Tiktok Fenomenlerinin Övgüyle Bahsettiği Saç Tekniği: Kök Kesme

Kök kesme; saçınıza hacim kazandırmak tam olarak roket bilimi değildir, ancak çoğumuz için göründüğü kadar basit de değildir. Saç uzmanlarının ve güzellik tutkunlarının her konuda bilgi, ipucu, püf noktası, hack ve çözüm sundukları TikTok uygulamasına girin – hepsi de takip etmesi kolay videolara sıkıştırılmış. En son viral hack olan kök kırpma akıllı, kolay ve saça zarar vermeden ya da mevcut rutinleri elden geçirmeden dalgalı ve kıvırcık saçların hacmini artırmaya yardımcı oluyor. Sektör uzmanları ve önde gelen ünlü kuaförler bu trendi açıklıyor ve ne olduğu, nasıl başlanacağı ve hangi saç tiplerinin bunu atlaması gerektiği dahil olmak üzere tüm kafa karışıklıklarını gideriyor.

Kök kesme kırpma nedir?

Kök kırpma, dalgalı ve kıvırcık dokularda saç derisinde uzun süreli hacim oluşturmak için stratejik olarak yerleştirilmiş klipslerin kullanıldığı basit bir tekniktir.

Chicago, Ill’deki Maxine Salon’un kreatif direktörü ve stilisti Amy Abramite, “Klipsler hacim istenen tepeye tutturulur ve daha sonra doğal olarak kurumaya bırakılır, bu da köklerde hacim üretirken dokuyu ve kıvrımın uzunluklarını ısı hasarı olmadan sağlam tutar” diyor. Küçük metal klipsler ince saçlar için daha iyidir çünkü çok fazla çekmezler ve daha yumuşak bir tutuşa sahiptirler, plastik olanlar ise daha kalın saçlar için daha iyidir çünkü daha güçlüdürler ve dokuda daha iyi gezinebilirler.

Kök kırpmanın faydaları

Lotte New York Palace Hotel’deki Cédric Salon’un sahibi ve ünlü stilist Cédric’e göre kök kesme, köklerinize hareket, kaldırma ve hacim kazandırmaya yardımcı olan ve fönden çok daha uzun süre dayanan güvenli ve kolay bir tekniktir. Bu şekilde düşünün: Klipsler ıslak saça yerleştirildiğinde, kütikül şekillendirilebilir ve açıktır. Saç kurudukça kütikül kapanır ve saç daha az esnek hale gelir, böylece saç tekrar ıslanana kadar hacimli şeklini korur.”

Klip nasıl köklenir?

Kırpmaya başlamadan önce ne tür bir hacme ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. “Gözler, stilin şekli içinde denge oluşturmak için stilin üst kısmının dolgunluğuna doğru çene çizgisinin merkezine çekilmelidir. Kare ve armut yüz şekilleri dengelemek için tepede hacme ihtiyaç duyarken, kalp ve baklava şekilleri yüz şekillerini dengelemek için yanlarda dolgunluğa ihtiyaç duyar,” diye açıklıyor ӓz Craft Luxury Haircare’in kurucusu Rodger Azadganian.

Başlamak için yüzde 70 kuru saçla başlayın. Azadganian, saçtan küçük bölümler alın, hacim istediğiniz yeri seçin, yukarı doğru bir hareketle bir klips yerleştirin, ardından kapatın ve kafa derisine sabitleyin diyor. Gerektiği kadar tekrarlayın ve daha fazla klips sırasının daha fazla hacimle sonuçlandığını unutmayın. Ardından hacim veren bir ürün püskürtün, kurumaya bırakın ve saç uçlarını karıştırıp elektriklenmeye veya kırılmaya neden olmamak için klipsleri dikkatlice çıkarın.

Ürün seçerken ağır kremlerden ve saçı ağırlaştıracak diğer ürünlerden uzak durmayı unutmayın. Bunun yerine, saç tipinize uygun hacim ve nem sağlayarak stilinizi destekleyen ürünleri tercih edin, diyor Azadganian.

Hangi saç tipleri kök kırpmadan kaçınmalıdır?

Kök kırpma teknik olarak tüm saç tiplerinde işe yarar, ancak en iyi 2B ve üzeri dalgalı/kıvırcık saç tiplerinde işe yarar çünkü bu saç tipleri hava ile kurutma yoluyla kök kesme hacim elde edebilir. Ayrıca bu dokuların ağırlaşmak yerine kabarık görünmesine yardımcı olabilir.

Doğal olarak düz saçlara sahip kişiler, hacim elde etmek için bu tekniği deneyebilseler de, istedikleri yüksekliği elde edemeyebileceklerini ve saçta doku veya kıvrım olmadığından, klipslerin girintiler bırakabileceğini ve elektriklenmeye ve kabarmaya neden olabileceğini bilmelidirler. StyleSeat kuaförü Erinn Courtney, bunun yerine “hacim ve hareket elde etmek için klasik bir fön tercih etmeleri gerektiğini” söylüyor.

Kök kesme sonucu kırpmayı denemeli misiniz?

Saçınızın dokusu2B ve üzeri ise, saçınıza canlılık kazandırmak için kök kırpmayı denemelisiniz çünkü bu, ısıtılmış bir alete ihtiyaç duymadan köklerinize hacim kazandırmak için en kolay ve en az zarar veren tekniktir. Bununla birlikte, düz saçlar hacim için fön çektirmeyi tercih etmelidir ve “kuruduğunda doğal olarak kafa derinizden yukarı kalkan doğal olarak daha kaba saçlarınız varsa, kök kırpma hacminizi artırmaz ve bunun yerine doğal dokunuzu bozabilir” diye açıklıyor Courtney.

Hassas veya iltihaplı saç derisine sahip olanlar bu tekniği denerken duraklasın çünkü klipsler köklere ve saç derisine basınç uygulayarak daha fazla tahrişe veya hasara neden olabilir. Kök kesme kırpmanın saçınız için uygun olup olmadığından emin olmak için kuaförünüzle veya bir trikologla konuşmayı düşünün; her ikisi de saçınız ve saç deriniz için güvenli olup olmadığını ve saç tipinize istenen hacmi verip vermeyeceğini size söyleyebilir.

Yorum yapın