Pirinçlik Saç Renginizi Mahvedebilir – İşte Bundan Nasıl Kurtulacağınız

Salondan taze ombre röfle veya çarpıcı yeni bir renkle çıkmak gibisi yoktur. Kendinizden emin, güçlü ve tarzınızı göstermeye hazır hissedersiniz. Ancak birkaç hafta sonra, cesur renginiz biraz soluk ve hatta turuncu tonlu görünmeye başlar. Başka bir deyişle? Saçınız pirinç gibi görünüyor. İşte pirinç rengi saçlar hakkında bilmeniz gereken her şey ve bundan kaçınmak için etkili stratejiler.

Pirinçli Saç Nedir?

Kuaför salonu sahibi, kuaför ve renk uzmanı Jana Rago, briyantinli saçı saçta istenmeyen sıcak tonlar olarak tanımlıyor. “Bu tonlar güneş ışığı, boyalı saçları korumayan yanlış şampuanla yıkama veya toner kullanmamak gibi renk uzmanının yaptığı bir hata nedeniyle oluşabilir” diyor. “Güneş, kafa derisindeki kütikülü açarak saçı kurutacak, bu da rengi kaldırarak saçın pirinç gibi görünmesine neden olacaktır.”

Saç renginize bağlı olarak, pirinç rengi farklı şekilde ortaya çıkacaktır. Güzellik girişimcisi ve ödüllü renk uzmanı Megan Graham’ın açıkladığı gibi sarı saçlar sarı veya turuncu görünecektir. Esmer veya siyah saçlı biri, saçlarının tipik olarak ne kadar koyu olduğuna bağlı olarak, saçlarının turuncu veya kırmızı göründüğünü fark etmeye başlayacaktır. Kızıl saçlı biri için saçlar daha soluk ya da solgun görünebilir.

Rago, yeni müşterilerin salonunu ziyaret ettiğinde, birçoğunun renkleri konusunda stresli olduğunu ancak onları neyin rahatsız ettiğini tam olarak belirleyemediğini söylüyor. Çoğunlukla, kendilerine doğru gelmeyen pirinç alt tonudur ve bir çözüm bulmayı umarlar.

Pirinçlik Nasıl Giderilir

Kilitlerinize şahsen erişebilecek güvenilir bir yerel renk uzmanından tavsiye almak çok önemli olsa da, bu ipuçları pirinçliği düzeltmek için neye ihtiyacınız olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Renk düzeltici randevusu alın.

Graham, pirinç rengini tamamen ortadan kaldırmak için profesyonel bir stilist/renk uzmanından renk düzeltici randevu alınmasını öneriyor. Bu özel tedavi türünü isteyerek uzmana önceden haber verin. Graham’ın belirttiği gibi, saçtaki pirinç tonunu tamamen gidermenin tek yolu, her bir teli tedavi eden çok adımlı bir işlemden geçmektir.

Renk düzeltici bir randevu, siz yardım için gelmeden önce saçınıza ne olduğunu ele alır. Suçlu genellikle kalıcı bir renktir. Graham, “Saçın rengini açma sürecinde, kalıcı renk tüm saç tiplerinde bulunan kızıl ve turuncu tonları ortaya çıkarır” diyor.

Daha koyu kahverengi tonları için, kalıcı renk daha sonra yarattığı açıklığın üzerine daha koyu bir ton bırakır, ancak birkaç hafta içinde renk solduğunda, Graham müşterinin hoş olmayan bir kahverengi tonuyla kaldığını söylüyor.

Pembelikten kaçınmak için Graham gibi birçok profesyonel renk uzmanı, daha doğal görünümlü bir şekilde solan demi-permanent renk kullanacaktır.

Stilistinizden toner kullanmasını isteyin.

Renk uzmanınızdan boya yıkandıktan sonra bir toner uygulamasını isteyin. Toner, sıcak alt tonları gizlemek için kelimenin tam anlamıyla “saçın tonunu azaltacaktır”. Bunu yapmadığınızda, eğer esmerseniz röfleleriniz çok sarı görünebilir” diyor. “Ayrıca, toner renklerin birbirine karışmasına yardımcı olur ve istediğiniz görünümü elde etmek için kullanılabilir.”

Önemli bir not: Toner kalıcı olmadığından, saç yapınıza ve saçınızı ne sıklıkta yıkadığınıza bağlı olarak her ay ila altı haftada bir yeniden uygulamanız gerekecektir.

Duş başlığınız için bir su filtresine yatırım yapın.

Muhtemelen içtiğiniz suyun kalitesine dikkat ediyorsunuzdur ve Rago aynı endişenin saçınızı temizleyen su için de geçerli olması gerektiğini söylüyor. Duş başlığınız için bir su filtresine yatırım yapmanızı öneriyor. Bu filtre sadece birikime neden olabilecek ve pirinç rengi oluşturabilecek sert su ve mineralleri filtrelemekle kalmayacak, aynı zamanda saçınızı daha yumuşak ve sağlıklı bırakacaktır.

Sıcak aletleri kullanmadan önce daima koruyucu yağ kullanın.

Birçok kadın çeşitli saç stilleri elde etmek için fön makinesi, yassı demir veya saç maşası gibi sıcak bir alet kullanır. Isıdan tamamen kaçınsaydık saçlarımız daha dayanıklı olurdu, ancak çoğu insan için bu bir gerçeklik değil. Ne yazık ki, ısı rengin daha hızlı ortaya çıkmasına neden olabilir, bu nedenle Rago başka bir koruma katmanı eklemeyi öneriyor. Bu bir yağ, fön kremi veya günlük olarak uygulanan ısıya karşı koruyucu bir serum olabilir.

 

Yorum yapın