemler ve ısıyla şekillendirme yapar. Şimdi ağartıcı, röfle ve saç boyasından uzak durmanın tam zamanı. Aynı zamanda sıcak aletlere ara vermenin ve ısısız şekillendirme dünyasına yönelmenin de tam zamanı. Isıyla şekillendirmeniz gerekiyorsa, %25 ila %75 oranında havayla kurutmaya çalışın ve ardından fön makinenizi kullanın. Ayrıca, önceden bir ısı koruyucu kullandığınızdan ve ısı ayarını düşürdüğünüzden emin olun, diye öneriyor Hurtado.

2. Durulanmayan Saç Bağlayıcı Bakım Kullanın

Hillier, saçınızın durumuna bağlı olarak haftada bir veya iki kez bağlayıcı, durulanmayan bir bakım uygulanmasını öneriyor. Onun favorisi, saç tellerini derinlemesine onaran ve güçlendiren Olaplex No. 0 Intensive Bond Building Hair Treatment (30 $, Sephora).

Hurtado tarafından önerilen bir diğer harika seçenek ise IGK Antisocial Overnight Bond Building Dry Hair Mask (34 $, Ulta). “Bu benzersiz durulanmayan kuru bakım, saçı yıkamaya veya yeniden şekillendirmeye gerek kalmadan yumuşatır. En şaşırtıcı yanı ise, fönden sonra saçınızın her yerine püskürtebilmeniz ve stilinizi bozmaması.”

3. Hasarlı Teller İçin Yüksek Kaliteli Ürünlere Geçin

Bazı insanlar herhangi bir eski şampuanı kullanmaktan kurtulabilir, ancak saman saçları düzeltmeye çalışıyorsanız, bir değişiklik yapmanın zamanı geldi. Yıpranmış saçlar için tasarlanmış salon kalitesinde bir şampuan ve saç kremi tercih edin. Alternatif olarak, boyalı, ağartılmış, sarı veya kıvırcık gibi belirli saç tipiniz için bir saç bakım sistemi bulun.

4. Derinlemesine Saç Kremi Sürün

Hurtado, “Saçlarınız nemsizlikten dolayı saman gibi oluyorsa haftada bir besleyici bir saç maskesi kullanmalısınız” diyor. Briogeo’nun Don’t Despair, Repair Deep Conditioning Hair Mask (39$, Sephora) ürününü öneriyor. “Saçı güçlendirmek için protein ve nem sağlarken hasarı ve kırık uçları onarmaya yardımcı olur.”

 

Yorum yapın