Saçınızı Her Gün Yıkamak Kötü mü? Uzmanlar Tartışıyor

Saçınızı her gün yıkamak kötü mü? sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bazı insanlar şampuanlama arasında üç, dört veya daha fazla gün geçirmenin kendileri için işe yaradığına yemin ederken, diğerleri iyi bir saç yıkama seansı için duşa adım atmadan 24 saatin geçmesine izin vermeyi hayal edemez. Peki cevap nedir? Kuru şampuana güvenmek saç tellerinize zarar verir mi? Ve saçınızı her gün yıkamak kötü bir fikir mi? Cevap için profesyonellere danıştık.

Saçınızı Her Gün Yıkamak Kötü mü?

Hayır, saçınızı her gün yıkamak doğası gereği kötü değildir, ancak bu yine de her 24 saatte bir şampuan için duşa girmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tıpkı herkese uyan tek bir yüz temizleyicisi veya cilt bakım rejimi olmadığı gibi, her ideal saç bakım rutini de kişiden kişiye değişir.

Saçınızı her gün yıkamak kötü mü? Ünlü stilist Jay Birmingham, “Bazı saç tipleri diğerlerinden daha fazla yıkamaya ihtiyaç duyacaktır, herkesin saçı farklıdır” diyor. “Uyku gibi küçük yaşam tarzı kararları bile saçınızı ve ne sıklıkta yıkanması gerektiğini etkileyebilir.”

Bununla birlikte, günlük yıkama sizin için işe yarıyorsa ve saç deriniz ve saçlarınız dengeli, sağlıklı ve parlaksa, devam etmeye devam edin. İdeal şampuan sıklığı tamamen size, saç tipinize ve yaşam tarzınıza neyin uygun olduğuyla ilgilidir – bunların hepsi haftadan haftaya bile değişebilir.

Hangi Saç Tiplerinin Daha Sık Yıkanması Gerekebilir?

Daha sık yıkama gerektiren saç tipleri arasında ince telli veya ince telli saçlara sahip kişiler, işlem görmemiş saçlar ve düz telli saçlar yer alır. Usta stilist Gregga Prothero, bu durumlarda “düz saç telinin doğal dokusu veya dalgası olmadığı ve yağları emecek saç boyasına sahip olmadığı için yağın sadece kaydığını” söylüyor. Şunu da ekliyor

Saç derisinde sorun tespit edilenlerin de daha sık yıkanması gerekebilir.

Peki, İdeal Saç Yıkama Sıklığı Nedir?

Bazıları için günlük yıkama işe yarasa da, birçok kuaför aslında her gün yerine iki ila üç günde bir şampuanlamanın en iyisi olduğunu savunuyor.

Prothero, “Her gün saç yıkamak, yağ şehrine tek yönlü bir bilet almak demektir,” diyor. “Aşırıya kaçtığınızda, saç deriniz ‘Hadi yağlanalım! Ama tahmin edin ne olur? Saç uçlarınız ‘Kavruldum!’ diye bağırıyor. Sonuç mu? Kırık uçlar ve kırılmalar ve biz bunu istemeyiz.”

Birmingham da aynı fikirde ve saç ve saç derisinin yağ ve deri hücrelerini yenilemek için biraz zamana ihtiyacı olduğunu ekliyor. “Aşırı yıkama saç derinize nefes alma şansı vermez ve yağ birikmesine yol açabilir” diyor.

Saçınızı Aşırı Yıkadığınıza Dair İşaretler
Yağlı saç derisi ancak kuru saçlar (özellikle orta gövde ve uçlara doğru)
Şampuanlamadan birkaç saat sonra tel tel, yağlı saçlar
Tahriş olmuş saç derisi (hem pul pul hem de yağlı olabilir)
Artan kırılma ve bölünmüş uçlar
Donuk saçlar

Daha Az Sıklıkta Yıkamak İçin Şampuan Programınızı Ayarlama

Her gün yıkıyorsanız ve sıklığı azaltmak istiyorsanız, bu yapılabilir. Ancak, saçınız yeni bir programa adapte olurken biraz alışma dönemi yaşayabilirsiniz. Önemli olan bu şekilde devam etmektir; saçınız eninde sonunda dengelenecek ve daha az yağ üretecektir.

“Mümkün olduğunca kuru şampuan kullanmaya çalışın. Saçınızı her gün yıkamak kötü mü? Normalde saçınızı yıkadığınız günlerde bu, saçınızı sık sık yıkamanızı gerektirmeyen bir rutin oluşturmanıza yardımcı olacaktır” diyor Birmingham. “Ayrıca, saçınızın genellikle temizlenmeye ihtiyaç duyduğu zamanlarda farklı saç modelleriyle oynayabilirsiniz. Örneğin, arkaya doğru toplanmış bir topuz veya saç bandı deneyebilirsiniz.”

Saçınızı şekillendirmeden önce tekstüre edici pudra kullanmak da gün boyunca fazla yağı emmeye yardımcı olabilir ve genellikle sizi duşa koşturan o korkunç yağlı parlaklığı en aza indirir. Saçınızı her gün yıkamak kötü mü? Ayrıca saçınızı, saç derinizde ve saçınızın üst kısmında biriken yağların saç telinden aşağıya doğru yeniden dağıtılmasına yardımcı olan kıllı bir yaban domuzu fırçasıyla fırçalamayı deneyebilirsiniz.

Kepek Şampuanını Ne Kadar Süre Bekletmelisin?

Normal şampuanların dışında, kepek şampuanının hünerini sunması için saç derisinde beklemesi gerekir. Bu şampuanı masaj yaparak saç derine uygulama işleminden sonra (kepek şampuanı çok kurutucu olduğundan onu saç tellerine bulaştırma), durulamadan çok önce en az 5 dakika bekletmemiz gerekir.

Yorum yapın