Jel-X Tırnaklar Evde Nasıl Çıkarılır?

Karmaşık tırnak sanatı, uzun badem tırnaklar ve gösterişli, krom manikürler ilginizi çekiyorsa, muhtemelen akrilik tırnaklar ve jel uzatmalar (Gel-X tırnaklar olarak da bilinir) hakkında bir şeyler biliyorsunuzdur. İkincisi, bastırarak takılan tırnakların bir çeşit yükseltilmiş versiyonu olarak hizmet eder ve doğal tırnaklarınıza yapıştırılarak istediğiniz uzunluk ve şekli oluşturmak için güç ve dayanıklılık ekler. Jel uzatmalar her türlü tırnak sanatını sergilemek için harikadır, uygulaması kolaydır ve akrilikten daha az kimyasal kullanır (ve daha az duman çıkarır).

Ancak, jel uzatmaların doğal tırnaklarınıza da daha az zarar vermesini sağlamak için doğru çıkarma işlemi gerekir. Doğru çıkarma işlemi, doğal tırnaklarınızı sağlıklı tutarken uzatmanıza olanak tanıyacaktır ve ne kadar karmaşık görünse de, jel uzatmaları çıkarmak aslında evde oldukça kolaydır. Doğal tırnaklarınıza zarar vermeden Jel-X tırnaklarınızı evde nasıl düzgün bir şekilde çıkaracağınızı paylaştığımız yazımızı okumaya devam edin.

Jel-X Tırnaklar Nedir?

Jel uzatma tırnakları, doğal tırnağa oluşturucu jel veya jel yapıştırıcı ile tutturulur ve UV ışığı ile sertleştirilir. Doğal tırnağınıza uygulanan jel tırnaklar yumuşak, esnektir ve aseton ile ıslatılarak çıkarılır. Uzun tabuttan kısa kareye ve orta badem şekline kadar tonlarca farklı şekil ve boyutta gelirler. Yaklaşık üç ila dört hafta sürebilirler ve düzgün bir şekilde çıkarıldıklarında, yumuşak jel uzantıları tırnaklarınıza zarar vermeden çözülebilir ve yeni bir setin uygulanmasına yol açabilir.

Jel-X Tırnaklar Akriliklerden Daha mı İyi?

Jel uzatmalar akriliklere tercih edilir çünkü uygulama daha basittir ve koku, törpüleme veya şekillendirme yoktur. Ancak, yanlış aletler kullanılarak çıkarıldıklarında zarar verici olabilirler. Jel uzatmaları (akrilik tırnakları çıkarmaya benzer şekilde) bir tırnak aleti, bir kredi kartı, bir Metrocard (New Yorklular anlıyor) ile veya sadece kendi başına çıkarmak tırnak plağına gerçekten zarar verir ve hatta tırnağı deriden ayırabilir.

Jel uzantıları çıkarırken yapılacak en iyi şey, çözünebilmeleri için asetonla ıslatmaktır. Her türlü acı, onları yanlış çıkardığınızın iyi bir göstergesidir.

Gel-X Tırnakları Çıkarmak İçin Hangi Alet ve Ürünler Gerekir?

Gel-X tırnaklarınızı evde çıkarmak için ihtiyacınız olan her şeyin bir listesini burada bulabilirsiniz:

  • 100 saf aseton
  • Pamuk topları
  • 1 yaprak kalay folyo veya bir kase
  • Tırnak makası
  • Ağır hizmet tipi bir tırnak törpüsü (100/180 kum; akrilik tırnaklar için kullanılanla aynı tip)
  • Tırnak eti itici
  • Kütikül yağı

Gel-X Tırnakları Çıkarmak Ne Kadar Sürer?

Gel-X tırnakların evde çıkarılması 15 ila 30 dakika arasında sürebilir. İşlemin en uzun kısmı asetonla ıslatmadır. Tırnaklarınızın yüzeyini törpüledikten sonra, onları asetona batırabilir veya tırnaklarınızı pamuğa (asetona batırılmış) ve folyoya sarabilirsiniz. Bu işlem 10 ila 25 dakika arasında sürebilir. Tırnaklarınıza zarar vermek istemezsiniz, bu nedenle uzatmaları çekip koparmaktansa tüm jeli çıkarmak için tırnaklarınızı ıslatarak fazladan beş dakika harcamak daha iyidir.

