Cildinizi Nemli Tutmanıza Yardımcı Olacak 3 İpucu

Cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesini ve hissetmesini sağlamak için nemlendirmenin ne kadar önemli olduğunu artık biliyorsunuz. Ancak farkında olmadığınız şey, cildinizi günde iki kez nemlendirmenin yeterli olmayabileceğidir. Cildinize ihtiyaç duyduğu nemlendirmeyi sağlayan sağlam bir cilt bakım rutini, biraz manevra ve zaman zaman ürün korsanlığı gerektirir.

Çoğu cilt bakım ürününün yüksek konsantrasyonda su içerdiği düşünüldüğünde, bu ürünlerin ciltteki hidrasyonun korunmasına yardımcı olmada etkili olması şaşırtıcı değildir – yani, ürünleri akıllıca seçiyor ve doğru şekilde uyguluyorsanız. Ancak, hayatınızın cildinizin ne kadar nemli veya susuz olduğunu etkileyebilecek başka yönleri de vardır. Kuru cilt ile nemsiz cilt arasındaki farkı, ayrıca cildinizi nasıl doğru şekilde nemlendireceğinizi ve nemlendirmeyi artırmak için günlük cilt rejiminize ekleyebileceğiniz ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Cildin Nemlendirilmesi Neden Önemlidir?

Mayo Clinic’e göre, cildin en dış tabakası yeterince su içermiyorsa pürüzlülük ve elastikiyet kaybı meydana gelebilir. Bu belirtiler parlak bir cildi olumsuz etkiler, donukluğa, dokuya katkıda bulunur ve rahatsız edici de olabilir. Su alımını artırmanın cildin daha nemli görünmesini sağlayıp sağlamayacağı konusunda pek çok tartışma olsa da, cilt bakımının bu konuda yardımcı olabileceğini biliyoruz.

Nemli Cilt Nedir?

Nemli cilt dolgun, pürüzsüz ve bazen doğal olarak ışıltılı görünür çünkü onu desteklemek ve güçlendirmek için yeterli suya sahiptir. Pul pul bir dokuya sahip değildir ve pürüzlü, sıkı veya rahatsız hissetmemelidir. Nemli cildin iyi bir göstergesi, cildi sıkıştırdığınızda hemen yerine oturmasıdır.

Susuz Cilde Ne Sebep Olur?

Susuz ciltte su eksikliği vardır, bu nedenle kuru hava, aşırı kafein veya alkol tüketimi ve sıcak duşlar gibi şeyler susuz bir cilde yol açabilir. Tüm bu şeylerin ciltten nemi çektiğini ve böylece dehidrasyon nöbetlerine yol açtığını unutmayın. Doğal olarak yağlı veya kuru bir cilde sahip olmanız fark etmez – tüm cilt tipleri dehidrasyon yaşayabilir.

Birçok kişi su alımının azalmasının cildin susuz kalmasına yol açabileceğini savunsa da Mayo Clinic, su tüketiminin cildin hidrasyonunu veya görünümünü etkilediğini gösteren bir araştırma bulunmadığını bildirmektedir.

Kuru Cilt ile Susuz Cilt Arasındaki Fark Nedir?

Kuru cilt ile nemsiz cilt arasında ayrım yapmak, neye bakacağınızı bilmediğinizde zor olabilir. Susuz cildin bir cilt sorunu olduğunu, kuru cildin ise bir cilt tipi olduğunu unutmayın. Susuz cilt sudan yoksundur ve donuk ve düz görünür. Kuru cilt yağdan yoksundur, bu da cildi pul pul ve gergin yapar.

Tüm cilt tipleri dehidrasyonla başa çıkabilir ve bilinçli yaşam tarzı uygulamaları ve nemlendirici bir cilt bakım rutini ile ortadan kaldırılabilir. Kuru cilt genellikle genetiktir, bir nevi sürekli olarak ele alınması gereken sürekli bir kuruluk gibidir. Bununla birlikte, mevsimler değiştikçe ve havadaki nem azaldıkça kuruluk yaşayabilirsiniz.

Görünüm olarak, nemsiz cilt düz ve donuktur. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) de susuz kalmış cildin daha belirgin ince çizgilere ve cilt dokusuna sahip olduğunu belirtmektedir. Aynı zamanda susuz kalmış yağlı bir cilde sahipseniz, cildiniz daha yağlı ve cansız görünebilir ve çatlaklar artabilir.

