Retinol Kullanmaya Ne Zaman Başlayabilirsiniz?

Retinol hakkında biraz bile bilginiz varsa, muhtemelen çok düzenli bir bileşen olduğunu fark etmişsinizdir. Kullanmaya nasıl başlayacağınız, uygun güneş korumasını onunla nasıl koordine edeceğiniz, kullandıktan sonra ağda yapıp yapamayacağınız ve benzeri konularda kurallar vardır. Ancak konu retinol kullanmaya ne zaman başlanacağına geldiğinde, ne yapılması gerektiği konusunda birbiriyle çelişen pek çok tavsiye var. Burada, ihtiyacınız olan tüm bilgileri bir araya getirdik ve bir uzmana ulaşarak cilt bakım rutininize retinolü ne zaman eklemeniz gerektiğine dair gerçekleri paylaştık.

Retinol Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Belirli bir yaşa geldiğinizde, rutininize retinol eklemenin yapmanız gereken bir şey olduğunu otomatik olarak bilemezsiniz. Gerçek şu ki, bir dermatolog hastalarına cilt bakım sorunlarına bağlı olarak farklı yaşlarda retinol kullanmaya başlamalarını tavsiye edebilir. Sonuç olarak, 20’li yaşlardakiler de dahil olmak üzere geniş bir yaş aralığı için önerilen bir bileşendir.

Retinol, beklediğinizden daha genç olanlar tarafından da kullanılabilir. New York merkezli kurul sertifikalı dermatolog ve L’Oréal Paris danışmanı Dr. Joshua Zeichner ile konuştuk, kendisi şunları paylaşıyor: “Retinol söz konusu olduğunda, kesinlikle erken yaşta kullanmaya başlayabilirsiniz. Aslında, reçeteli retinoidler genellikle akne tedavisi için gençlere verilir.”

“Retinol hücre döngüsünü artırır ve cilt hücrelerinin gözenekler içinde birbirine yapışmasını önleyebilir” diye devam ediyor. Dolayısıyla, bilinen yaşlanma karşıtı faydalarına rağmen, retinol kullanmaya başlamak için yaşlanma belirtilerini fark edene kadar beklemek zorunda değilsiniz.

Retinolü Cilt Bakım Rutininize Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Retinolü cilt bakım rutininize dahil etmek, ne tür bir ürün kullandığınıza bağlı olacaktır. Retinol serum kullanıyorsanız, temizleme ve toniklemeden sonra ve nemlendirmeden önce uygulayın. Nemlendiriciniz retinol içeriyorsa, rutininizin sonunda ve gündüzse SPF’den önce kullanın. Geceleri bir retinol krem kullanıyorsanız, bu son adımınız olmalıdır.

Ayrıca retinol için bir alışma süresi beklemeniz gerekecektir. Kullanım, ürünün hangi diğer bileşenlerle formüle edildiği de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişeceğinden, en iyi uygulamalar için her zaman ürününüzdeki (veya markanın web sitesindeki) talimatları kontrol edin. Tahrişin devam ettiğini fark ederseniz, kullanmayı bırakın ve dermatoloğunuza danışın.

Ayrıca, özellikle hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, kadınların hamilelik sırasında retinoid kullanmaları önerilmediğinden (içeriğin gelişmekte olan bir fetüs üzerindeki etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekir), cilt bakım rutininize eklemeden önce herhangi bir retinol ürünü hakkında derminize danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

20’li Yaşlarda Retinol Nasıl Kullanılır?

20’li yaşlar retinol ile önleyici bir cilt bakım rutinine başlamak için harika bir zamandır. “Yirmili yaşlardaki genç hastalarımın retinol kullanmasına bayılıyorum” diyor Dr. Zeichner. “Cildinizi erken yaşta güçlendirmek, size yaşlanacağınız daha güçlü bir temel sağlayacaktır.”

