Saçlar Doğal Yollarla Nasıl Kalınlaşır?

İster ince telli saçlarla doğmuş olun, ister geçici bir saç dökülmesi döneminden geçiyor olun ya da uzun süreli seyrelme yaşıyor olun, saçlarınızın daha gür çıkmasını istemeniz son derece doğaldır. Ne de olsa gür ve parlak bir yele mükemmel bir aksesuardır. Saçların anında gürleşmesini sağlayacak hızlı kısayollar veya kusursuz “hileler” olmasa da, zaman içinde daha sağlıklı ve dolgun saçlara sahip olmanızı sağlayacak adımlar atabilirsiniz.

Aşağıda, saçlarınızı doğal yollarla kalınlaştırmaya yardımcı olmak için günlük rutininize uygulayabileceğiniz bilim destekli bazı teknikler yer almaktadır.

Dengeli Beslenmeye Öncelik Vermek

Sağlıklı ve dengeli beslenmek genel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. İyi bir diyet aynı zamanda cildinizin canlı görünmesine ve doğal olarak saç ve tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olabilir.1

Yönetim kurulu sertifikalı dermatolog ve Skin Medicinals’ın kurucusu Dhaval G. Bhanusali, “Bir dizi beslenme yetersizliği saç dökülmesine ve saç kırılmasına neden olabilir” diyor.

Sorun devam ediyorsa bir profesyonelden görüş almak isteyebileceğinizi de ekliyor. “Doktorlar ve dermatologlar demir seviyeleri, D vitamini, tiroid çalışmaları ve diğer tıbbi veri noktaları gibi şeylere bakarak saç incelmesi veya zayıflamasının dahili nedenlerini gözden kaçırmadığımızdan emin olurlar” diyor.

Kendinize Saçlar İçin Masaj Yapın

Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelebilir, ancak kafa derisi masajının saçların doğal yollarla uzamasına yardımcı olabileceğini söyleyen bilimsel kanıtlar var. Buna dair saç derinize masaj yapmak saçınızı güçlendirecektir.

Saç Rengini Mahvedecek En Yaygın 5 Şey – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. 

NYC Aion Aesthetic’in kurucu ortağı ve kurul sertifikalı bir dermatolog olan Akis Ntonos, “Saç derisine masaj yapmak kan akışını artırarak sağlıklı saçlar üretilmesine yardımcı olur” diyor. “Ayrıca saç folikülünün gerilmesine neden olarak saçın daha kalın çıkmasını sağlayabilir.”

Parmak uçlarınızı kullanarak, şampuanlama sırasında veya duştan hemen önce saç derinize hafif daireler çizerek nazikçe masaj yapın. Bir saç derisi masaj aletini de deneyebilirsiniz.

Saçınızı ve Saç Derinizi Güneşten Koruyun

Güneşin güçlü ışınlarının cildinize zarar verebileceğini biliyorsunuz, ancak araştırmalar bunun saçınıza ve saç derinize de zarar verebileceğini gösteriyor.3

“UV ışınları saç telinde bağ ağlarını parçalayan serbest radikalleri tetikler. Bu da saçların incelmesine, kırılmasına ve solmasına neden olur,” diyor Londralı kuaför ve 3 More Inches Haircare’in kurucusu Michael Van Clarke. “Şapka, eşarp veya etkili güneş koruma ürünleriyle güneşe çıktığınızda saçlarınızı kapalı tutun.”

Stresi En Aza İndirin

Stres duygusuyla başa çıkmaya yabancı olmadığınıza eminiz. Peki, yüksek düzeyde devam eden stresin saç büyümenizi de etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Dr. Bhanusali, “Stres arttıkça kortizol seviyeniz artar ve bu da uzun süreli saç dökülmesine yol açabilir,” diye açıklıyor.4 “Daha akut olarak, ameliyat, travma, hamilelik, ayrılıklar, sevdiklerinizi kaybetme ve diğer üzücü olaylar gibi stresli olaylarla bağlantılı olan telogen effluvium adı verilen bir durum vardır. ”

Neyse ki bu geçici bir sorun olsa da, saçınızın normal, dolgun haline dönmesi aylar hatta yıllar alabilir. Stres yaratan tetikleyiciyi ne kadar çabuk tespit edebilir ve (mümkünse) ortadan kaldırabilirseniz o kadar iyi olur.

Isı ile Şekillendirmede Dikkatli Olun

Isıyla şekillendirmenin saça zarar verdiği bilinmektedir. Van Clarke şöyle diyor: “[Aşırı] ısıyla şekillendirme, moleküler yapıyı zayıflatan dehidrasyona neden olur. Bağlar kopar ve saç incelir.”

Saçlarınızda incelme yaşıyorsanız veya saçlarınız doğal olarak inceyse, ısı şekillendirme araçlarını kullanma sıklığınızı azaltın. Isıyla şekillendirmeye karar verdiğinizde saçınızı hasarın bir kısmından koruyabilecek ısı koruyucu ürünler kullanmak da önemlidir.

Sağlıklı Saç Derisi Nemini Koruyun

Dr. Ntonos, kalın ve sağlıklı saçlar yetiştirmenin sadece mevcut saç tellerinize özen göstermekle ilgili olmadığını söylüyor. Bu aynı zamanda gelecek saçların temelini atmakla da ilgilidir. Saç derinizde sağlıklı nem seviyelerini korumak, buna yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Dr. Ntonos, “Aşırı yıkayarak, sülfat ağırlıklı şampuanlarla yıkayarak, kuru şampuanı aşırı kullanarak veya cildinize yüksek ısılı bir fön makinesi tutarak saç derisini kurutmaktan kaçının” diyor. Aynı şekilde, besleyici saç derisi bakımlarıyla saç derinizin sağlığına öncelik verin ve ürün birikimini iyice temizlediğinizden emin olun.

Yorum yapın