Krem ve Losyon Arasındaki Fark Nedir?

Nemlendirme şüphesiz harika bir cilt bakım rutininin temel direklerinden biridir. Cildinize ihtiyaç duyduğu nem ve hidrasyonu sağlamak, sağlığını ve canlılığını korumak için çok önemlidir.

Piyasada bu kadar çok ürün ve formülasyon varken, kendiniz ve cildinizin ihtiyaçları için doğru seçenekleri seçmek çok zor olabilir. Herhangi bir güzellik perakendecisinin cilt bakımı bölümünü incelediyseniz, belki de neden bazı nemlendirici ürünlerin krem, diğerlerinin losyon olarak etiketlendiğini merak etmişsinizdir.

Bunun nedenini ve kremler ile losyonların aslında farklı olup olmadığını merak ediyorsanız, okumaya devam edin çünkü ileride bunu açıklayacağız.

Kremler ve Losyonlar Farklı mıdır?

En temel düzeyde, kremler ve losyonlar o kadar da farklı değildir. Günün sonunda, her ikisi de nemlendiricidir, her ikisi de emülsiyondur.

Esasen kremler ve losyonlar bir cilt bakım rutininde aynı amaca hizmet eder. Her bir formülasyon cilde nem kazandırmak veya hidrasyonu hapsetmek amacıyla oluşturulur. Bununla birlikte, ikisi arasında bazı nüanslar vardır – en önemlisi dokuları ve içerikleri arasındadır.

Losyonlar daha hafif olma ve daha yüksek su bileşimine sahip olma eğilimindeyken, kremler daha ağır ve daha yumuşatıcı bir dokuya sahiptir çünkü içlerinde daha fazla yağ bileşeni vardır. Kremler daha tıkayıcı olabilir ve formüllerinde daha fazla yağ bulundurma eğiliminde oldukları için formüllerinde daha fazla viskoziteye sahip olabilirler. Hem kremler hem de losyonlar sulu ve yağlı bileşenlere sahiptir – sadece formüllerindeki oran dokularını değiştirmede rol oynar.

En önemlisi, ciltte bıraktığı his ikisi arasında biraz farklılık gösterebilir. Kremler ciltte daha zengin bir his bırakırken losyonlar daha hafiftir ve genellikle daha çabuk emilir. Dolayısıyla, biri ya da diğeri arasında seçim yaparken, daha kalın ve daha fazla yağ içeren bir şey mi yoksa hafif ve cildinize hızlıca nüfuz eden bir şey mi istediğinize karar verebilirsiniz.

Losyon mu Krem mi Kullanmalıyım?

Kremler ve losyonlar aynı amaca hizmet ettiğinden, her iki formülün de cildinizi etkili bir şekilde nemlendireceğini söylemek güvenlidir. Ancak, ikisi arasında seçim yaparken cilt tipinizi göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Kuru bir cilde sahipseniz, cildinize tonlarca nem ve yastıklama sağlayabilecek zengin bir kremden faydalanabilirsiniz. L’Oréal Paris Age Perfect Skin Care Cell Renewal Midnight Cream, Antioxidants harika bir seçenektir çünkü cilde yoğun nemlendirme sağlayan kremsi bir dokuya sahiptir. Ayrıca antioksidanlar için E vitamini ile formüle edilmiştir ve ismine rağmen hem sabah hem de gece kullanılabilir.

Yağlı bir cilde sahipseniz, daha hafif bir seçenek sizin için cazip olabilir çünkü aşırı yağlanmaya katkıda bulunmayacaktır. Su bazlı nemlendiriciler ve jel formüller, hafif olmaları nedeniyle yağlı ciltler için mükemmeldir. L’Oréal Paris Revitalift Micro Hyaluronic acid + Ceramides Line-Plumping Water Cream bizim seçimimiz çünkü nemlendirme için hyaluronik asit ve daha güçlü, daha sağlıklı bir cilt bariyeri için seramidler içeriyor. İnce çizgileri gözle görülür bir şekilde yenilemeye ve cilde zamanla daha parlak bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

L’Oréal Paris Skin Paradise Water Infused Tinted Moisturizer gibi su bazlı renkli bir nemlendirici bile ciltte yağlı his bırakmadan kapatıcılık ve nemlendirme sağlayacaktır.

L’Oréal Paris Age Perfect Rosy Tone Kokusuz Yüz Nemlendiricisi gibi hafif bir krem de tercih edebilirsiniz. Yağlı değildir ve cilde gerekli nemi sağlamaya devam eder. Olgun ciltler için de mükemmeldir çünkü cildin doğal renk tonunu canlandırmaya yardımcı olan imparatorluk şakayığı ve nazikçe pul pul dökülmeyi sağlayan lipo hidroksi asit içerir.

Yorum yapın