Kuru Saçlar mı? Badem Yağı Saç Tellerinizin İhtiyacı Olan Hafif Yağdır 2024

Çok susamış saç tellerini nemlendirmenin bir yolu olarak saçınıza zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı uyguladığınızı duymuşsunuzdur. Peki saç için badem yağı kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Bu az kullanılan doğal yağ, saç derisi ve saç sağlığına fayda sağlayan vitaminler açısından zengindir ve zengin, yumuşatıcı özellikleri de saç tellerinin bakımlı ve parlak olmasını sağlar. Ayrıca, badem yağını saçlarınızda nemlendirici maskeden saç uçlarını düzeltmeye kadar kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır.

Saçlar İçin Badem Yağı Kullanmanın Faydaları

E, A ve D vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller ve omega 6 ve 9 yağ asitleri ile dolu, oldukça yumuşatıcı, hafif ve hızlı emilen bir yağdır. Tüm bunlar saçınızı beslemeye, parlaklığı artırmaya ve saç tellerinizi derinlemesine yumuşatmaya yardımcı olur. Antioksidan faydaları, bu doğal yağın saçınızı ve saç derinizi çevreyle ilgili hasarlardan korumaya da yardımcı olabileceği anlamına gelir.

  • Nemlendirir
  • Koşullar
  • Hasarlara karşı korur
  • Parlaklığı artırır
  • Kuru saç derisini yatıştırır
  • Bölünmüş uçları kapatır
  • Kıvırcıklığı ve uçuşmayı önler
  • Saç folikülünü güçlendirir

Diğer Yağ Türlerine Karşı Badem Yağı

Hindistan cevizi ve zeytinyağı gibi diğer yağlardan en önemli farkı çok daha hafif olmasıdır. Ünlülerin kuaförü Kimberly Gueldner, “Yani, ince ila orta incelikte saçlarınız varsa, diğer yağlar daha ağır olduğu için harika bir seçenektir” diyor. “Sadece saç yüzeyinde kalmadığı için hem şekillendirici hem de bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz. Aksine, saç telinin içine işler.”

Saçlar için Badem Yağını Kimler Kullanmalıdır?

Hafif olmasına rağmen badem yağı kuru, normal veya karma cilde sahip olanlar için en iyi seçenektir. Bununla birlikte, yağlı bir kafa derisi veya saçla uğraşıyorsanız, doğrudan kafa derisine değil, orta kısımdan uçlara doğru kullanabilirsiniz.

Ünlülerin kuaförü Orlando Pita, “Tatlı yağ özellikle susuz kalmış, kuru, yıpranmış ve kıvırcık saç tipleri için faydalıdır” diyor. “Nemlendirici özellikleri kurulukla etkili bir şekilde mücadele eder, kabarmayı ortadan kaldırır ve yüksek kaliteli bir parlaklık sağlar.”

Badem Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Eğer bir güzellik uzmanı iseniz, ULTA Beauty Collection Sweet Almond Carrier Oil (8$, Ulta) gibi saf yağı alın ve aşağıdaki şekillerde kullanmayı deneyin.

Saç Maskesi: Hafifçe ısıtılmış yağı kuru saça, saçın ortasından uçlarına doğru uygulayın. 20 ila 30 dakika bekletin, ardından şampuanlayın ve normal bakım yapın. Gueldner, “Daha ağır bir bakım için hindistan cevizi yağı gibi birkaç yağı karıştırabilirsiniz” diyor.
Saç Yağlama: Az miktarda yağ ısıtın ve parmaklarınızla veya silikon bir masaj aletiyle saç derinize yaklaşık 10-15 dakika boyunca nazikçe masaj yapın, ardından durulayın.
Şekillendirme: Gueldner, badem yağının son ürün olarak harika bir iş çıkardığını söylüyor. Uçuşmaları yatıştırmak veya saç uçlarınıza biraz parlaklık katmak için kullanın.
Saç Derisi Yatıştırıcı: Kuru veya pul pul dökülen bir saç deriniz varsa, yatıştırıcı nemlendirme ve nem sağlamaya yardımcı olması için saç derinize az miktarda uygulayın.

Kaçınılması Gerekenler

Gueldner, “Badem yağı kullanırken unutulmaması gereken bir şey, yağı ısı ile şekillendirmeden önce saçınıza sürmeyin – sadece [veya şampuanlamadan önce] kullanın” diyor. “Yağ ısıtılmamalıdır, çünkü saç telinizi yakabilir ve hasara neden olabilir.”

Ayrıca, özellikle yağlı veya akneye eğilimli bir cildiniz varsa, doğrudan kafa derinize uygulamaktan kaçının ve herhangi bir fındık alerjiniz varsa tamamen kullanmaktan kaçının. Bolca uygulamadan önce test etmek için cildinize az miktarda uygulamak akıllıca olacaktır.

via: Kimberly Gueldner (@kimmykuppkakes) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Yorum yapın