Yeni Başlayanlar İçin Retinol Rehberi

Gerçekten harika bir cilde giden yolunuz.
Sizi gerçekten harika bir cilde ulaştıracak bileşenler söz konusu olduğunda, akla birkaç dayanak noktası gelir, ancak retinol listenin en üstünde yer alır. Retinol nemlendiricilerden retinol serumlara ve hatta cildin minimalizmden ilham aldığı günlerde fondöteninizin yerini alabilecek renkli nemlendiricilere kadar dermatologlar tarafından tavsiye edilen yaşlanma karşıtı güç merkezi ile formüle edilmiş sayısız ürün bulmanız şaşırtıcı değildir. Ancak retinol konusunda yeniyseniz, retinolün tam olarak ne olduğu, retinolün nasıl çalıştığı ve cildiniz için neden iyi olduğu ve hangi retinol ile başlamanız gerektiği gibi birçok sorunuz olabilir.

Bu yüzden retinolle ilgili sorularınızı yanıtlıyor, ayrıca cilt bakım rutininize retinolü nasıl ekleyeceğinize dair ipuçları ve bunu yapmanıza yardımcı olacak ürünler sunuyoruz.

Retinol Nedir?

Her zaman duyduğunuz bileşenlerle ilgili temel bir anlayışı bir araya getirmek kolaydır, ancak tam olarak ne olduklarını ve sizi nasıl etkileyebileceklerini bilmek önemlidir. Retinol, Mayo Clinic’e göre antioksidan özelliklere sahip bir A vitamini türevi olan retinoid ailesinin bir parçasıdır. Kolajen ve hyaluronik asit gibi vücutta doğal olarak bulunan diğer yaşlanma karşıtı bileşenlerin aksine, retinol ya topikal olarak ya da gıda yoluyla elde edilir (Mayo Clinic yapraklı yeşillikler, kavun, havuç ve süt ürünlerinin A vitamini açısından zengin olduğunu belirtmektedir).

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne (NCBI) göre, retinolün biyofonksiyonel faydaları I. Dünya Savaşı kadar erken bir tarihte bulunmuştur. 80’li yılların başında, cildi gençleştirme ve cildin genel görünümünü iyileştirme yeteneği keşfedildi ve kısa süre içinde reçetesiz satılan retinol ürünleri piyasaya sürüldü. Klinik deneyler ve çalışmalar retinolün kırışıklıkları, foto yaşlanmayı ve ciltteki renk değişimini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir, çünkü retinolü oluşturan moleküller o kadar küçüktür ki cildin alt katmanlarına derinlemesine nüfuz edebilir ve burada kolajen ve elastin bulur. NCBI kütüphanesindeki diğer araştırmalara göre, retinoidler cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmek (bu da cilt dokusunu ve cilt tonunu iyileştirir), transepidermal su kaybını azaltmak ve kolajenin bozulmasını önlemek için korumak için çalışır.

Hatta Mayo Clinic retinolü akne için yaygın bir topikal tedavi olarak göstermektedir. Özel cilt bakımı endişelerinize bağlı olarak, dermatoloğunuz size retinol için bir reçete verebilir veya eczane retinol bazlı bir ürün önerebilir.

NYC merkezli kurul sertifikalı dermatolog Joshua Zeichner, “[Reçetesiz satılan retinol] akne tedavisinde reçeteli versiyonlar kadar etkili olmasa da, akne eğilimli iseniz kesinlikle faydalı olabilir” diyor. “Retinol söz konusu olduğunda, kesinlikle erken yaşta kullanmaya başlayabilirsiniz.”

