Saçınızı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız? Uzmanlar En İyi İpuçlarını Paylaşıyor

Saçınızı ne sıklıkla yıkamalısınız? Her gün şampuanlamanın büyük saç sorunlarına neden olabileceği iyi bilinmektedir: kuruluk, kırılma ve kabarma bunlardan birkaçıdır. Ama her gün değilse, o zaman ne sıklıkta?
Düşündüğünüzden daha karmaşık görünebilir, ancak sizin için çözmemize izin verin. En iyi saç stilistleri ve bir dermatolog, saçınızın dokusuna, kafa derinizin durumuna ve şekillendirme uygulamalarınıza göre önerilerini ve erkekler için tavsiyelerini sunuyor.

Neden Her Gün Yıkamıyoruz?

Ünlülerin kuaförü ve Vernon Francois Collection’ın kurucusu Vernon François’ya göre saçınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğine dair tek bir cevap yok çünkü bu saç dokusuna ve yaşam tarzına bağlı. “Herkesin saçı kendine özgüdür,” diyor François ve rutinleri de öyle. “Düzenli olarak spor salonuna gidiyorsanız, bu ne sıklıkta yıkamanız gerektiğini etkileyecektir. Birkaç farklı seçenek deneyin ve saçınıza en uygun olanı ve yaşam tarzınıza en iyi uyanı seçin.”

Yine de çoğu uzman saçınızı her gün yıkamamanızı tavsiye ediyor. Ama neden? Saç deriniz, saç telinden aşağıya doğru hareket eden ve hidrasyonu kilitleyen yağlar üretir. Çok sık şampuanlamak bu yağları saç uçlarına ulaşamadan yıkar ve saçınızı kuru bırakır. Manhattan Cilt ve Estetik Cerrahisi’nden Michelle Henry, “Aşırı kuruluk daha sonra önemli kırılmalara yol açar” dedi.

Saçınızı Dokusuna Göre Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

Kıvırcık ve Kıvırcık Saçlar: Haftada Bir

Saçınız ne kadar kıvırcıksa, saç tellerinin kıvrımları ve bükülmeleri nedeniyle kafa derisi tarafından oluşturulan yağların saç telinden aşağı inmesi o kadar zor olur. New York’taki Ouidad’da sanat eğitmeni ve stilist olan Jessica O’Brien, kıvırcık saçların doğal nemin kaçmasına izin veren yükseltilmiş bir kütiküle sahip olduğunu (düz saçlar gibi düz değil), bu nedenle neredeyse her zaman doğal olarak kuru olduğunu açıklıyor.

Yağlar doğal nemlendiricilerdir, bu nedenle saçınızı nemli ve sağlıklı tutarlar. Kıvırcık ve kıvırcık saç tipleri doğal olarak daha kuru olduklarından, aşırı yıkamaya karşı daha hassastırlar.

O’Brian, katı bir kılavuz aramak yerine, saçınızı yalnızca kirli olduğunda yıkamanızı önerir. “Kirlilikten kastı gerçek kir veya birikimdir” diye vurguluyor, “Ter ve yağ kir değildir.” Şampuanlar arasında sadece suyla durulamanızı öneriyor.
Kıvırcık saçlılar her yıkamada Ouidad Ultra Besleyici Temizleme Yağı gibi nemlendirici bir şampuan kullanmalıdır.

Düz ve Dalgalı Saçlar: 2 veya 3 Günde Bir

Oribe eğitmeni ve New York’taki Davide Hair Studio’nun sahibi Davide Marinelli’ye göre, düz ve dalgalı saçlar yağlılık açısından farklılık gösterir, bu nedenle kişiye özel bir rutin oluşturmak çok önemlidir. “Saçınızı ağırlaştırmadan doku kazandıran bir sistem bulun” diyor. “İstediğiniz sonuçları elde etmek için sizin için en iyi olanı test etmeniz gerekebilir: durulanmayan saç kremi, hacim veren şampuan, arındırıcı şampuan veya bunların herhangi bir kombinasyonu.”

Sağlıklı bir saç derisi ve saçı korumak için doğal yağlarınızı korumak ve aşırı temizlememek iyidir. Marinelli, egzersiz fanatikleri veya aşırı yağlı saç ve saç derisine sahip olup gerçekten sık sık yıkamak isteyenler için, saçınızı doğal yağlarından arındırmadan temizleyen Oribe Cleansing Crème for Moisture and Control gibi 2’si 1 arada köpürmeyen bir temizleyici kullanılmasını öneriyor.

Cilt Tipine Göre Saçınızı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

İyi ya da kötü pek çok saç rahatsızlığı saç derisi ile başlar. Cildimizin durumu saçlarımızın durumunu doğrudan etkilediğinden, saçlarımız kadar, hatta belki de daha fazla özen gösterilmesi gereken yer saç derimizdir.

Her şampuanladığınızda saç telleriniz yerine saç derinizi yıkamaya odaklanın ve iyi bir saç derisi masaj aleti kullanmayı düşünün. Saç derinizin durumuna göre ne sıklıkta şampuanlamanız gerektiğine dair uzman tavsiyelerimizi burada bulabilirsiniz.

Normal ila Kuru Saç Derisi: Her 3 ila 4 Günde Bir

Marinelli, normalden kuruya dönük bir saç derisine sahipseniz her üç ila dört günde bir yıkama öneriyor. Daha sık yıkamanız gerektiğini düşünüyorsanız, tam yıkama yerine iki günde bir “bakım durulaması” (diğer adıyla ortak yıkama) yapmanızı söylüyor: Saçınıza saç kremi uygulayın (şampuan kullanmadan) ve ılık suyla durulayın.

Marinelli, bütçe bilincine sahip olanlar için L’Oréal Paris EverPure Sülfatsız formülünü denenebilecek harika bir şampuan olarak belirtiyor. Saç deriniz normalden daha kuruysa, nem takviyesi için Oribe Gold Lust Besleyici Saç Yağı gibi birkaç damla saç yağı uygulamanızı öneriyor.

Yorum yapın