Kuru, Kaşıntılı Saç Derinizin Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kuru kafa derisi hastalarının yüreğine su serpin. Kaşınan başınız rahatsız edici olabilir, ancak bu durum Hollywood sosyetesi için bile alışılmadık değildir. Aslında, ünlülerin kuaförü Chaz Dean pul pul olmuş, tahriş olmuş saç derisinin oldukça yaygın bir şikayet olduğunu söylüyor. Ve vücudumuzun diğer bölgeleri kadar görünür olmadığı için genellikle ihmal edilir. Ancak bu ince hassas cilt şeridinin de tıpkı diğer bölgeler gibi bakıma ihtiyacı vardır ve ihtiyaç duyduğu nemi vermezsek, rahatsız edici ve can sıkıcı semptomlara neden olabilir.

Tıpkı güneş yanığı bir kafa derisinin güneş yanığı bir koldan daha sıkıntılı hissettirmesi gibi, bu kafa derisi tipine sahip olmak da başka herhangi bir yerdeki kuru ciltten daha kötü hissettirebilir. Uzmanlara kuru saç derisine neyin sebep olduğunu ve evde nasıl tedavi edilebileceğini sorduk.

Kuru Saç Derisi Nedir?

Dean’e göre kuru kafa derisi, tahriş nedeniyle kafa derisi derisinin pul pul dökülmesidir. Bu, kafa derisinin cildi nemli tutmak için yeterli sebum ve doğal yağ üretememesinden kaynaklanır. Dean, sağlıklı kalması için yeterli nem olmadığında, kafa derisinin aşırı kuru hale geldiğini ve bunun da pullanma ve dökülmeye yol açtığını söylüyor. İç, dış ve çevresel faktörler de dahil olmak üzere buna neden olabilecek birçok unsur vardır.

Kuru Saç Derisi ve Kepek

Kuru bir saç derisi nem eksikliğinden kaynaklanırken, kepek bunun tam tersidir, aşırı yağ üretiminden veya zararsız mayanın aşırı çoğalmasından kaynaklanır. Pullar da farklı görünümlere sahiptir: Kuru kafa derisinde pullar küçük, beyaz lekeler halindeyken, kepek büyük, sarı renkli çıkışlara neden olur. Hair Club’ın tıbbi danışmanı Angela Phipps, DO, ABHRS, insanların genellikle kuru kafa derisi ve kepeği birbirinin yerine kullandığını çünkü aynı ana semptomlara sahip olduklarını söylüyor. Ancak, bunlar farklı tedavi planları olan iki farklı durumdur.

Kuru Saç Derisine Ne Sebep Olur?

Güzel buklelerinize ne koyduğunuzdan nerede bulunduğunuza kadar birçok faktör kuru bir saç derisine sahip olma olasılığınızı etkiler.

Aşırı Yıkama

Stilistiniz saçınızı çok sık yıkadığınız için sizi hiç azarladı mı? Çift kurul sertifikalı bir dermatolog ve dermatopatolog olan Brendan Camp, MD, FAAD’a göre, bu elbette renk işlemlerine zarar verebilir, ancak aynı zamanda kuru kafa derisi sorunlarına da neden olabilir.2 Vücudumuz, cildimizin üst tabakasının nemi tutmasına yardımcı olan ve kafa derisi derisini ve saçı yağlayan sebum olarak da bilinen yağ üretir. Her gün sıcak su ve şampuanla fırçaladığımızda, saç derimizin aşırı kurumasını önlemek için saç derimizi yağdan arındırmış oluruz. Bunu, doğal olarak yağ kaybına yol açan yaşlanma ile birleştirdiğinizde, hızlı bir şekilde kaşıntılı bir kafa derisine sahip olabilirsiniz.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığından muzdarip tahmini 8 milyon Amerikalı arasındaysanız, kuru kafa derisi geliştirme olasılığınız diğerlerine göre daha yüksektir.3 New York Mount Sinai Hastanesi’nde dermatoloji alanında kozmetik ve klinik araştırma direktörü olan Joshua Zeichner’e göre, sedef hastalığında bağışıklık sisteminiz cildinize kızarak kırmızı plaklara neden olur. Eğer ailenizde sedef hastalığı varsa ya da vücudunuzun başka bir yerinde sedef hastalığı varsa, başınızda da bir leke oluşması muhtemeldir.4

Çevre

Kuru saç derisinden muzdarip kişiler için en zor iki mevsim vardır: yazın sıcak, buharlı günleri ve kışın soğuk, kırılgan günleri. Sıcaklık çok yüksek olduğunda, UV ışınlarına maruz kalma olasılığımız daha yüksektir. Diğer tüm ciltler gibi kafa derimiz de güneşten yanabilir ve kuruyarak pullanma ve soyulmaya yol açabilir. Philip Kingsley Klinikleri ve ürün serilerinin marka başkanı ve danışman trikolog Anabel Kingsley, “Uzun süre güneşe maruz kalmak, saç derinizi yakmasa bile kurutabilir” diyor.5 “Bunun nedeni, güneşin yüzeysel deri tabakamız olan epidermisten su buharlaşmasına neden olmasıdır.” Kışın, düşük nem, kuru, sert rüzgarlar ve dondurucu hava koşulları kuru saç derisine neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir.

Genetik

Dr. Zeichner, özellikle egzama ve kuru cilt nesilden nesile aktarılabildiğinden, kuru bir saç derisi için anne veya babanızı suçlayabileceğinizi söylüyor.7
Karakadze MA, Hirt PA, Wikramanayake TC. Seboreik dermatitin genetik temeli: Bir gözden geçirme. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018;32(4):529-536. doi:10.1111/jdv.14704

“Bu koşullara sahip kişilerde cilt bariyeri en iyi şekilde çalışmıyor ve bu da mikroskobik çatlaklara, hidrasyon kaybına ve iltihaplanmaya yol açıyor” diyor. Dolayısıyla, ebeveynleriniz ya da büyükanne ve büyükbabalarınız sık sık pullanmadan şikayet ediyorsa, yaşlandıkça siz de bunu yaşayabilirsiniz.

Kötü Beslenme

Diyet sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır ve yediklerimiz cildimizi de etkiler. Cildimizin geri kalanı gibi kafa derimiz de fosfolipidler, serbest yağ asitleri, kolesterol ve seramidler dahil olmak üzere lipidler içeren bir bariyerdir. Kurul onaylı saç restorasyon uzmanı Alan J. Bauman, MD, ABHRS, “Cildinizde yeterli yağ olmadığında veya yağ bezleri tarafından üretilmediğinde, su kaçabilir ve dehidrasyon meydana gelebilir” diyor.

 

Saç bakım ürünleri saç tellerimizden geçerek kafa derimize nüfuz ettiğinden, hassasiyete neden olan herhangi bir bileşen kuru kafa derisi gibi alevlenmelere neden olabilir. Kimyasal saç bakım ürünleri veya boyalar kullanıyorsanız, bunları saç derinizden uzak tutun. Dr. Zeichner, “Saçlı deri ile temas ederlerse, kaşıntı, kızarıklık ve pullanmaya yol açabilen tahriş edici kontakt dermatit olarak bilinen duruma neden olabilirler” diyor.Kuru, Kaşıntılı Saç Derinizin Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yorum yapın