Sert Su Saç Sorunlarınızın Nedeni Olabilir

İşte acı (ha) gerçek: Her su temiz değildir. Yaşadığınız yere bağlı olarak, suyunuzda saç tellerinizin içinde biriken mineral parçacıkları olabilir. Bu da saçta matlık ve renk değişikliğinden gerçek saç hasarına kadar bir dizi soruna yol açabilir.

Medi Tresse Tıbbi Direktörü Mary Wendel, “Sert suya sahip olmak, genellikle kalsiyum, magnezyum ve demir olmak üzere yüksek konsantrasyonlarda çözünmüş mineral anlamına gelir” diyor. “Bu metaller bazen şampuanlamadan sonra bile saçınızın asla tamamen temiz olmadığını hissettirebilir ve genel olarak saçın kuru hissetmesine neden olabilir. Ayrıca, bu minerallerin saçta birikmesi saç boyasının emilmesini zorlaştırır, bu da salonda zor kazandığınız paraları çok daha fazla harcayacağınız anlamına gelir.”

Peki saçınızda olduğunu nasıl anlarsınız ve bunu nasıl önlersiniz? Ve saç suyunun saçınıza verdiği hasarı nasıl düzeltirsiniz? Bilmeniz gereken tüm önemli soruları uzmanlara sorduk.

Sert Su Nedir?

Wendel, sert suyun bol miktarda çözünmüş mineral içeren su olduğunu, en yaygın minerallerin kalsiyum, magnezyum ve demir olduğunu söylüyor. “İyi haber şu ki, bunlar genellikle iç sağlığınız için zararlı değildir, ancak birikim saçın kuru, kırılgan, daha kıvırcık olmasına ve daha az temiz ve daha donuk görünmesine neden olabilir. Bazı kişilerde kafa derisi tahriş olabilir ve iltihaplanabilir, özellikle de hassas cilt, sedef hastalığı veya egzama geçmişiniz varsa.”

Nunzio Saviano Salon’da Usta Renk Uzmanı olan Tiffanie Richards’a göre, sert su aynı zamanda mevcut saç bakımınızın daha az etkili olmasına neden olur. Richards, “Metal birikimi genellikle ürünlerin yapıldıkları gibi işlev görmelerini engelleyebilir, bu nedenle saçınızda birikim olması temelde normal şampuanınıza, saç kreminize, saç maskelerinize ve hatta şekillendirme aletlerinize karşı bir kalkan oluşturur” diyor.

Saçlarda Sert Su Belirtileri

Öncelikle saçınızı dinleyin ve saç rengini değiştirmekle başlayarak herhangi bir anormal soruna dikkat edin. Richards, “Sarışınlar saçlarındaki metalleri gösterme dezavantajına sahipken, esmerler sadece doku değişikliğinden anlayacaktır” diyor. “Sarı saçlar yeşil tonludan pirinçli ya da metalik tonlara kadar her yerde görünmeye başlayabilir.”

Richards ayrıca saç uçlarınızı tutmanızı ve dokusunu incelemenizi öneriyor, bu doku mumsu bir birikimle çok kuru hissedilecektir. Uçlarınız biraz filmsi ve “Barbie gibi” görünüyorsa, bu doğal parlaklığınızın metal birikimi tarafından boğulduğu anlamına gelir.

Bir başka garip yöntem ama sert su belirtisi de tuvaletinizi kontrol ederek bulunabilir. L’Oréal Professionnel Elçisi Adina Pignatare, “Müşterilerime her zaman tuvaletlerinde veya duş karolarının derzlerinde pembe bir halka görüp görmediklerini sorarım” diyor. “Bu, sert suyun mevcut olduğu anlamına gelir.”

Sert Su Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi?

Sert su doğrudan saç esnekliği ile ilişkilendirilmemiş olsa da, uzmanlar sert suyun saç dökülmesi olasılığını artıran sorunlara katkıda bulunabileceğini söylüyor. Sert suyun nemin saça nüfuz etmesini zorlaştırdığı ve kuru saçın kırılganlığa ve kopmaya yol açtığı düşünüldüğünde bu özellikle doğrudur. Mineral birikimi ayrıca saç derisinde saçı ağırlaştırarak daha düz, daha ince saç izlenimi verebilir.

En İyi Sert Su Saç Bakımı

İyi haber şu ki, sert suyun neden olduğu saç hasarını önlemenin ve düzeltmenin yolları var.

Yapmanız gereken ilk şey, kirletici maddeleri ve mineralleri temizleyebilen iyi bir duş filtresine yatırım yapmayı düşünmektir. Tüm duş filtreleri birbirine benzer, ancak satın almadan önce filtreleme sisteminin türü, duş tipiniz ve filtrenin uzun ömürlülüğü gibi aklınızda bulundurmanız gereken temel özellikler vardır.

Yorum yapın