Kuru, Kaşıntılı Saç Derisi İçin Saç Derisi Yağları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kuru, kaşıntılı saç derisi için saç derisi yağları hakkında bilmeniz gereken her şey- Cildinizde serum ve krem kullanmanın nem seviyesini yüksek tutmak için harika bir yol olduğunu biliyorsunuz, peki kaşıntılı ve kuru bir saçla nasıl başa çıkacaksınız? Cevap, nem yoğun yağ ile dolu küçük bir şişede geliyor. Kuru saçla mücadele etmek ve mat saçları canlandırmak için özel olarak formüle edilmiş saç yağlarından bahsediyoruz.

Bu radara yakalanmayan saç tedavisi, bazı önemli faydaları olan gerçek bir mucize işçidir ve rejiminize bir tane eklemek oldukça basittir. Saç yağlarının ne olduğunu, nasıl kullanılacağını ve kuaförler tarafından hangi ürünlerin önerildiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Saç Derisi Yağı Nedir?

Saç yağları, genellikle küçük bir damlalıklı aletle doğrudan saç derinize uygulanan ve ardından dağılması için hafifçe masaj yapılan yağ bazlı, şampuan öncesi saç bakımlarıdır. Birincil amaçları hem saç derinizi hem de saç köklerinizi nemlendirmek ve beslemektir, ancak bazıları ayrıca saç derisini yatıştıran, berraklaştıran veya uyarılmasına yardımcı olan bileşenlerle formüle edilmiştir.

Mayvenn Hair’de lisanslı kuaför olan Brittany Johnson, “Sürekli şampuanlama, manipülasyon ve şekillendirme besin maddelerini uzaklaştırabilir ve kuruluğa neden olabilir” diyor. “Saçları yağlamak bu yumuşaklığın bir kısmını yenilemeye yardımcı olabilir.”

Çoğu cilt ve saç tipinin saç yağı kullanımından faydalanabileceğini, çünkü aralarından seçim yapılabilecek çok farklı türler olduğunu da ekliyor.

“Düşünmeniz gereken en önemli faktörler, saç derinizi ne sıklıkla yağladığınız, koruyucu bir stil mi kullanacağınız ya da kendi saçınızla iyi uyum sağlayan bir yağ mı bulmak istediğiniz gibi istediğiniz saç stilleri ve normal saç ve cilt bakım rutininizdir.”

2023 YAZI İÇİN 9 ŞIK SAÇ RENKLERİ – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. 

Saç Derisi Yağını Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Philip B Botanicals’ın kurucusu kuaför Philip Berkovitz, saç derisi yağı uygulamalarını ne sıklıkla uygulayacağınızın birkaç farklı faktöre bağlı olduğunu belirtiyor. “Saç tipinizi, saç derinizin durumunu, kullandığınız yağın türünü ve kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurmalısınız” diyor.

İşte önerdikleri:

Normal Saç: Haftada bir kez
Kuru Saç: Haftada iki ila üç kez
Yağlı Saç: İki haftada bir
“Saç derisi yağını özellikle saç büyümesini teşvik etmek veya kepek ya da kaşıntı gibi belirli saç derisi sorunlarını ele almak için kullanıyorsanız, daha sık uygulamayı düşünebilirsiniz. Haftada iki ila üç kez bu tür amaçlar için faydalı olabilir” diyor Berkovitz.

Daha yoğun bir tedavi arıyorsanız, saç yağını haftada bir veya iki kez uygulayabilir ve daha yoğun faydalar için gece boyunca bekletebilirsiniz. Sabah şampuanlayın.

Saç Derisi Yağı Nasıl Kullanılır

Saç derisi yağı kullanmak son derece basittir ve hatta bunu küçük bir terapötik kişisel bakım anı haline getirebilirsiniz.

Adım 1: Saçınızı Kesin ve Uygulayın

Berkovitz, “Damlalığı veya parmak uçlarınızı kullanarak, yağı doğrudan saç derisine parçalara ayırarak uygulayın” diyor. “Önden başlayın ve başınızın arkasına doğru ilerleyin. Saç derinizin en çok ilgiye ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz bölgelere odaklanın.”

Adım 2: Beş Dakika Boyunca Nazikçe Masaj Yapın

Saç derisi yağına parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın veya silikon bir saç derisine masaj aleti kullanın. Berkovitz, “Masaj, kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur, bu da yağın daha iyi emilmesine ve daha sağlıklı bir kafa derisine yardımcı olabilir” diyor. Araştırmalar, rutin kafaya masajlarının saç büyümesini destekleyebileceğini göstermiştir.

3. Adım: 15 ila 30 dakika bekletin

Yağı saç derinizde ve saç köklerinizde 15 ila 30 dakika bekletin. Eğer saçınız çok kuruysa, yağı saçınızın ortasına ve uçlarına doğru çekebilirsiniz. Yine de saçınızı aşırı doyurmamaya çalışın.

Adım 4: Şampuanlayın, Bakım Yapın ve Şekillendirin

Saçınıza güzel bir şampuan uygulayın, fazla yağı aldığınızdan emin olmak için saça odaklanın. Saç kreminizle devam edin, ardından her zamanki gibi şekillendirin.

Denenecek Saç Derisi Yağları

Johnson, “Uçucu yağlar içeren herhangi bir yağ kullanıyorsanız veya kendi saç derisi yağınızı oluşturuyorsanız, bunları doğrudan saç derinize uygulamadan önce hindistan cevizi gibi bir taşıyıcı yağ ile seyrelttiğinizden emin olmanız önemlidir” diyor.

Ayrıca kepek, sedef hastalığı, egzama veya diğer kafa derisi ya da cilt rahatsızlıklarını tedavi etmeye çalışıyorsanız, her zaman önce dermatoloğunuza danışmanız gerektiğini hatırlatıyor. Size daha özel bir tedavi planı sunabileceklerdir.

Yorum yapın