Kuru cilt pul pul, sıkı ve pürüzlü bir dokuya sahiptir. AAD’ye göre, cilt çatlayacak kadar kuruysa kaşıntılı veya ağrılı bile olabilir.

Nemlendirici ve Nemlendirici Arasındaki Fark Nedir?

Nemlendirici ürünler su içeriğini artırmak için cilde emilir. Nemlendirici ürünler nemi hapsederek cildin nemli kalmasını sağlar ve su kaybını önleyen koruyucu bir bariyer oluşturur. Kuru cildin nemlendirilmeye, susuz kalmış cildin ise nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Nemlendirici ve nemlendirici ürünler cildi nemlendirmek, nemi hapsetmek ve cildinizin görünümünü iyileştirmek için birlikte iyi çalışır. Kuru veya nemsiz cilt cansız ve sıkıcı görünürken, nemi tutabilen nemlendirilmiş cilt sağlıklı, ışıltılı ve dolgun görünecektir. Nemlendirme ve hidrasyonun çalışma şekilleri biraz farklı olsa da, birlikte çok iyi çalışırlar ve cildinizi nemli tutmak için her ikisine de ihtiyacınız vardır.

Cilt Hidrasyon Seviyeleri Nasıl Test Edilir?

Vücudunuzdaki hidrasyon seviyelerini hızlı bir şekilde test etmek için, parmak ekleminizdeki kırışmış deriyi sıkıştırın ve normal durumuna ne kadar çabuk döndüğünü not edin. Sıkışan deri yerinde kalıyorsa susuz kalmışsınız, hızla düzleşiyorsa yeterince hidrate olmuşsunuz demektir.

Cildimi Nasıl Hızlı Nemlendirebilirim?

Cildiniz şimdiden kurumaya başladıysa, gergin ve rahatsız edici bir hal alıyor olabilir. Eğer durum buysa, muhtemelen nasıl hızlı bir şekilde nemlendirme sağlayabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Cildinizin nem kazanmasına ve nem tutmasına yardımcı olmak için bu kolay ipuçlarını rutininize dahil edin.

1. Hyaluronik Asit İçeren Bir Nemlendirici Kullanın

Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendirici içerikli bir nemlendirici seçmek önemlidir. Cildin hidrasyonunu artırmaya yardımcı olan hyaluronik asit ile formüle edilmiş bir nemlendirici arayın. L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Yaşlanma Karşıtı Nemlendirici, cildi nemlendirmek, dolgunlaştırmak ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için hyaluronik asit, Pro-Retinol ve C vitamini içerir.

Hyaluronik asit ile birlikte seramidler, gliserin ve aloe, cilt bariyerini güçlendirirken cilt hücrelerine su iletilmesine yardımcı olabilen nemlendirici bileşenlerdir.

2. Su Bazlı Cilt Bakım Ürünlerini Deneyin

Yağlı bir cilde sahipseniz ve çoğu nemlendiricinin çok ağır veya yağlı olduğunu düşünüyorsanız, nemlendirici uygulamayı tamamen ihmal etmeyin. Bunun yerine, ciltte hafif kalırken nemlendirmeye yardımcı olabilecek su bazlı bir formüle sahip bir nemlendiriciye ulaşın.

Sağlıklı bir cilt bariyeri için hyalüronik asit ve dolgunlaştırıcı seramidler içeren L’Oréal Paris Revitalift Micro Hyaluronic Acid + Ceramides Line-Plumping Water Cream’i deneyin. Zamanla cildiniz daha parlak görünür ve ince çizgiler gözle görülür şekilde azalır.

3. Nemli Cilde Nemlendirici Uygulayın

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne (NCBI) göre, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturan ve su kaybını önleyen nemlendiricilerin nemli cilde uygulanması nemi hapsetmede en etkili yöntemdir. Ayrıca AAD, nemi içeri çekmek için nemlendiricinin banyo veya duştan en fazla beş dakika sonra uygulanmasını önermektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunca fazla nemi hapsetmek için, yıkandıktan hemen sonra, cilt hala nemliyken yüzünüze ve vücudunuza nemlendirici uygulayın.

 

Yüzünüzü ve vücudunuzu nemlendirmenin yanı sıra, her zaman SPF uygulamayı unutmayın, çünkü güneşe sert bir şekilde maruz kalmak cildi aşırı derecede kurutabilir. L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives Broad Spectrum SPF 50 Invisible UV Fluid yüz için mükemmel bir seçenektir çünkü herhangi bir cilt tonunda beyaz bir iz bırakmadan UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar.

Yorum yapın