Saç Uzamasını Destekleyen En İyi 5 Yağ Türü

Saç yağı uzaması ve dökülmesiyle ilgili pek çok efsane vardır – saçınızı kesmek daha hızlı uzamasını sağlar, gri saçları koparmak yerine normal saçların çıkmasını sağlar, vb – bu da saç dökülmesiyle başa çıkmayı olduğundan daha kafa karıştırıcı ve bunaltıcı hale getirir. Yararlı olduğu kanıtlanmış bazı çareler vardır. Örneğin pirinç suyundaki özellikler saç köklerini güçlendirebilir ve saçın yenilenmesine yardımcı olabilir. İnce saçlar için iyi bir saç fırçası kullanmak, saç derisini uyararak daha fazla saç uzamasını teşvik edebilir. Benzer şekilde, kafa derisi masajları da kafa derisindeki kan akışını artırarak saç büyümesini destekler. Ek olarak, incelmiş saçları uzatmak isteyenler için piyasada saç kalınlaştırıcı birçok harika şampuan bulunmaktadır.

Dökülen saçları hızlı bir şekilde yeniden çıkarmak için sihirli bir çözüm olmasa da, saç büyümesi için doğal ilaçlar söz konusu olduğunda, gerçekten saç yağlarına dayanır. Muhtemelen bu yağlar hakkında çok şey duymuşsunuzdur – çalışmalar, sıcak yağ tedavisinin veya hatta yağlarla yapılan hızlı bir kafa derisi masajının, saç köklerini mekanik olarak uyararak ve nüfuz ederek saç büyümesini ve kalınlığını destekleyebileceğini göstermiştir.

Solmaya Karşı Savaşın: İşte Saç Renginizin Daha Uzun Süre Kalıcı Olmasını Sağlamanın Yolları – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Ancak kilerinizden herhangi bir yağı almak için acele etmeyin. Bazı yağlar folikülün içine ulaşamayacak kadar kalın olduklarından saçınızı yağlandırmaktan başka bir işe yaramazlar. Ve eğer herhangi bir şey uygulayacaksanız, saç büyümesini destekleyen özelliklere sahip bir şey kullanmanız daha iyi olacaktır.

Ayrıca, size sihirli bir şekilde Rapunzel uzunluğunda bukleler kazandıracak tek bir yağ olmadığını da belirtmek isterim. Ancak saç derinizin güçlenmesine yardımcı olabilir, böylece saç telleriniz kırılmaya karşı daha dirençli olur ve saç uzaması hızlanır. Sadece başladıktan sonra sıkı ve tutarlı bir rejimde kaldığınızdan emin olun; doğal içeriklerin gerçekten işe yaraması daha uzun sürer ve sonuçları görmeden önce bir taahhüt gerektirir.

Yeşil çay yağı

Kamelya yağı veya çay tohumu yağı olarak da bilinen yeşil çay yağının, saç köklerinizi küçültebilen bir hormon olan dihidrotestosteronu (DHT) azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar ve kateşinler açısından zengin olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda antimikrobiyaldir, yani sağlıklı saç büyümesi için çok önemli olan kepek ve şekillendirici ürünlerden kaynaklanan kafa derisi birikimini temizleyebilir.

En büyük artılarından biri de en az yağlı olanlardan biri olması ve saç derisine hızla nüfuz ederek yağı uygulama için ideal hale getirmesidir. Elinizde esansiyel yağ yoksa, alternatif olarak yeşil çay durulamasını tercih edebilirsiniz. Uygulamak için, çay poşetlerini biraz suda demleyin ve çayı bir sprey şişesine veya bir yağ aplikatör şişesine dökmeden önce 30 dakika ila bir saat soğutun.

Biberiye yağı

Saç büyümesi için biberiye yağının çok fazla itibarı vardır. BMJ’de yayınlanan bir klinik inceleme, günlük olarak kafa derisine masaj yapıldığında biberiyenin saç büyümesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu, SKINmed Journal‘da yayınlanan ve saç dökülmesine karşı da koruma sağlayabileceğini keşfeden başka bir çalışma tarafından da doğrulanmıştır.
Panahi Y, Taghizadeh M, Marzony ET, Sahebkar A. Androgenetik alopesi tedavisi için %2 minoksidile karşı biberiye yağı: randomize karşılaştırmalı bir çalışma.

Gillen, “Biberiye, saç derisini yatıştırarak ve yeni saç büyümesini teşvik ederek saç büyümesini etkili bir şekilde destekler ve saç dökülmesini azaltır” diyor. “Aslında, alopesi tedavisinde yaygın olarak kullanılır.” Uygulamak için, birkaç damla biberiye yağını en sevdiğiniz saç yağı ile karıştırın ve haftada birkaç kez saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Sardunya yağı

BMC Complementary and Alternative Medicine dergisinde 2017 yılında yapılan bir araştırma, bu çiçek özünün saç uzatma ürünü olarak büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Neden? Yağın sebum üretimini düzenlediği ve saç köklerinizin etrafındaki salgıları koruduğu bulunmuştur. Ayrıca saçı beslediği ve kan dolaşımını artırdığı gösterilen amino asitlerle doludur.

Gillen, “Sardunya etkili bir antibakteriyel, antimikrobiyal ve anti-enflamatuardır, bu da onu çok yönlü harika bir cilt bakım ürünü haline getirir” diyor. “Ayrıca saçınızı güçlendirmeye, nemlendirmeye ve onarmaya da yardımcı olabilir.” Uygulama kuralları yukarıdakilerle aynıdır – ya saç bakım ürünlerinizle seyreltin ya da haftada birkaç kez birkaç damla sardunya yağını kafa derinize masaj yaparak uygulayın.

Yorum yapın