Saç Dökülmesine (ve Diğer Saç Derisi Sorunlarına) Neden Olabilecek 7 Yaygın Şampuan Hatası

Saç dökülmesine neden olabilecek 7 yaygın şampuan hatası. Saçlarımızı nasıl yıkayacağımızı alfabeyi öğrendiğimiz sıralarda öğreniriz ancak alfabenin aksine bu günlük ritüel o kadar da basit değildir. Köpürtme işleminizdeki küçük yanlış adımlar bile saç deriniz ve saçınız için büyük sonuçlar doğurabilir (saç dökülmesi gibi). Karışıma şampuan hatası türlerini, su sıcaklığını ve yıkama sıklığını da eklediğinizde (birlikte yıkamadan bahsetmiş miydik?), gerçek bir baş ağrısına sahip olursunuz.

Hata yaptığınızı bildiğinizde, her zaman iyileştirme için yer vardır. Bunu akılda tutarak, profesyonel kuaförlere en yaygın saç yıkama hatalarını sorduk.

1. Çok sık şampuanlıyorsunuz ya da yeterince değil.

Ah, saçınızı ne sıklıkta yıkamanız gerektiğine dair asırlık tartışma. Seyrek yıkama saç derinizin kaşınmasına ve tahriş olmasına neden olabilir, ancak çok sık yıkama saç derinizi kuru bırakabilir ve bunu telafi etmek için daha fazla yağ üretebilir.

Uzmanlara göre, saç yıkama sıklığı saç dokusu ve yaşam tarzı gibi çeşitli koşullara bağlı olduğu için evrensel bir cevap yoktur. “İnce telli, yağlı saçlarınız varsa gün aşırı yıkamanızı öneririm. Bu aynı zamanda kepekli kişiler için de en iyi uygulamadır” diyor Alterna Haircare’in profesyonel kuaförü ve eğitmeni Paul Wintner. “Normal-kuru saç derisine veya kıvırcık/yağlı saçlara sahip kişiler için, yıkama günlerinizi haftada bir veya en fazla iki kez olacak şekilde uzatmalısınız.” Saç tipi ne olursa olsun, her gün yıkamaktan kaçının.

2. Kuru şampuanı aşırı kullanıyorsunuz.

Kuru şampuan yağlı, ikinci gün saçları için bir nimettir; ancak aşırı kullanımı birikime neden olabilir, saç tellerini gevşek bırakabilir ve saç köklerini tıkayabilir. Wintner, “Genellikle yıkamalar arasında sadece bir ila iki kez kuru şampuan kullanmanızı öneririm” diyor. Yıkama günleri arasındaki süreyi uzatmak için, saçtaki yağı ve teri hapsetmek için misel teknolojisini kullanan ve kolayca fırçalamanızı sağlayan durulama gerektirmeyen bir temizleyici olan Alterna Meltaway No Rinse Micellar Cleanser’ı (29 $; ulta.com) öneriyor.

3. Önce saçınızı tamamen ıslatmıyorsunuz.

Duşta sabırsızlanmak kolaydır (özellikle de kronik bir alarm erteleyicisiyseniz) ancak derinlemesine bir temizlik elde etmek için her telin sırılsıklam olması gerekir. Wintner, “Bunu yapmamak, ürünün saçınıza yayılmasını zorlaştıracak ve şampuan hatası aşırı kullanmanıza neden olacaktır” diyor. Bu nedenle, şampuanınızın emülsifiye olmasını sağlamak için saçınızın tamamen ıslak olduğundan emin olun.

4. Çok sert masaj yapıyorsunuz.

Hepimiz kuaförde güçlü bir baş ovma işlemini severiz, ancak bunu evde her gün yapmayın. Wintner’a göre, çok sert masaj yapmak kırılmalara neden olabilir ve kafa derisindeki çizikler yara iziyle sonuçlanabilir. “En iyi uygulama, saç derinizi ovmak için tırnaklarınızı değil parmak uçlarınızı kullanmaktır” diyor. Hafif basınçla dairesel hareketler kullanmak saç derisini ve saçı temizlemek için yeterli olacaktır.”

5. Uçları şampuanlıyorsunuz.

Köklere odaklanın, uçlara değil. Uçları kasıtlı olarak emülsifiye etmek istenmeyen dolaşmalara ve düğümlere neden olabilir. Dahası, tıkanmış saç köklerini iyice temizlememek, dikkatli olunmazsa saç dökülmesine yol açabilir.