20’li Yaşlarınız İçin Favori Retinol Ürünlerimiz

Retinol kullanmaya başlamanın en sevdiğimiz yollarından biri, L’Oréal Paris Revitalift Retinol + Niasinamid İçeren Sıkıştırılmış Gece Nemlendiricisi gibi bir retinol gece kremi kullanmaktır. Formül, cildin görünümünü sıkılaştırmaya yardımcı olmak için retinol ve niasinamid içerir ve nemlendirici, retinolün potansiyel kurutucu etkilerini dengelemeye yardımcı olmak için formüle edilmiştir ve cildinizin derinlemesine nemlendirilmiş hissetmesini sağlar.

30’lu Yaşlarda Retinol Nasıl Kullanılır?

Gençken veya 20’li yaşlarınızda retinol kervanına katılmadıysanız, başlamak için kesinlikle çok geç değil. Önleme harika olsa da, kırışıklıkların görünümünü en aza indirmek de retinolün değerli bir faydasıdır. Otuzlu yaşlarınızda, rutininize retinol ile formüle edilmiş bir retinol serumu veya nemlendirici ekleyerek kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek için bir retinoid kullanabilirsiniz.

30’lu Yaşlarınız İçin Favori Retinol Ürünlerimiz

Reçetesiz satılan bir retinol krem, dermatolog tarafından reçete edilen bir retinoid kadar güçlü olmasa da, yine de etkili olabilir. L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Day Lotion SPF 30 buna mükemmel bir örnektir. SPF’li bu nemlendirici Pro-Retinol, C vitamini ve hyaluronik asit ile formüle edilmiştir,

Ürünün en önemli özelliklerinden biri geniş spektrumlu güneş koruması sunmasıdır ki bu da bir gündüz nemlendiricisi için çok önemlidir. Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre, retinoidlerin cildin güneş hassasiyetini artırdığı bilinmektedir, bu nedenle güneş kremini atlamak doğru değildir. Özellikle terledikten veya yüzdükten sonra sık sık yeniden uygulamayı unutmayın.

40’lı Yaşlarda Retinol Nasıl Kullanılır?

Kırklı yaşlarınıza geldiğinizde retinol kullanmayı bırakmayın. Rutininizi tamamen değiştirmek yerine, ona eklemeler yapmanızı öneririz. Retinol serumunuzu kullanmaya devam edin, ancak rejiminizin retinol içeren bir nemlendirici de içerdiğinden emin olun.

40’lı Yaşlarınız İçin Favori Retinol Ürünlerimiz

Nemlendirmeyi artırmaya, cildi aydınlatmaya ve cildin dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan en iyi üç yaşlanma karşıtı bileşen olan Pro-Retinol, C vitamini ve hyaluronik asit ile formüle edilen L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Yaşlanma Karşıtı Nemlendirici Kokusuz’u deneyin. Bu yüz kremi, sadece bir haftalık sürekli kullanımla kırışıklıkların görünümünü gözle görülür şekilde azaltır ve cildi sıkılaştırır ve aydınlatır.

50’li ve 60’lı Yaşlarda Retinol Nasıl Kullanılır?

50’li ve 60’lı yaşlara girdiğinizde de retinol kullanmaya devam etmelisiniz. Sadece yüzünüze değil boynunuza da bakım yaptığınızdan emin olun. Boynunuz yaşlanma belirtileri gösterebilen önemli bir noktadır, bu yüzden onu göz ardı etmek istemezsiniz (önemli olan erken başlamak ve 50’li yaşlarınızda ve sonrasında da devam etmektir).

50’li Yaşlar ve Üzeri İçin Favori Retinol Ürünlerimiz

L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives Gece Serumu, %0,3 Saf Retinol gibi bir retinol serum kullanın. Bu yüz serumu yüksek konsantrasyonda saf retinol ile formüle edilmiştir ve kırışıklıklar da dahil olmak üzere temel yaşlanma belirtilerinin görünümünü iyileştirmeye çalışır. Gece serumu ayrıca aydınlık bir görünüm için cildinizi pürüzsüzleştirir ve aydınlatır. Yüzünüze iki ila üç damla uygulayın, ardından boynunuza ve dekoltenize bir veya iki damla ekleyin.

Yorum yapın