Sağlıklı Saçlar İstiyorsanız Kaçınmanız Gereken 6 Saç Yıkama Hatası

Saçlarımızı yıkamak her zaman yaptığımız, ancak nadiren düşündüğümüz bir şeydir. Oysa şekillendirmek için çok fazla zaman harcıyoruz. Bugünlerde saçınızın biraz yağlı veya kıvırcık olduğunu hissediyor ve nedeninden emin olamıyorsanız, bunun nedeni saçınızı doğru şekilde yıkamamanız olabilir. Garnier elçisi ve kuaför Kat Thompson’a göre, ıslak saça dokunurken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Neden mi? Thompson, “Saçlar ıslakken çok kırılgandır, bu nedenle herhangi bir hasara yol açmamak için doğru şekilde yıkadığınızdan emin olmalısınız” diyor.

İşte stilistlerin kaçınmanız gerektiğini söylediği altı saç yıkama hatası.

1. Saç Tipiniz İçin Yanlış Şampuan ve Saç Kremi Kullanmak

Piyasada bu kadar çok farklı şampuan ve saç kremi varken, doğru olanı bulmak zor olabilir. Saçınızı yönetmek nispeten kolay olsa bile, saç tipiniz için en iyi şampuan ve saç kremini kullandığınızdan emin olmanız önemlidir. Thompson, “Kuru veya kıvırcık saçlara sahip bazı kişiler daha fazla neme ihtiyaç duyarken, lifli ve ince telli saçlara sahip diğer kişiler saçlarını ağırlaştırmamak için daha hafif bir şeye ihtiyaç duyar” diyor.

2. Arındırıcı Şampuanla Aşırıya Kaçmak

Çok fazla saç ürünü kullanıyorsanız, rutininize arındırıcı bir şampuan eklemek isteyebilirsiniz. Ancak Thompson bunları çok sık kullanmamanız konusunda uyarıyor. “Arındırıcı şampuanlar saç derinizi temiz tutmak için harikadır ancak saç derinizdeki doğal yağları yok etmemek için çok sık kullanmaktan kaçınmalısınız.”

3. Aşırı Yıkama

İster doğal olarak yağlı saçlara sahip olalım, isterse haftada birkaç gün saçlarımızı döndürerek terletelim, çoğumuz saçlarımızı her gün yıkamak zorunda kalıyoruz. Ancak unutmayın: Aşırı yıkama saçın bozulmasına neden olabilir. “Aşırı şampuanlama doğal yağları uzaklaştırabilir ve aslında saç derinizin aşırı yağ üreterek aşırı telafi etmesine neden olabilir. Ne kadar çok şampuanlarsak, sadece kir ve küçük kalıntılardan değil, aynı zamanda yağlardan da o kadar çok kurtuluruz. Saç derisi de nemlendirmek ve yok olanın yerine yenisini koymak için aşırı yağ üretecektir.”

Saçınızı her gün yıkamak yerine, Garnier Invisible Kuru Şampuan gibi kuru bir şampuan kullanarak yıkamalar arasındaki süreyi uzatmayı deneyin.

4. Yıkama Altında

TikTok’ta saçlarınızı haftada bir kez yıkamanız yaygın olarak desteklense de, profesyoneller her zaman bu uygulamayı desteklemiyor. “Yeterince yıkamamak birikmeye ve foliküllerin tıkanmasına neden olabilir ve sağlıksız bir kafa derisine yol açabilir. Saçınızın en iyi neyle çalıştığını gerçekten görene kadar en azından iki günde bir yıkamanızı öneririm,” diye açıklıyor Thompson.

5. Yanlış Su Sıcaklığı Kullanımı

Saçınızı sıcak suyla durulamak inanılmaz derecede güzel hissettirebilir, ancak aynı zamanda zarar verici de olabilir, bu da saçınızın en iyi şekilde görünmeyeceği anlamına gelir. Thompson, “Her ne kadar sıcak bir duşu sevsek de, su ne kadar sıcak olursa doğal yağları o kadar uzaklaştırabilir ve saçınızı daha kuru hale getirebilir” diyor. “Su ne kadar soğuk olursa, saçlarınız o kadar parlak ve nemli olacaktır. Sıcak duşu seviyorsanız, saçınızı durulama zamanı geldiğinde su sıcaklığını daha ılık bir sıcaklığa getirmenizi öneririm.”

6. Saçınızı Aceleyle Kurutmak

Duştan çıkıp yola koyulmak için acele ediyor olabilirsiniz, ancak Thompson saçınızı güçlü bir şekilde kurutmamanızı tavsiye ediyor. “Saçınıza nazik davranın! Mikrofiber bir havlu kullanarak suyu çıkarmak için bastırın. Bu, dalgalı ve kıvırcık saçların daha az kabarmasına, ince telli saçların kırılmamasına ve renk işlemi görmüş saçların en sağlıklı durumda kalmasına yardımcı olacaktır.”

 

Yorum yapın