Kökleri köpürtün ve orta uzunluğa kadar masaj yapın ve ardından duruladığınızda suyun sabunu doğal olarak aşağı çekmesine izin verin.

6. Yeterince uzun süre şampuanlamıyorsunuz.

Hızlı ve öfkeli harika bir slogandır, ancak saçınızı yıkamak için harika bir slogan değildir. Eğer beş dakika içinde duşa girip çıkıyorsanız, muhtemelen doğru yapmıyorsunuz demektir. Profesyonel kuaför Gina Rivera, “Saç derisini iyice ovmak ve masaj yapmak için yeterince zaman ayırmak önemlidir” diyor. “Bu önemlidir çünkü masaj yapmak kan akışını sağlar ve bu da sağlıklı bir saç derisine katkıda bulunur. Sağlıklı bir saç derisi de sağlıklı saçlar demektir.” Wintner, şampuanı kafa derinizin her yerinde iki ila üç dakika boyunca dairesel hareketlerle yapmanın iyi bir uygulama olduğunu söylüyor.

7. Yıl boyunca aynı şampuanı kullanıyorsunuz.

Saçınızın ihtiyaçları değişen mevsimlere, şekillendirme alışkanlıklarına ve renklendirmeye göre değişir. Örneğin, pürüzsüzleştirici bir şampuan hatası nemli yaz aylarında kullanışlı olabilirken, hacimlendirici bir şampuan hatası muhtemelen daha kuru kış mevsimi için daha iyidir. Wintner, birikmeyi azaltmak için arındırıcı şampuan ile nemlendirici şampuan arasında geçiş yapılmasını öneriyor. Aveeno’nun Elma Sirkesi Karışımı, harika bir eczane şampuan hatası seçeneğidir. Saçınız boyalıysa, renk işlemli bir ürün kullanın-Olaplex No. 4 Bond Maintenance mevcut en iyi şampuanlardan biridir. Saçınız kuruysa, gençleşmesini ve mutlu olmasını sağlamak için kuru saçlar için bir şampuan seçin.

Saç Dökülmesine Neden Olan Şampuan Hatası?

  • Artık ne yapmamamız gerektiğini bildiğimize göre, saçınızı yıkamak ve bakım yapmak için bu stilist onaylı, adım adım öğreticiyi izleyin.
  • Şampuanlamadan önce saçınızı ılık suyla ıslatın. Su, saçınızdaki yağ, kir ve ürün birikimini gevşetmenin ilk adımıdır. Fox & Jane’in kurucu ortağı ve kreatif direktörü Lorean Cairns, suyun zengin bir köpük elde etmek için de hayati önem taşıdığını belirtiyor. “Çoğu şampuan bir konsantreye benzer, bu nedenle su onu seyreltmeye yardımcı olur, böylece onu kafa derisine kolayca yayabilirsiniz.”
  • Kütikülü açmak için bu adımda ılık su kullanın.
  • Şampuanlamaya köklerden başlayın. Wintner, saç uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak on sent ila çeyrek ölçek şampuan kullanılmasını öneriyor. Yağ saç derisinde üretildiğinden, köpürtmeye saç çizgisinden başlayın ve ardından uçlara doğru masaj yapın.
  • Saçınızı değil, saç derinizi fırçalayın. Güçlü bir ovma saç derisi sağlığı için harikadır ancak saç telleri için çok fazla olabilir. Kütikülü sertleştirmek istemezsiniz, bu nedenle şampuanı saç tellerinize nazikçe “masaj yaparak” yedirmeye çalışın, “ovalayarak” değil.
  • Durulayın ve gerekirse tekrarlayın. Saçınızı en son yıkadığınızdan bu yana uzun bir süre geçtiyse, ilk şampuan uygulaması o kadar etkili olmayabilir. Çok yağlı veya ürün yüklü saçlarla başladıysanız iki kez yapın. İlk şampuandan sonra hala kirli olduğunun iyi bir göstergesi, güçlü bir köpük oluşturmamasıdır.
  • Şampuanı iyice durulayın. Etrafta şampuan hatası artıkları varsa saç kreminiz işini yapamayacaktır. En az üç dakika boyunca iyice durulayın.

Yorum yapın