Saç Deriniz Yağlı mı, Kuru mu Yoksa Dengeli mi?

Saç deriniz yağlı mı? Söz konusu güzellik olduğunda, herkese uyan tek bir formül yoktur. Arkadaşınızda harika görünen bir ruj, farklı cilt tonlarınız nedeniyle sizde o kadar parlak görünmeyebilir. Benzer şekilde, iş arkadaşınızın koyu lekelerine iyi gelen bir serum sizin pigmentasyonunuz üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir. İhtiyaçlarımız ve güzellik kaygılarımız bize özgüdür.

Bu fikir saçınız için de geçerlidir. New Jersey Cilt Kanseri ve Kozmetik Cerrahi Merkezi’nin kurucusu ve yönetim kurulu sertifikalı dermatolog Adriana Lombardi, “Tıpkı farklı cilt tipleri olduğu gibi, farklı kafa derisi tipleri de vardır” diyor. “Sebum üretim miktarı tipik olarak ne tür bir kafa derisine sahip olacağınızı belirler.”

Saç derisi tipleri söz konusu olduğunda üç ana kategori vardır: kuru, yağlı ve dengeli. Foushee SalonSpa’da Element 5 Stilisti ve İşe Alım Direktörü olan Gretchen Friese, sebum üretimine ek olarak, “en yaygın kafa derisi sorunları kafa derisindeki cildin pH değerindeki dengesizlikten kaynaklanır” diyor. “pH değerinin kaç olduğuna bağlı olarak, kuru veya yağlı bir saç derisi vb. ile sonuçlanabilir.”

Bir de kafa derisi tipinize bağlı olarak yaşayabileceğiniz kafa derisi rahatsızlıkları vardır. Dermatologlar ve trikologlarla konuşarak farklı saç derisi tipleri, her birinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve bu sorunlara karşı en iyi bakım yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edindik – çünkü sağlıklı bir saç derisi, sağlıklı saçlara giden ilk adımdır.

Saç Deriniz Yağlı mı, Peki Saç Tipinizi Nasıl Belirlersiniz?

Saç derisi tipinizi anlamak için saçınıza daha yakından bakmanız gerekir. Dr. Lombardi, “Çoğu insan saçlarının yağlı olup olmadığını yıkama sıklığına bakarak anlayabilir” diyor. “Yağlı bir saç tipinin yağlı görünmesini önlemek için bir ila iki günde bir yıkanması gerekebilirken, normal bir saç tipi yağlı hissetmeye başlamadan yaklaşık üç gün dayanabilir.” Kuru bir saç derisine sahip olanlar, yağlanmayı fark etmeden önce saçlarını haftada bir kez yıkayabilirler. Saç kalınlığınız da saç derisi tipinizi göstermeye yardımcı olabilir. Dr. Lombardi, daha kalın saçların yağı emdiğini ve saç derisini daha az yağlı yapacağını söylüyor.

Saç deriniz yağlı mı? Saçınıza ek olarak, kafa derisi tipinizi belirlemek için kağıt mendil testini de kullanabilirsiniz. Dr. Lombardi, “Yıkamadan iki gün sonra normal bir saç tipinin kafa derisine kağıt mendil koyarsanız, küçük yarı saydam bir alan bırakacaktır” diyor. “Yağlı bir saç derisi tipi daha doygun olacaktır ve saçlar topaklanacaktır ve kuru saç derisi tipinde kağıt mendil üzerinde hiçbir şey göremeyebilirsiniz.”

Kuru Saç Derisine Nasıl Bakım Yapılır?

Friese’ye göre kuru kafa derisinde tahriş olmuş ve pul pul dökülen bir cilt vardır. Cilt hafif kırmızı olabilir ve bu kafa derisi tipiyle ilgili endişeler kaşıntı, gerginlik ve hatta yanma hissidir. Dr. Lombardi, “Egzama kafa derisinde de ortaya çıkabilir ve kuru kafa derisine sahip kişiler buna daha yatkındır” diyor.

Saç deriniz yağlı mı? Dr. Lombardi, kuru saç derisine bakım yapmak için saçı haftada bir ila iki kez yıkamanız ve yatıştırmaya, nemlendirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacak yağlar uygulamanız gerektiğini söylüyor. Denemek için Ouidad Bye-Bye Dry! Yatıştırıcı + Nemlendirici Serum (30 $; ouidad.com) çünkü pullanma ve tahrişe karşı savaşırken saç derisini yumuşatır ve yeniden dengeler.

