Yüksek Gözenekli Saç Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Saçınızın nemi çok kolay emdiğini, ancak daha sonra bu nemi korumakta zorlandığını hiç fark ettiniz mi? Eğer öyleyse, yüksek gözenekli bir saç dokusuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Yüksek gözenekli saçlar biraz daha fazla bakım gerektirse de, etkili bir şekilde tedavi edilmesi, bakımı ve uzatılması kesinlikle imkansız değildir.

Aşağıda, üç saç stilistine yüksek gözenekli saçların nasıl tedavi edileceğine dair en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını sorduk – bu özel saç dokusunun farklı nedenlerinden, yüksek gözenekli saçlara sahip olup olmadığınızı nasıl anlayacağınıza ve nasıl tedavi edeceğinize kadar.

Yüksek Gözenekli Saç Nedir?

Yüksek gözenekli saçlar biraz zorlayıcı olabilir; saça uygulanan nemi emmek için harika bir iş çıkarır, ancak daha sonra bu nemi çok hızlı kaybeder. Ünlü bir stilist, güzellik uzmanı ve Cucinello Beauty’nin kurucusu olan Paul Cucinello, “Kütikül veya saçın en dış tabakası, onu kaplayan pullar olarak tanımlanabilecek bir yapıya sahiptir” diye açıklıyor. “Bu pullar saçın pH seviyesi yüksek olduğunda yükselir ve saçın pH seviyesi düşük olduğunda sıkıca kapanır.” Yüksek gözenekliliğe sahip saçlar gözle görülür şekilde mat bir görünüme, ortalamadan daha yüksek bir pH değerine ve daha kaba bir dokuya sahiptir.

Yüksek gözenekli saçlarda kütikül açık kaldığı için saçın nem kaybetmesine neden olarak kırılgan, kıvırcık, kuru ve hasarlı saçların kırılmaya meyilli olmasına yol açabilir. Sharon Dorram Color at Sally Hershberger Salon’da stilist olan Brandi Voorhees, “Yüksek gözenekli saçlar genellikle dalgalı veya kıvırcıktır ve kolayca karışır” diye açıklıyor.

Farklı Saç Gözenekliliği Türleri

Curlsmith’te Baş Eğitmen ve Dokulu Saç Uzmanı olan Sharley Butcher’a göre, üç farklı saç gözenekliliği türü vardır. “Yüksek gözeneklilik, saç kütikülleri açık olduğunda ortaya çıkar ve nemin kolayca girip çıkmasına izin verir” diye açıklıyor.

“Orta gözeneklilik, kütiküller ne çok açık ne de sıkıca kapalı olduğunda ortaya çıkar ve diğer iki gözeneklilik türü arasında bir denge kurar. Son olarak, düşük gözeneklilik, kütiküllerin kapalı olduğu, suyun ve ürünlerin kütiküle nüfuz etmesini zorlaştırdığı durumdur. Bu gözeneklilik tipi ürün birikmesine yatkındır.”

Saç gözenekliliğiniz, bakir veya kimyasal işlem görmüş saçlara sahip olmanıza bağlı olarak da değişebilir. Cucinello’ya göre, saçınızı daha önce hiç boyamadıysanız veya kimyasal işlem görmediyseniz ve saçınız uzun süre ıslak kalıyorsa, gözenekli olması yalnızca saçınızın pH’ından kaynaklanmaktadır.

“Saçınız ağartılmışsa veya çok yoğun bir şekilde sarıya boyanmışsa, sadece artan pH seviyesi nedeniyle değil, aynı zamanda kimyasal işlem nedeniyle de gözeneklidir” diye açıklıyor. “Ağartma işlemi sırasında renk molekülleri çözülürken, saçta ışığın geçmesine izin veren küçük delikler açılır; bu da saçın sarı görünmesini sağlar, ancak aynı zamanda saçınızı gözenekli hale getirir.”

Yüksek Gözenekli Saçların Nedenleri

Yüksek gözenekli saça neden olabilecek birden fazla faktör vardır ve bunlardan en önemlisi genetiktir. Butcher, “Ebeveynlerinizde yüksek gözenekli saç varsa, sizde de olma olasılığı vardır” diye açıklıyor.

Hem ısı hasarı (sıcak şekillendirme araçlarının aşırı kullanımından kaynaklanan) hem de mekanik hasar (kuvvetli fırçalama veya sıkı stiller giymekten kaynaklanan) da yüksek gözenekli saçlara neden olabilir.

Cucinello, “En sağlıklı doğal halindeki saçın pH değeri 4,5 ila 5,5 arasındadır; saçın doğal pH değerini değiştirmek yüksek gözenekliliğe neden olur,” diye açıklıyor.

“Buna birçok faktör neden olabilir; saçınızın kimyasal işlem görüp görmediği, kullandığınız saç bakım ve şekillendirme ürünlerinin pH seviyesi, hatta saçınızı yıkadığınız suyun pH’ı.” Ayrıca, klor ve UV ışınlarına maruz kalmak da yüksek gözenekli saçlara katkıda bulunabilir.

Yüksek Gözenekli Saçlara Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Yüksek gözenekliliğe sahip saçlar belirgin şekilde mat bir görünüme, ortalamadan daha yüksek bir pH değerine ve daha kaba bir dokuya sahiptir.

Cucinello, “Yüksek gözenekliliğe sahip olduğunuzu gösteren en önemli işaret, saçınızın kurumasının çok uzun sürmesidir,” diye açıklıyor. “Bunu anlamanın en iyi yolu saçınızın ne kadar çabuk kuruduğuna dikkat etmektir; eğer gerçekten hızlı kuruyorsa saçınız gözenekli değildir. Kuruması ne kadar uzun sürüyorsa, o kadar gözeneklidir.”

Bunu anlamanın bir başka yolu da saç renginizin çok çabuk açılıp açılmadığıdır; bu da saçınızın kesinlikle gözenekli olduğu anlamına gelir. Cucinello, “Saçınızı yıkadığınız suyun pH’ını test etmek de iyi bir fikirdir; duş aldığınız veya saçınızı yıkadığınız suyun pH’ını belirlemek için bir su pH test kiti kullanabilirsiniz” diyor.

Son olarak, bir tutam su testi yaparak saçınızın ne kadar gözenekli olduğunu görmek için kendi saçınızı test edebilirsiniz. Voorhees, “Bir tutam saç alın ve bir bardak suda yüzdürün – saçınızın temiz ve ürünsüz olduğundan emin olun, çünkü bu sonuçlarınızı etkileyebilir” diye açıklıyor.

“Saç teliniz suya girdiğinde hemen batıyorsa, bu saçınızın çok gözenekli olduğu anlamına gelebilir. Orta gözenekliliğe sahip saçlar yavaşça batar ve düşük gözeneklilik yüzmeye devam eder.”

Yorum yapın