5 Egzersiz Boyunca Fönünüzün Kalıcı Olmasını Sağlayacak İpuçları

Sık sık spor yapan herkesin bileceği gibi, hiçbir fön bir saat süren terli bir spor seansına dayanacak kadar güçlü değildir. Kabarma, uçuşma ve yağlanma ile mücadele etmek için tasarlanmış bir dizi güçlü ürünle şekillendirilmiş olsa bile, saçınızın o antrenmandan zarar görmeden çıkma şansı yoktur.

Neyse ki, iyi bir saç günü için spor gününüzü feda etmek zorunda değilsiniz. Fönünüzü antrenman boyunca kalıcı hale getirmenin sayısız yolu var. L’Oréal Paris uzmanı ve ünlülerin kuaförü Jonathan Colombini, her şeyin egzersizden önce saçınıza nasıl şekil verdiğinize ve ter seansından sonra kullandığınız ürünlere bağlı olduğunu söylüyor.

Aşağıda, saç uzmanı, egzersiz sonrasında fönünüzün nasıl kalıcı ve taze kalacağına dair en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

 

1. Saçınızı Toplayın

Hiçbir şey saçınızı düzeltmek için antrenmanın ortasında durmak zorunda kalmaktan daha can sıkıcı olamaz. Colombini, saçınızın terli yüzünüze yapışmasını önlemek için saçınızı yukarı kaldırıp vücudunuzdan uzak tutmak isteyeceğinizi, çünkü bunun daha az ter oluşturacağını söylüyor. Fönünüzün gövdesini korumak için saçınızı bir topuz haline getirmenizi öneriyor.

Ancak saçlarınızı herhangi bir lastikle yerine sabitlemeyin. Lastik bir bant kullanarak saçınızı sıkı bir at kuyruğu veya topuz haline getirmek saç kırılmasına neden olabilir ve fönünüzde korkunç bir çukur bırakabilir. Bunun yerine, kendinize yaptığınız o pahalı fönün mahvolmasını önlemek için tel tokalar, klipsler veya kıvırcık saç bağları kullanın.

2. Kafa Bandı Takın

Colombini ayrıca spor yaparken antrenman dostu bir saç bandı veya ter bandı takmanızı öneriyor. “Bunlar saçın terden ıslanmasını önlemek için harika yöntemlerdir” diyor.

Saçınızı güvenli bir şekilde sabitledikten sonra, antrenman sırasında biriken teri emmesi için bu aksesuarlardan biriyle görünümünüzü tamamlayın.

3. Kuru Şampuan Kullanın

Saçınızı yıkamak istemiyorsanız, kuru şampuan fönünüzü kurtarmak için en iyi arkadaşınız olacaktır. Colombini, antrenmandan sonra L’Oréal Paris Elvive Dream Lengths Air Volume Kuru Şampuan’a ulaşmanızı öneriyor.

Bu saç bakım kurtarıcısı, saç derinizdeki her türlü nemi (fazla yağ ve ter gibi) emerek saçınızın tazelenmiş ve yenilenmiş hissetmesini sağlar. Ayrıca tüm saç tipleri için, özellikle de koyu tonlara sahip olanlar için harikadır çünkü saç diplerinizde asla hoş olmayan beyaz bir kalıntı bırakmaz.

En iyi sonucu almak için, terleme seansınızdan önce saçınıza biraz kuru şampuan sıkın, böylece nemi emebilir. Antrenmanınızdan sonra da biraz daha ürün sürün.

4. Saçınıza Dokunmaktan Kaçının

Saçınıza dokunmamak zaten yeterince zor. Ancak bir antrenmanı yeni bitirdiyseniz, parmaklarınızı yelenizde gezdirmemek için tüm öz kontrolünüzü kullanmanız gerekecektir, diyor Colombini.

Egzersiz sırasında ellerinizle saçınıza dokunduğunuzda, saç derisinde yağ üretimini uyarabilir. Bu yüzden saçınızı yukarı kaldırıp yüzünüzden uzak tutmak, fönünüzü korumak için çok önemlidir.

5. Fön Makinesi ile Yenileyin

Saç deriniz ve saçınız kuruduğunda, fön makinesi ile fönünüzü canlandırın. Saçınızı yuvarlak bir fırçanın altına ve etrafına sarın ve fön makinesini köklerinize yönlendirin. Bu, egzersiz sonrası saça hacim ve gövde kazandıracaktır.

Saçınızın daha fazla zarar görmesini veya kırılmasını önlemek için L’Oréal Paris Elvive Dream Lengths Heat Slayer Pre-Iron Spray Leave-In gibi bir ısı koruyucu kullandığınızdan emin olun. İstenmeyen ekstra ağırlığı önlemek için çok fazla ürün, özellikle de ağır ürünler kullanmaktan kaçının.

Yorum yapın