Sert Jel ve Yumuşak Jel Tırnak Uzantıları: Her İkisi de Evde Çıkarılabilir mi?

Sert jel (oluşturucu jel veya BIAB olarak da adlandırılır – şişedeki oluşturucu jel) yumuşak jel gibi ıslatılarak çıkarılamaz. Sadece elektrikli bir törpü ile törpülenebilir. Sert jel, tırnak uzatmaları oluşturmak veya doğal tırnaklarda güç ve şekil oluşturmak için kullanılabilir.

Yumuşak jel, sert jele göre daha dayanıklı ve esnektir ve genellikle tırnaklara renk katmak veya Gel-X tırnaklarda olduğu gibi yumuşak jel uçlar oluşturmak için kullanılır. Yumuşak jel evde sadece asetonla ıslatılarak çıkarılabilir. Manikürünüzün ne tür bir jelden yapıldığını tırnak teknisyeninize sorun, böylece çıkarılması için salona gitmeniz gerekip gerekmediğini bilirsiniz.

Jel Uzatma Tırnakları Evde Nasıl Çıkarılır

Jel uzantılarınızı çıkarmak için aseton kullanmak birçok nedenden dolayı en iyi tekniktir. Zaten kalkmışlarsa sabun ve suya batırmak etkili olsa da çok uzun zaman alacaktır. Beklemeyi atlayın ve jel uzantıları evde çıkarmak için bu beş basit adımı izleyin.

1. Tırnaklarınızı Kesin ve Törpüleyin

Uzun uzatmalarınız varsa, çıkarmadan önce bunları düzeltmek işlemi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Tırnağın altına baktığınızdan emin olun, böylece doğal tırnağınızı değil sadece uzatmayı düzeltmiş olursunuz.

 

2. Aseton içinde bekletin

Yüzde 100 saf aseton kullanmak en iyi ve en hızlı sonuçları verecektir. Jel uzatmaları çıkarmak için kullanabileceğiniz iki farklı yol vardır. Birincisi, küçük bir cam kaseyi tırnaklarınızı kaplayacak kadar asetonla doldurmaktır. Tırnaklarınızı 15 ila 20 dakika bekletin. Bu adımda sabırlı olmak çok önemlidir, bu nedenle en sevdiğiniz TV programını açın ve dikkatinizi dağıtın.

Tırnaklarınızı ıslatmak istemiyorsanız, jel uzantılarınızı çıkarmak için folyo, pamuk ve aseton da kullanabilirsiniz. Bir pamuğu asetona batırın, tırnağa yapıştırın ve her ikisini de bir parça folyo ile kaplayın. Bunu her tırnak için yapın. Folyoları jel uzatmalarınızın üzerinde yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletin.

Jel uzatmalarınızı kestikten sonra, yüzeyi bir törpü veya varsa elektrikli bir törpü ile parlatın. Jel cilanın üst katmanını bozmak, çıkarma işlemini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

 

3. Uzantıları Yavaşça Kazıyın

Zaman geçtikten sonra, uzantılar çözülmeye başlayacak ve onları nazikçe kazımak için turuncu bir çubuk kullanabilirsiniz. Bu işlem sırasında herhangi bir zamanda kazıma acıtmaya başlarsa veya kendinizi tırnağı sertçe çekiştirirken bulursanız, asetonla ıslatma işlemine geri dönün. Tüm jel uzantısını ve tırnak yapıştırıcısını nazikçe çıkarana kadar işlemi tekrarlayın. Jel tamamen çözülmeden önce sert bir şekilde kazımak ve çekiştirmek doğal tırnaklarınıza ciddi zarar verebilir.

4. Doğal Tırnaklarınızı Parlatın

Tüm jel uzantıları çıkarıldıktan sonra, fazla yapıştırıcıyı gidermek için tırnaklarınızın yüzeyini bir tamponla hafifçe parlatın.

5. Tırnak Yataklarınızı Nemlendirin

Tırnaklarınızın etrafındaki cildi nemlendirmek için kütikül yağı veya vazelin sürün. Jel uzatmalarınızı düzgün bir şekilde çıkarıyorsanız ve doğal tırnaklarınız zarar görmemişse, tırnaklarınızı parlatmaktan veya çıkardığınız jel setini yenisiyle değiştirmekten çekinmeyin.

 

Yorum yapın