Saç Rengini Mahvedecek En Yaygın 5 Şey

Saç rengini mahvedecek en yaygın 5 şey saçlarını boyayan herkesin size söyleyeceği gibi, taze renk kadar tatmin edici çok az şey vardır. Bu canlı yeni renk sizi çok iyi hissettirir. Tek sorun ne mi? Her gün muhteşem renk tonunuza ciddi zarar veren şeylerle temas ediyorsunuz. Ve saçınızı boyamak zaman alıcı (kuaföre gidiyorsanız pahalı olduğundan bahsetmiyorum bile) bir işlem olabileceğinden, herkesin isteyeceği son şey bunu gereğinden fazla sık yapmak zorunda kalmaktır. Neyse ki, renginizi sabitlemek için yapabileceğiniz kolay şeyler var. Önümüzde, en yaygın renk sabotajcılarından beşi ve uzmanların önerdiği solmaya karşı mücadele stratejileri var.

Saç Rengini Mahvedecek En Yaygın 5 Şey

Su

Su, saç boyasının bir numaralı en büyük düşmanıdır. Esasen boyayı saç telinden dışarı ve kanalizasyona doğru yıkar. (Eğlenceli gerçek: kırmızı boya molekülleri en büyük olanlardır ve bu nedenle buna en yatkın olanlardır. Bu yüzden herhangi bir kızıl saç rengine sahipseniz, ekstra dikkat edin). Mydentity saç boyası ürünlerinin kurucusu ve usta bir renk uzmanı olan Guy Tang, suyun saçta birikerek rengi matlaştıran ve solduran sert mineraller içerebileceğinden bahsetmiyor bile.

En iyi seçenek, saçınızın suya maruz kalma sıklığını en aza indirmektir. Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolay olduğu için, duşa girmeden önce saçınızı bir bakımla kaplayarak da renginizi koruyabilirsiniz. Kuru saç tellerine Aquis Prime Water Defense Prewash (29$; neimanmarcus.com) uygulamayı deneyin; nemlendirici hindistan cevizi yağı ve güçlendirici amino asitlerin karışımı saçı kaplayarak hidrofobik hale getirir, böylece daha fazla su emmez.

Chicago’daki Mixed Co. Salon’un ortak sahibi ve saç renk uzmanı Patrick Ryan, suyun sıcaklığını düşürmenin de faydalı olacağını söylüyor. Salon’un ortaklarından. Su ne kadar sıcak olursa, kütikülünüz (saçın dış tabakası) o kadar çok açılır ve renk moleküllerinin dışarı kayması o kadar kolay olur.

Buradaki en güzel seçenek, saçınızın suya maruz kalma sıklığını en aza indirmektir. Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolay olduğu için, duşa girmeden önce saçınızı bir bakımla kaplayarak da gölgenizi koruyabilirsiniz. Kuru saç tellerine Aquis Prime Water Defense Prewash (29$; neimanmarcus.com) uygulamayı deneyin; nemlendirici hindistan cevizi yağı ve güçlendirici amino asitlerin karışımı saçı kaplayarak hidrofobik hale getirir, böylece daha fazla su emmez.

Şampuan

Saçınız H2O’ya her maruz kaldığında muhtemelen şampuan şişesine de vurduğunuzdan, bu su ile el ele gider. Tang, “Tüm şampuanlar eşit yaratılmamıştır ve sülfat gibi temizleyici maddeler renginizi soyabilir” diyor. Yine, şampuanlama sıklığınızı en aza indirmek idealdir. Yıkamadığınız günlerde stilinizi uzatmaya yardımcı olması için kuru bir şampuan tercih edin. Ve şampuanladığınızda, özellikle renkli saçlar için formüle edilmiş sülfat içermeyen bir seçenek kullandığınızdan emin olun.

Tang, saç rengini mahvedecek her türlü ısının saç kütikülünü açtığını, bunun da özellikle koyu, moda tonlarında hasar ve solma olasılığını artırdığını belirtiyor. Şekillendirme aletlerinin sıcaklığını düşürün.

Güneş

Güneş söz konusu olduğunda sadece ısı faktörü değil, aynı zamanda UV ışınları da söz konusudur. Cildinize zarar verebileceklerini zaten biliyorsunuz, ancak saç rengi için de aynı derecede sorunlu olabilir, solmaya ve tonda değişikliklere neden olabilirler. (Çocukluğunuzdaki yazları düşünün; İşçi Bayramı’nda saçlarınızın ne kadar açık renk olduğunu hatırlıyor musunuz?) Ryan, “Şapkalar ve eşarplar, güneşe çıktığınızda saç renginizi korumanın harika bir yoludur” diyor. UV koruyucu içeren pek çok şekillendirici ürün de var. Denemek için bir tane: Sun Bum 3’ü 1 Arada Saç Bakım Kremi (amazon.com). Ancak Ryan, vücudunuzda kullandığınız her türlü sprey güneş koruyucuyu saçınıza da sıkabileceğinizi söylüyor.

Ryan diyor ki. saç rengini mahvedecek UV koruyucu içeren pek çok şekillendirici ürün de mevcuttur. Denemek için bir tane: Sun Bum 3-in-1 Leave In Hair Conditioning Treatment (15$; target.com). Ancak Ryan, vücudunuzda kullandığınız her türlü sprey güneş kremini saçınıza da sıkabileceğinizi söylüyor.

Klor

Sarışınlar özellikle klorun neden olduğu saç rengi değişikliklerine (yani yeşilimsi bir renk tonu) yatkın olsa da, kimyasal madde her tonu soldurabilir ve değiştirebilir. Ryan, “Havuza girmek kaçınılmazsa, bir sprey şişesinde suyla biraz saç kremi karıştırın ve atlamadan önce saçınızı iyice doyurun” diyor. Bu, saç üzerinde saç rengini mahvedecek koruyucu bir tabaka oluşturarak klorun saç teline nüfuz etme miktarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca önemli: Yüzmeden sonra saçınızı mümkün olan en kısa sürede temiz suyla durulayın.

Yorum yapın