Mavi ve Mor Şampuanlar Ne İşe Yarar?

İster röfle, ister tek bir işlem ya da sadece saç diplerinizi yaptırın, salondan yeni boyanmış saçlarla ayrılmak her zaman inanılmaz derecede iyi hissettirir. Ama sonra endişe başlar. Renginizin ne kadar süre dayanacağı konusunda endişelenirsiniz. Bir sonraki rötuşunuza kadar bir geri sayım gibi hissedebilirsiniz. Neyse ki, mavi ve mor şampuanlar renginizi daha uzun süre korumanıza ve en iyi şekilde görünmesine yardımcı olabilir. Ama hangisi saçınız için doğru seçim? İşte bir uzmanın mavi ve mor şampuanlar arasında seçim yapma konusunda söyledikleri.

Mor Şampuan Ne İşe Yarar?

Renk uzmanı ve Olaplex marka elçisi Bianca Hillier, “Mor şampuan, saçtaki sarıyı düzelten mor pigmentler içerir, turuncu ile karıştırılmamalıdır.” diyor.

Dolayısıyla, saçlarınız sararma eğilimindeyse, bu tür bir şampuan kullanmak akıllıca bir fikir olabilir. “Mor, renk çarkında sarının zıttıdır, bu nedenle nötralize edilmiş bir sarışın için bu sarı tonları iptal edecek tek renkli şampuandır.”

Hillier, Olaplex No. 4P Blonde Enhancer Toning Shampoo’yu öneriyor. “Daha sağlıklı görünen saçlar için saçtaki bağları onarmaya yardımcı olurken temizler, tonlandırır ve parlatır. Bu sülfat içermeyen mor şampuan, Olaplex’in patentli bağ oluşturma teknolojisini içerir ve sadece bir kullanımdan sonra saçı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda sarılığı nötralize eder ve parlaklığı artırır.”

Sülfat içermediği için Olaplex No. 4P Şampuan keratin bakımı veya Brezilya Fönü uygulanmış saçlarda da kullanılabilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer seçenek de orijinal mor şampuanlardan biri olan ve daha uygun fiyatlı olan Clairol Shimmer Lights’tır. Bununla birlikte, biraz kurutucu olabilir, bu nedenle derin bir saç kremi ile birlikte kullanmak veya kuru saçlarla mücadele ediyorsanız tamamen kaçınmak en iyisidir.

Mavi Şampuan Ne İşe Yarar?

Hillier, mavi şampuanın renginizi korumanın bir başka yolu olduğunu açıklıyor. “Mavi şampuan saçtaki istenmeyen turuncu tonları nötralize etmek için kullanılır. Mavi şampuan, doğal olarak kırmızı ve turuncu alt tonlara sahip olduğu için esmer veya koyu sarı saçlar içindir.”

Dolayısıyla, saçınız daha koyu renkse, mor yerine mavi şampuanı tercih edin. Piyasada birçok mavi şampuan olsa da, Aveda Blue Malva denemeye değer ve güzel bir kokuya sahip.

Yönergeleri Okuyun

İster mor ister mavi şampuan kullanın – ve hangi marka olursa olsun – talimatları okumak gerçekten önemlidir. Bazı ürünler saçta birkaç dakika bırakılmak üzere formüle edilmiştir. Ancak, çok uzun süre bekletirseniz, saçınız istenmeyen bir renk tonuna sahip olabilir. Bu nedenle, mor veya mavi saç telleri fark etmeye başladıysanız, şampuanı daha kısa süre açık bırakın veya daha az sıklıkta kullanın. Ayrıca saçınızı her yıkadığınızda mavi veya mor şampuan kullanmamalısınız. Başka bir seçenek de ürünü sadece köklere uygulamak ve durulamaktır.

 

Yorum yapın