Zeichner, retinolün kullanımın ilk haftalarında cilt için kurutucu olabileceğini ve Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre cildin güneşe karşı hassasiyetini artırabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, sağlıklı cilt rejiminize retinol eklemek istiyorsanız doktorunuza danışmanız önemlidir.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Retinol Ürünlerimiz

Doktorunuz size yeşil ışık yaktığında ve retinolü cilt bakım rutininize ilk kez eklediğinizde, gece kullanımına kadar çalışmak istersiniz. L’Oréal Paris Revitalift Pressed Moisturizer With Retinol + Niacinamide yeni başlayanlar için harika bir retinol kremidir çünkü niasinamid ile formüle edilmiştir ve cilt tonunu aydınlatmaya ve eşitlemeye çalışır. Yatıştırıcı bileşenlerden oluşan yüzde 12’lik kompleks, retinolün potansiyel kurutucu etkilerini dengelerken daha pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm için cildi derinlemesine besler. Nemlendirici krem hafiftir, yağsızdır ve gözenekleri tıkamaz. Belirtildiği şekilde yüzünüze, boynunuza ve dekoltenize nazikçe sürün.

Ertesi sabah gündüz cilt bakım rutininizin bir parçası olarak L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Gündüz Losyonu SPF 30 ile devam edin. Hyalüronik asit, C vitamini ve Pro-Retinol ile formüle edilen bu gündüz kremi cildi sıkılaştırır, aydınlatır ve nemlendirir. Ayrıca cildinize çok ihtiyaç duyduğu güneş korumasını sağlamak için SPF 30 içerir.

Retinolü Cilt Bakım Rutininize Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

İster zaten denenmiş ve doğru bir rejiminiz olsun ve retinolün buna nasıl uyabileceğini görmeye çalışıyor olun, ister cilt bakım rutininizi sıfırdan oluşturuyor olun, bu temel adımlar başlamanıza yardımcı olacaktır.

1. Temizlemek

Her cilt bakım rutini, kirden, fazla yağdan, gün boyunca biriken kirlerden ve yapmış olabileceğiniz makyajdan kurtulmak için cildinizi temizlemekle başlar. Bu özel rutinin ilk adımı olarak L’Oréal Paris Revitalift Radiant Smoothing Cream Cleanser’ı seviyoruz çünkü kremsi yüz temizleyici cildi kurutmadan ölü hücreleri cildin yüzeyinden nazikçe temizler.

2. Serum Uygulayın

L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives %1,5 Saf Hyaluronik Asit Serumu gibi nemlendirici bir serum, temizleyicinizin mükemmel bir tamamlayıcısıdır. Cildinizdeki nemin yenilenmesine, cildin dolgunlaşmasına ve dokusunun pürüzsüzleşmesine yardımcı olur. Gündüz ve gece için mükemmel olan serumu, kırışıklık karşıtı ve parlaklık kazandırıcı rutininiz için günlük olarak kullanabilirsiniz.

3. Göz Tedavinizi Ekleyin

Göz kreminizi veya serumunuzu ne zaman ekleyeceğiniz ürünlerinizin kalınlığına bağlıdır. En inceden en kalına doğru katman oluşturmalısınız, bu durumda göz serumunuz nemlendiricinizden önce gelecektir, böylece cildiniz tarafından kolayca emilebilir. L’Oréal Paris Derm Intensives With 1.5% Hyaluronic Acid, 1% Caffeine Eye Serum göz altındaki cildi nemlendirmek, koyu halkaları aydınlatmak, çizgileri ve kaz ayaklarını yumuşatmak için hyaluronik asit ve kafein içerir. Üçlü silindir aplikatör, cildi tazelemek ve şişkinlik görünümünü azaltmak için göz çevresine masaj yapmanızı sağlar.

4. Nemlendirin

Retinol ile formüle edilmiş nemlendiricileriniz bu noktada devreye girer. Geceleri, hafif nemlendirme için retinol ve niasinamid baskılı gece kreminizi kullanın. Ardından gün içinde güneş koruması için SPF 30 içeren Pro-Retinol katkılı nemlendiricinizle devam edin.

5. SPF ile Bitirin

Her zaman olduğu gibi, makyajınıza geçmeden önce 30 veya daha fazla geniş spektrumlu SPF uygulayın. Unutmayın, retinol cildinizin güneşe karşı hassasiyetini artırabilir, bu nedenle cildinizin iyiliği için SPF’yi atlamak istemezsiniz.

Yorum yapın