Saç Derisi Fırçası Kullanmanın Saçınıza Sağlayacağı 7 Fayda

Saç derisi fırçası bakımı ve sağlıklı bir saç bakım rutini söz konusu olduğunda, önemli bir bileşen genellikle göz ardı edilir – saç derisi bakımı. Saç uzaması da dahil olmak üzere saç sağlığı, sağlıklı bir saç derisi ile başlar ve biter. Bu tüm saç tipleri için geçerlidir.

Saç derisi sağlığı yönünde atılacak önemli bir ilk adım, rutin saç derisi temizliği ve saç derisi peelingidir. Bu normalde bir saç derisi fırçası veya saç derisi masajı yardımıyla yapılır.

Harika hissetmenin yanı sıra, saç derinize peeling yapmak için bir saç derisi fırçası kullanmak oldukça şaşırtıcı faydaları da beraberinde getirir. Burada, bu kullanımı kolay saç bakım aracını saç bakım rutininize nasıl dahil edebileceğinizi ve saç derinizin ve saçınızın sağlığı için sağladığı birçok faydadan bazılarını inceleyeceğiz.

Saç Deriniz Saçınızı Nasıl Etkiler?

Ne yazık ki birçok insan saç derisini hafife alıyor. Cilt bakımına çok dikkat edilirken, saç derisindeki deri genellikle göz ardı edilir. Ancak saç derisi sağlığı sağlıklı saçlar için önemlidir.

Araştırmalara göre, saç derinizin durumu saç sağlığı, özellikle de saç büyümesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Burayı ekinlerinizin (veya saçlarınızın) toprağı olarak düşünün.

Sağlıklı bir saç derisinde aşağıdakiler bulunmaz:

  • Kızarıklık
  • Pul pul dökülme
  • Akne
  • Tahriş
  • Kaşıntı

Yukarıdaki semptomlara katkıda bulunabilecek çeşitli kafa derisi koşulları vardır. Yaşlanma da başka bir faktördür.

Saç derisinin durumu saçınızın sağlığını iyi ya da kötü yönde etkileyecektir. Bu, kafa derisindeki saç folikülü içinde bulunan saç kökünde başlar. Burası saçın oluştuğu yerdir.

Keratin olarak bilinen sertleştirici bir protein saçın yapı taşıdır. Aslında, gördüğünüz saç (ki bu sadece saç gövdesidir) aslında sadece keratin katmanlarıdır. Bu üç katman medulla, korteks ve kütikülü içerir. Her birine hızlıca bir göz atalım.

Medulla: Keratinin en iç katmanına medulla denir. Medulla genellikle sadece daha kalın saç tipine sahip olanlarda bulunur. Hava boşlukları ve şeffaf hücrelerden oluşan yumuşak bir çekirdek barındırır.
Korteks: Keratinin orta katmanına korteks adı verilir. Bu katman pigment hücrelerini barındırdığı için saç renginizden sorumludur.
Kütikül: Saç telinin en dış tabakası kütiküldür. Kütikül, iç tabakaların sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olan koruyucu bir tabakadır. Sağlıklı bir kütikül pürüzsüz, düz ve parlaktır.

Saç teli uzadıkça, kafa derisindeki köklerden, folikülden ve son olarak deriden dışarı doğru filizlenir. Saç telleri cilt yüzeyine ulaştığında, saç hücreleri aslında ölür.

Kafa derisindeki saç folikülleri ayrıca saç yağı bezlerine veya yağ bezlerine bağlıdır. Bu bezlerin ürettiği doğal yağa sebum denir. Bu doğal yağlar saç derisini ve saçı nemli tutarak kuru saçın kırılma gibi etkilerini önlemeye yardımcı olur.

Bu doğal yağlar saçınıza parlaklık kazandırmaya yardımcı olurken, aşırı sebum yağı yağlı, yağlı görünen saçlara ve yağlı bir kafa derisine neden olabilir. Neyse ki, saç derisi bakımları ve saç derisi temizleyicileri hem yağlı hem de kuru saç derisi ile ilişkili sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Saç Derisi Fırçası Nedir?

Saç fırçası bir şeydir – ama kafa derisi fırçası? Kulağa nasıl geliyorsa öyle.

Saç derisi fırçası basitçe saç derinizi fırçalamak için kullanılan bir fırçadır. Bazıları bunu kafa derisi masajı veya kafa derisi masajı yapan şampuan fırçası olarak adlandırır. Her iki şekilde de prensip aynıdır.

Saç derisi fırçasının ana görevi pul pul dökülmektir. Saç derisi fırçaları tipik olarak saç derisini pul pul dökmek, masaj yapmak ve uyarmak için yumuşak silikon kıllar kullanır. Saç yıkama rutininin bir parçası olarak duşta kullanılmaları amaçlanır.

 

Yorum yapın