Saçlar İçin Havayla Kurutma mı Fön mü Daha İyi?

Hiç bir güzellik editörünün fikrini almak istediniz mi? Ya da hepsini denemiş birinden güzellik ürünü önerileri almak? Doğru yere geldiniz. Haftalık fön ile saç kurutma serimizde güzellik editörü Hana Hong, tamamı Real Simple okuyucuları tarafından gönderilen en büyük cilt bakımı, saç bakımı ve makyaj sorularınızı yanıtlıyor. Her Salı bizi takip edin ve öne çıkma şansı yakalamak için kendi güzellik sorularınızı buraya gönderin.

Saçlar İçin Fön ile Kurutma Yolları

Yıllarca ısı = kötü olarak eğitildikten sonra, saçlarımızı fönle kurutmanın havayla kurutmaktan daha kötü olduğu evrensel bir inançtır.

Ancak işin püf noktası şu: Araştırmalar bunun aksini gösteriyor. Kore’deki Yonsei Üniversitesi’nde havayla kurutma ile ısıyla kurutmayı karşılaştıran bir çalışmayı ele alalım. Araştırmacılar, saçın hücre zarının (saç hücrelerini birbirine “yapıştıran” malzeme), suyla daha uzun süre temas halinde kalmasının bir sonucu olarak, yalnızca doğal yollarla kurutulan grupta hasar gördüğünü bulmuşlardır.

Bu neden böyle? Chicago’daki Maxine Salon’da kuaförlük yapan Raven Hurtado, “Fön çekmek, hava ile kurutmaktan daha iyi bir seçenek olabilir çünkü saçtaki su şişer ve saçı ağırlaştırır” diyor. Hücre zarı kompleks tabakası şiştiğinde, zamanla saçı zayıflatabilir. Aşırı ısı saçın yüzey tabakasında hasara neden olabilirken, hava ile kurutma iç lipit tabakasında travmaya neden olabilir ve bunun sonucunda saç telleriniz daha zayıf hale gelir.

Zamanla, higral yorgunluk denilen bir şey meydana gelir, yani saçın tekrar tekrar şişmesi. Saçınızı sık sık yıkıyorsanız, saçın sürekli şişip inmesi saç incelmesini şiddetlendirebilir ve daha fazla kırılmaya yol açabilir. Hurtado, ince telli saçlara sahipseniz, saçın gerilmesine ve daha gevşek görünmesine neden olacağını söylüyor. Dokulu veya kıvırcık saçlarınız varsa, saç tellerinizi daha kıvırcık hale getirecektir. En kötü senaryo ise aşırı yoğun saçlara sahipseniz, nemli ortam bakteri ve mantarları çekerek kafa derisi sorunlarına yol açabilir.

Bununla birlikte, her fönün saç için daha iyi olmadığını, yalnızca doğru yapıldığında faydalı olduğunu belirtmek önemlidir. En iyi sonucu almak için zamanlama çok önemlidir. Her şeyden önce, saç ıslakken asla fırçalamayın. New York’taki RPZL Hair Extension & Blowout Bar’ın usta stilisti Stephanie Angelone, “Saçınızı yıkadıktan sonra saç kütikülleri tamamen açılır” diyor. “Bu, saçınızın en hassas olduğu zamandır. Kütiküller tamamen açıkken fırçalamak kırılmalara neden olabilir.”

Havayla kurutmanın da devreye girdiğini unutmamak önemlidir – aslında en ideal kurutma rutini fön ve havayla kurutmanın (kaba kurutma olarak da adlandırılır) bir kombinasyonudur. Uzmanlara göre saç kurutmak için adım adım en iyi rutin bu.

1. Mikrofiber bir havluyla saçı hafifçe kurulayın. Nazik olun ve fazla suyu sıkın – ileri geri sallamayın çünkü bu da kırılmaya neden olabilir.

2. Isı koruyucular, saç kremleri ve dolaşık açıcı sisler de dahil olmak üzere saç ürünlerinizi orta kısımdan uçlara doğru uygulayın.

3. Saç kurutma makinesini en düşük ısı ayarına getirin ve saç yüzde 80 kuruyana kadar başınızın etrafında sürekli hareket ettirin. (Uzman tavsiyesi: Önce uçlara fön çekin çünkü suyun en çok tutulduğu yer burasıdır). Fön çekerken acele etmeyin; saçınızı eşit şekilde ısıtmak ve kurutmak için yönetilebilir bölümler alın. Bu adımda fırça veya başka bir alet kullanmaktan kaçının.

4. Saçınız yüzde 80 kuruduktan sonra (hala biraz nemli hissetmelisiniz), yumuşak kıllı bir fırça ile saçınızı nazikçe tarayın. Saç bu noktada güç ve esneklik kazanır, ancak hala şekillendirilebilecek kadar nemlidir, bu nedenle istediğiniz gibi şekillendirmek için en iyi zamandır.

Saçınızı havayla nasıl kurutursunuz? Temel bilgiler

Saç tellerinin zayıflamasını önleyecek ve iyi bir şekillendirme sağlayacak şekilde saçınızı havayla kurutmak zaman ve birkaç temel teknik gerektirir.

Saç tipiniz ne olursa olsun, önce saçınızı nemlendirici bir şampuan ve saç kremiyle yıkayarak kendinizi başarıya hazırlamak isteyeceksiniz. Bu, kabarmayı uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Dalgalı, ince telli, kalın telli veya düz saçlarınız mı var? Garnier Whole Blends Yenileyici Şampuan Legendary Olive’i deneyin. (Eşleşen saç kremi ile eşleştirebilirsiniz.) Yorumcular saçı yumuşatan sonuçlarına ve taze, hoş kokusuna yemin ediyor.

Kıvırcık veya kıvırcık saçlılar, Carol’s Daughter Hair Milk Curl Cleansing Conditioner gibi bir birlikte yıkama ürününü denemek isteyebilir. Tüm bukle tiplerine sahip yorumcular lavanta kokusunu seviyor ve birlikte yıkamanın sağlıklı, parlak, kabarık saçları korumalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Ardından, saçınızı olabildiğince nazikçe havluyla kurulayın. Saçınız hala ıslak ama artık damlamıyor veya ıslanmıyor olana kadar köklerinize odaklanarak yumuşak bir şekilde kurulayın. Saçınızı kabaca ovalamamaya veya karıştırmamaya çalışın.

Yorum yapın