Kuru ve pullu bir saç derisine sahipseniz, sertifikalı bir trikolog ve Penny James Salon’un kurucusu olan Penny James, formülünde çinko, salisilik asit veya magnezyum bulunan ilaçlı bir reçetesiz şampuan kullanmanızı önerir. Oribe Serene Scalp Kepek Karşıtı Şampuan (46 $; sephora.com) kuruluk ve kepekten kaynaklanan kaşıntı ve pullanmayı yatıştırmak için salisilik asit ile formüle edilmiştir. “İki ay boyunca haftada en az dört kez kullanın” diyor. “Eğer herhangi bir gelişme olmazsa, o zaman bir dermatolog ya da trikoloğa görünme zamanı gelmiş demektir.” Saçlarınız seyreliyorsa, denenebilecek en iyi saç kalınlaştırıcı şampuanlardan biri, saç derisini nazikçe temizlemek ve birikintileri gidermek için hyaluronik asit, seramidler ve gluko-peptidler içeren Kérastase Densifique Kalınlaştırıcı Şampuan’dır.

En Büyük Güzellik Sırrım Saç Parfümü – İşte En İyi 7 Parfüm – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. 

Yağlı Saç Derisine Nasıl Bakım Yapılır?

Saç deriniz yağlı mı? Yağlı bir kafa derisi, yağ bezlerinden aşırı sebum (yağ) üretiminden kaynaklanır. Friese, yağlı bir saç derisinin belirtilerinin saçın yıkandıktan sonra hızla yağlanması, ölü deri hücrelerinin birikmesi, akne ve kepek olduğunu söylüyor. Yaygın inanışın aksine kepek, kafa derisinde çok fazla yağ olduğunda ve bu da deri hücrelerinin birikmesine ve dökülmesine neden olduğunda ortaya çıkar. Kaşıntılı, gergin ve yağlı saç derisini rahatlatmanın iyi bir yolu, birikintiyi gideren ve kan akışını uyaran bir saç derisi masajı kullanmaktır.

Kuruluktan kaynaklanan pullar ile kepek pulları arasındaki farkı boyut ve hislerine göre anlayabilirsiniz. Dr. Lombardi, kepek pullarının daha büyük olduğunu ve yağlı hissedileceğini, kuruluktan kaynaklanan pulların ise kaşıntılı hissedilebileceğini ve daha küçük görünebileceğini söylüyor.

James, yağlı bir saç derisine bakım yapmak için, yağın saç köklerini tıkamasını önlemek amacıyla saçınızı gün aşırı veya iki günde bir yıkamayı deneyin, diyor. Headquarters Oil-Away Cleansing Shampoo (8 $; walmart.com) bu iş için idealdir. Kepekle savaşmak, saç derisini dezenfekte etmek ve saçı nemlendirmek için antibakteriyel bir şampuan arayanlar Biosilk’i deneyebilir.

Saç deriniz yağlı mı? Dr. Lombardi ayrıca saçı ağırlaştırabilecek ve yağlı bir saç derisine katkıda bulunabilecek durulanmayan saç kremlerinden veya kalın formüllerden uzak durmanızı önerir. Bunun yerine, Headquarters Oil-Away Conditioner (8 $; walmart.com) gibi saç derisi tipinize göre üretilmiş hafif saç kremlerini tercih edin.

Kepeklenme yaşıyorsanız James, DHS

Şampuan (21 $; dermstore.com) gibi çinko bazlı bir şampuan tercih etmenizi ve yağlı bir saç derisinde yıkadığınız sıklıkta yıkamanızı söylüyor. “Önemli olan saç derisini çok sağlıklı ve temiz bir ortamda tutmaktır” diyor.

Normal Saç Derisine Nasıl Bakım Yapılır?

Normal bir saç derisi dengeli miktarda yağ üretimine sahiptir. Bu saç derisi tipinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Dr. Lombardi bakım için saçı üç ila dört günde bir yıkamanızı ve saç tipinize uygun formüller kullanmanızı öneriyor.

Friese, düzenli olarak temiz ve sağlıklı bir saç derisi oluşturmaya ve korumaya yardımcı olması için BosleyMD Defense Şampuan ve Saç Kremini önermektedir.

Yorum yapın