Kuru Şampuan Saçı Gerçekten Daha Temiz Yapar mı?

Birlikte yıkayan ya da kaka yapmayanlardan değilseniz, saçınızı şampuanlamak düzenli bir gerekliliktir ve kısa sürede sıkıntıya dönüşür. Çoğu kişi için bu işlem yıka ve çık kadar basit değildir; fön çekmeniz ve şekil vermeniz de gerekir. Birkaç fıs kuru şampuan saçınızın anında yeni yıkanmış gibi görünmesini sağlayabilir ve sonuçta tam bir yıkama ve saç kremi için duşa girme sıklığınızı en aza indirir. Kuru şampuanın sihrinin nasıl çalıştığını, ne zaman ve nasıl kullanılacağını ve nelerin yapılmaması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kuru Şampuan Ne İşe Yarar?

Kuru şampuan, saç tellerinizi yıkamalar arasında tazelemeye yardımcı olmak için saç köküne püskürtülen su içermeyen bir saç ürünüdür. Üründe genellikle saç köklerindeki fazla yağı ve gresi emen alkol ya da nişasta bulunur.

Ünlülerin kuaförü Andrew Fitzsimons, “Kuru şampuan, saç derisindeki ve köklerindeki yağı ve kiri emerek temiz bir saç hissi yaratır” diyor. “Ayrıca hareket halindeyken şekillendirmeyi daha hızlı hale getirmek için saçın gövdesine hacim ve doku katabilir.”

Basitçe söylemek gerekirse, saç derinizdeki doğal yağları emerek duşa girmenize gerek kalmadan şampuan taklidi yapmanın bir yoludur. Aslında saçı daha temiz yapmaz, ancak daha temiz saç yanılsaması yaratabilir.

Kuru Şampuan Kullanmanın Farklı Yolları

Kuru şampuanı pek çok şekilde kullanabilirsiniz. Kullanabilirsiniz:

  • Ertesi gün kökleri tazeler
  • Yeni yıkanmış veya düz köklere biraz canlılık katın
  • Fazla yağın hızla yüzeye çıkmasını önleyin
  • Egzersizden önce, egzersiz sırasında fazla yağı veya teri emmek için
  • Doku oluşturun ve bukleler veya örgüler için tutun

En İyi Kuru Şampuan Nasıl Seçilir

Muhtemelen her saç bakım markasının kendi kuru şampuanına sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Peki saç renginize ve dokunuza uygun bir kuru şampuanı nasıl seçersiniz? Fitzsimons’a göre, saçınızın özelliklerine göre belirlenmiş yüksek kaliteli bir ürün bulmak ve ardından en çok neyi sevdiğinizi belirlemek için biraz deneme yanılma yönteminin bir kombinasyonudur.

“Koyu renk saçlar için, tüm saç tiplerinde çalışmak üzere tasarlanmış ve saçta beyaz kalıntı bırakmayan bir kuru şampuan kullandığınızdan emin olmak istersiniz” diyor. “Daha ince telli saçlarınız varsa, saçı temizlerken hacim ve dokuyu artıran bir kuru şampuan seçtiğinizden emin olun ve saç diplerinizde ağırlık yapmaması için daha hafif formüllere dikkat edin. Ve eğer renkli işlem görmüş saçlarınız varsa, rengi açmayan veya matlaştırmayan, renk açısından güvenli bir kuru şampuan seçmenizi tavsiye ederim.”

Bundan sonra, kullanımı kolay, hızlı çalışan ve hareket halindeyken kullanım için mükemmel oldukları için sprey formülleri tercih ettiğini söylüyor. Kuru şampuan kullanırken, ürünün yetenekleri hakkında iyi bir fikir edinmek için kullanım talimatlarını takip ettiğinizden emin olun. Kullanıcı hatası kesinlikle bir şeydir!

4 Büyük Kuru Şampuan Hatası

Kuru şampuan el altında bulundurmak için mükemmel ve kullanışlı bir ürün olsa da, insanların onu kullanırken karşılaştıkları bazı yaygın sorunlar vardır.

Aşırı Kullanım

Kuru şampuan tamamen gerçek şampuanın yerini almaz. Cosmillo, “Benim temel kuralım, birkaç gün üst üste kullandıktan sonra saç deriniz kaşınmaya başladığında yıkama zamanı gelmiş demektir” diyor. Aşırı kullanım saçınızı pürüzlü, mat ve kırılgan hale getirebilir. Ayrıca gözenekleri tıkayabilir ve genel saç sağlığını etkileyebilir.

Çok Fazla Püskürtmek

Kuru şampuanın faydalarından yararlanmak için bir ton kuru şampuan uygulamanıza gerek yoktur. Fitzsimons şöyle diyor: “Küçükten başlayın ve kuru şampuanı fazla sıkıp saçı sertleştirmeden önce saça masaj yaparak yedirin.”

Islak Saça Uygulama

Kuru şampuanı sadece kuru saça uygulayın ve asla terli, nemli veya ıslak saça uygulamayın. Bu, tozun küçük topaklar oluşturmasına neden olur. Ayrıca neredeyse hiç işe yaramayacaktır.

Bir Ürünü Çalışmaya Zorlamak

Ürüne sahip olmanız onu kullanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Eğer sizin için işe yaramıyorsa, uzaklaşın ve farklı bir şey deneyin. Cosmillo, “Bir kuru şampuan sadece bir kullanımdan sonra saç derinizi kaşındırıyorsa, farklı bir formül deneyin” diyor. “Bir kuru şampuan kullandıktan sonra kalıntıları en aza indirmek için fönle kurutmak gibi bir işlem gerektiriyorsa, işlem gerektirmeden karışan görünmez bir formül arayın.”

Yorum yapın