Kaçınılması Gereken 9 Yaygın Islak Saç Hatası (Saç Tellerinize Zarar Veriyorlar)

Bu yaygın ıslak saç hatalarından kaçınmak önemlidir çünkü ıslak (veya nemli) saçlar özellikle kırılgandır. Bu, kuru saçlara doğru fırça ve saç modeliyle ne kadar dikkatli ve sevgiyle davranmanız gerekiyorsa, ıslak saçların daha da fazla özen gerektirdiği anlamına gelir. Bu ıslak saç bakım ipuçlarıyla saçınızın zarar görmesini önleyin ve nemli buklelerinizi yıllarca güçlü, sağlıklı ve tatlı tutun.

Islak Saç Bakımı Neden Önemlidir?

New York’taki Art + Autonomy Salon’un kreatif direktörü, stilisti ve renk uzmanı Siobhán Quinlan, “Saç ıslak olduğunda kırılma olasılığı daha yüksektir” diyor. “Ve eğer saçınıza röfle yapıldıysa, ıslakken özellikle dikkatli olmalısınız.”

Biraz daha bilimsel olmak gerekirse, saç ıslandığında her bir saç telini oluşturan proteinler (keratin) daha zayıf hidrojen bağları oluşturur ve bu da saçı çekilme, gerilme, bükülme veya başka bir şekilde kabaca ele alınma nedeniyle hasara karşı daha duyarlı hale getirir.

Ayrıca, ıslak saç kuru saçın (veya bir lastik bandın) yaptığı gibi yerine oturmaz; herhangi bir gerilme kütikülü (tüm bu keratin proteinlerini tutan esnek kalkan) yerinden büker, bu da saçınızın hasarlı görünmesine ve hissedilmesine neden olur.

Yaygın Islak Saç Hataları (ve Nasıl Düzeltilir)

Saçınızı kuruyken fırçalamak, gün veya gece boyunca oluşan zorlu karışıklıkları giderirken kırılma olasılığını azaltacaktır. Quinlan, “Düğümleri çözmek için saçımı her zaman duştan önce kuruyken fırçalarım” diyor.

Doğru fırça türünü kullandığınız sürece ıslak saçı açmak sorun değildir ve çoğu zaman gereklidir. Quinlan, yumuşak yaban domuzu ve naylon kıllara sahip olan, acı verici takılmaları önlemek için saçla birlikte bükülen ve tüm saç tipleri ve dokularının yanı sıra hem ıslak hem de kuru saçlarda çalışan Flex Brush’ı (28 $, amazon.com) seviyor.

Agresif Fırçalama

Islak saçı fırçalarken kullandığınız teknik önemlidir. Düğümleri gidermek için nemli saçı agresif bir şekilde fırçalamaktan kaçının.

Quinlan, “Nazik olmak ve saçınızı yıpratmak istemezsiniz,” diyor. “Her zaman uçlardan başlayın ve üzerinde çalıştığınız saç bölümünü elinizde tutarken yukarı doğru ilerleyin.”

Quinlan, ıslak saçları fırçalarken, takılmaları en aza indirmek ve pürüzsüz kilitleri en üst düzeye çıkarmak için bir saç kremi veya detangler kullanmanın iyi olduğunu ekliyor.

Islak Saçı Yanlış Kullanmak

Islak saçta normal bir havlu kullanmamanız gerektiğini duymuş olabilirsiniz, ancak Quinlan bunun saçı kurutmak için ne kullandığınızdan çok saçı nasıl tuttuğunuzla ilgili olduğunu açıklıyor.

Quinlan, “Bazı insanlar pamuklu bir tişörtün kullanılacak en iyi şey olduğuna inanıyor ve piyasada çok sayıda süslü [mikrofiber] havlu var,” diyor. “Ama bence önemli olan ne kullandığınız değil, nasıl kullandığınızdır. Saçınızı sertleştirmek istemezsiniz; ovalamak yerine nemi nazikçe sıkın.”

Islak Saçta Sıcak Alet Kullanımı

Bu, saçın yapmaması gereken önemli bir şeydir. Saç maşası, düzleştirici ve diğer ısıtmalı aletleri istisnasız sadece kuru saçlar için kullanmak en iyisidir.

“Bu çok korkutucu! Saçınıza zarar verirsiniz” diye uyarıyor Quinlan. “Tüm bu ısı saçınızdaki suyu neredeyse kaynatacaktır – temelde saçınızı pişiriyorsunuz. Yapmak isteyeceğiniz bir şey değil.”

Islak Saçı At Kuyruğu Tutacağı ile Toplamak

Quinlan, saçın elastikiyetinin ıslaktan kuruya geçerken değiştiğini, yani saç telinin kurudukça küçüldüğünü belirtiyor. Quinlan, “Saçınız ıslakken at kuyruğu tutucusuyla tutturmaya çalışırsanız, banttan kopabilir” diyor. “Kurumadan toplamak istiyorsanız, en iyisi saç tokası ya da klips kullanmaktır.”

Islak Saça Fön Çekme

Bu hata saça zarar vermekten çok şekillendirme verimliliğiyle ilgilidir ama yine de akılda tutmakta fayda var. En iyi fön makinesi bile sırılsıklam saçlarda ekstra sıkı (ve ekstra uzun) çalışmak zorunda kalacaktır.

Quinlan, “Damlayan ıslak saçları kurutmak daha uzun sürecektir” diyor. “Saç nemli halden kuru hale geçerken şeklini alır, bu yüzden genellikle insanlara ya havluyla iyice kurulamalarını ya da [fön çekmeden önce] biraz kurumaya bırakmalarını söylerim.”

Yağları ve Serumları Çok Geç Uygulamak

Yağlardan ve serumlardan maksimum faydayı elde etmek için, bunları saçınız henüz ıslakken uygulamak isteyeceksiniz. Ünlülerin kuaförü ve Act + Acre’nin kurucusu Helen Reavey, “Saç derinizi ve saçınızı yüzünüzün bir uzantısı olarak düşünün” diyor. “Yağ ve serum gibi nemi hapsetmesi gereken ürünleri saç derisine ve saça ıslakken ekleyin.”

Düzeltmeye Başlamak İçin Bekliyor

Reavey, saçlarınızı düzleştirmek istiyorsanız, saçınız henüz ıslakken başlayın, böylece daha uzun süre düz kalır, diyor. “Saç ıslakken bağlar kırılır ve saç kurudukça bağlar sabitlenir. Dolayısıyla, dalgalı bir halde kurumaya bırakırsanız, saçı düz bir şekilde kurutmak çok zordur.”

 

Yorum yapın