Bugün Yapmayı Bırakmanız Gereken 9 Saç Bakım Hatası

Ayrıca, bunun yerine ne yapmanız gerektiğini de.
Tıpkı cilt bakım rutinleri gibi saç bakım rutinleri de son derece kişiselleştirilebilir. Sizin için işe yarayan şey, arkadaşlarınız için işe yarayan şeyden tamamen farklı olabilir. Ancak saç tipleri ya da özel rutinleri ne olursa olsun birçok insanın yaptığı son derece yaygın saç bakım hataları vardır. Bu hatalar saç tellerinin nemden, parlaklıktan ve daha fazlasından yoksun kalmasına neden olabilir. Sağlıklı saçlar adına, bugün yapmayı bırakmanız gereken yaygın saç bakım hatalarını ve saçınızı en iyi durumda tutmak için ipuçlarını paylaşıyoruz.

 

1. Saçınızı Çok Sık Yıkıyorsunuz 一 Ya da Yeterince Sık Yıkamıyorsunuz

Saçınızı her gün yıkamanın bir saç bakımı günahı olduğunu muhtemelen defalarca duymuşsunuzdur. Nadiren yağlanan saçlara sahipseniz, bu muhtemelen doğrudur. Eğer saç telleriniz yıkamadan günlerce temiz kalıyorsa, muhtemelen her gün yıkamanıza gerek yoktur. Ancak, aşırı yağlı bir saç tipine sahipseniz 一 24 saatten kısa bir süre sonra gözle görülür yağdan bahsediyoruz 一 saçınızı her gün yıkamanız gerekebilir ve bu sorun değildir. Saç derinizi fazla yağdan ve birikintilerden arındırmak daha sağlıklı ve rahat bir saç derisi sağlar.

2. Doğru Şampuanı Kullanmıyorsunuz

Tüm şampuanlar eşit yaratılmamıştır. Temizleme seçeneklerinizi seçerken saçınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Boyalı saçlarınız varsa, L’Oréal Paris Elvive Color Vibrancy Protecting Shampoo gibi renk güvenli bir şampuan seçin. Derinlemesine bir temizlik arıyorsanız, L’Oréal Paris EverPure Sülfatsız Saç Derisi Bakımı + Detoks Şampuanı gibi arındırıcı bir şampuana ulaşın. Saç telleriniz ağartılmışsa veya ısıdan zarar görmüşse, saçı içten dışa güçlendirmek için zayıf saç bağlarını güçlendirmeye çalışan L’Oréal Paris EverPure Sülfatsız Bağ Güçlendirici Renk Bakım Şampuanı’na ulaşın.

3. Saç Derinizi İhmal Ediyorsunuz

Saç bakımı söz konusu olduğunda, birçok kişi tüm odağını saçın kendisine verir, ancak sağlıklı bir saç derisinin her şeyin başladığı yer olduğunu göz ardı eder. Tıpkı cildinize peeling uygulayarak ölü deri hücrelerinden, yağ ve kir birikintilerinden kurtulduğunuz gibi, aynı şey başınızdaki deri için de geçerlidir. L’Oréal Paris Sülfatsız Saç Derisi Bakımı + Detoks Scrub ile saç derinizi derinlemesine temizleyin. Nazik eksfoliasyon sağlamak için kayısı çekirdeği ve ferahlatıcı bir deneyim için mentol ile formüle edilmiştir.

4. Islakken Saçınıza Çok Sert Davranıyorsunuz

Ünlülerin kuaförü ve L’Oréal Paris uzmanı Jonathan Colombini’ye göre, “saç ıslakken en savunmasız halini alır 一 özellikle de boyalı saçlar.”

“[Saç] ıslakken saç bağlamaktan ve ıslak saçla yatmaktan kaçının” diye açıklıyor. “Islak saça çok fazla yüklenmek kırılmalara neden olabilir.” Çok fazla çekiştirme hasara neden olabileceğinden ıslak saçı dikkatlice fırçalamak da önemlidir.

5. Düzenli Olarak Sıkı Saç Modelleri Kullanmak

Bazı saç modellerinin saçınızın sağlığını etkileyebileceğini unutmayın. Her gün arkaya doğru kaymış at kuyruğu gibi sıkı saç modelleri kullanmak, özellikle saç çizgisinde kırılmalara neden olabilir. Geriye çekilmiş bir stil tercih edecekseniz, daha gevşek stillerle dönüşümlü olarak saçınıza molalar verin.

6. Isı Koruyucu Kullanmamak

Önce bir ısı koruyucu uygulamadan saçınızda sıcak aletler kullanıyorsanız, sorunlu saç telleri istiyorsunuz demektir. Bunu saçınız için bir kalkan gibi düşünün 一 saçınız ile fön makinesinden bile gelebilecek aşırı ısı arasında koruyucu bir tabaka sağlar. Aşırı ısı kırılmalara ve saç uçlarının kopmasına neden olabilir, bu nedenle L’Oréal Paris Elvive Dream Lengths Heat Slayer Pre-Iron Spray Leave-In gibi bir ısı koruyucuyu uygulamayı ihmal etmek büyük bir hayır-hayırdır.

7. Saçınıza Derinlemesine Bakım Yapmıyorsunuz

Saçlarınızda kuruluk veya yıpranma varsa, rutininize derinlemesine bir saç kremi eklemek size yardımcı olabilir. Derin saç kremleri, normal saç kremlerine göre daha konsantre bileşenler sağlar, bu nedenle saçınızın ekstra beslenmeye ve bakım yapmaya ihtiyacı olduğunda kullanmak için harikadır. L’Oréal Paris Elvive L’Oreal Paris Elvive Total Repair 5 Damage Erasing Balm Rinse-Out Maskesini seviyoruz çünkü saçınızı beslemek ve güçlendirmek için badem yağı ve proteinli bir onarım konsantresi içeriyor.

8. Köklerinize Saç Kremi Sürüyorsunuz

Şampuanın aksine, saç kremi saç köklerinden ziyade saçınızın uzunluğuna yoğunlaşmalıdır. Eğer aşırı kuru bir saç derisine sahipseniz, bu sizin için bir istisna olabilir. Ancak saç derinizi kuru pullardan arındırmak için bir saç derisi peelingi ve bir saç derisi serumu, saç kremini köklerinize uygulamaktan daha etkili olabilir. Ancak çoğu insan için saç kremini köklere uygulamak aşırı yağ ve birikime katkıda bulunabilir ve saçınızı ağırlaştırabilir.

9. Saçınızı Sıcak Suyla Yıkıyorsunuz

Tıpkı sıcak aletlerden kaynaklanan aşırı ısının saçınıza zarar vermesi, kurutması ve saç renginizin solmasına neden olması gibi, buharlı sıcak su da saçınıza zarar verebilir. Kadranı kısın ve bunun yerine saçınızı ılık suyla yıkayın. Rahatlatıcı hissettirmeyebilir ama uzun vadede saçınız ve saç deriniz için daha iyidir.

 

Yorum yapın