Saç Tipinize Göre Saçınızı Nasıl Fırçalamalısınız?

Saçınızı fırçalamak tam olarak roket bilimi olmayabilir, ancak saçlarınızı açmanın doğru bir yolu vardır. Elbette fırçalamanın bazı evrensel kuralları vardır – her zaman aşağıdan yukarıya doğru fırçalamak gibi (üstten başlamak sadece düğümleri aşağıya indirerek altta toplanmasına, çekiştirmenize ve kırılmalara neden olur).

Ama dahası da var! Sahip olduğunuz saç tipine (kalınlık, doku ve uzunluk) bağlı olarak fırçalama eylemine yaklaşımınız farklı olacaktır. Elbette, lob saç kesimi gibi daha kısa stilleri yönetmek daha kolay olacaktır. Bazı uzman yanıtları almak için saç stilisti ve Sebastian Professional Uluslararası Sanatçısı Anthony Cole’a başvurduk.

İnce/düz saç

İnce telli saçlar için önemli olan, narin saç tellerinizde kullanılabilecek kadar nazik bir fırça bulmaktır. Çekiştirme, takılma veya kırılma olmadan dolaşmayan saçlar sağlayan yumuşak, esnek kıllara sahip fırçaları arayın. Cole, “Islak fırça ($16; amazon.com) kullanmanızı öneririm” diyor. “Kılların ucundaki yuvarlak toplar, saç tellerini yakalamadan ve kırmadan saçta sorunsuzca kayar.”

Daha fazla hacim için Cole, Sebastian Professional Volupt Spray (20$; ulta.com) gibi hacim veren bir spreyi saç diplerine sıktıktan sonra nazikçe fırçalamanızı öneriyor.

Kalın/kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlı kızlar kıvırcık saçları açmanın ne kadar zor olduğunu bilirler. İşin püf noktası, kurutma işlemi başladığında fırçayı bir kenara bırakmaktır. Cole, esnek olmadıkları ve saçınızla birlikte bükülmeyecekleri için taraklardan uzak durmanın da akıllıca olacağını söylüyor. Parmaklarınıza biraz saç kremi veya jöle sürün ve karışıklıkları gidermek için parmaklarınızı kullanın. Ürünü dağıtmaya yardımcı olması için saçınız ıslakken Aveda Wooden Paddle Brush (32$; aveda.com) gibi geniş aralıklı iğneleri olan bir fırça da kullanabilirsiniz.

Kabarmaya eğilimli saçlar

Saçınız kabarmaya meyilliyse, saç kütikülünü yumuşatmanıza yardımcı olacak ürünler kullanın. Cole, “Saç kütikülünü yumuşatmak için önce Sebastian Professional Dark Oil (48 $; ulta.com) uygulamanızı öneririm” diyor. Düğümlenmeye veya dolaşmaya yatkınsanız, ıslak saçınızı parmaklarınızla nazikçe tarayın. Eğer büyük bir düğüm varsa, fırça kullanabilirsiniz.

“Domuz kılları kaba ve kalın telli saçları açmak için mükemmeldir. Saç tellerini yumuşattığı, oluklardan kolayca geçtiği ve kütikülü naylon bir fırçadan daha iyi düzleştirdiği için ghd Natural Bristle Brush’ı (45 $; ghdhair.com) öneriyorum.” Yaban domuzu kılları ayrıca saç derinizin doğal yağlarını saçınıza taşıyarak saç uçlarınızın bakımlı kalmasını sağlar. Bunu yaparak, dış etkenlerden kaynaklanan kabarmayı ve elektriklenmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Doğal/esmer saçlar

Cole, “Doğal saçlar çok hassas ve kırılmaya eğilimli olduğu için özellikle nazik olmalısınız” diyor. Bununla birlikte, istenmeyen dreadlock’lardan kaçınmak için sarmal veya karışık saçları taramak önemlidir. Kuru ise ıslak bir fırça veya tarak ile nazikçe tarayın ve her zaman saç yağı ve nemlendirici krem karışımı ile eşleştirin. Doğal saçlar için kullanılabilecek harika bir saç fırçası Bestool Detangling Brush’tır.

İncelen / yıpranmış saçlar

Saçınız incelmiş, yıpranmış veya boyalı ise kırılmaya daha yatkın demektir. Fırçalamayı kolaylaştırmak için nemlendirici bir krem ekleyin. Daha nazik bir yaklaşım için, doğal kıllar yerine sentetik kılları tercih etmelisiniz, çünkü bu kıllar saç tellerinizde daha kolay kayabilir.

Cole, “Bu herkes için geçerli, ancak özellikle incelmiş saçlar için saçınızı asla ıslakken fırçalamayın, çünkü kırılmaya neden olur” diyor. Fırçalamadan önce saçın neredeyse yüzde 90 oranında kurumasını bekleyin ve saç tellerini yakalamadan ve kırmadan dolaşmaları ortadan kaldırmak için Tangle Teezer The Ultimate Detangler (14 $; ulta.com) veya Tangle Teezer Fine & Fragile Detangling Hair Brush – ince saçlar için en sevdiğimiz saç fırçalarından biri – gibi bir dolaşık açma fırçası kullanın.

 

Yorum yapın