Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Yapılabilecekler

Mevsimlerin değişmesi, bazıları diğerlerinden daha az elverişli olan birçok yeni değişikliğin habercisidir. Mevsimsel saç dökülmesi özellikle yastığınızda, duş giderinde veya saç fırçanızın arasında her zamankinden daha fazla saç fark ederseniz, özellikle havanın değiştiği zamana denk geliyorsa, belki de en kötü mevsimsel olaylardan birini yaşıyor olabilirsiniz: mevsimsel saç dökülmesi.

Ama stres yapmayın! Mevsimsel saç dökülmesinin iyi yanı, mevsimsel olmasıdır (okuyun: geçici). Ancak bu durum saç dökülmesini daha az üzücü hale getirmediğinden, uzman kuaförler ve trikologlarla saç dökülmesiyle nasıl başa çıkabileceğinizi konuştuk.

Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Yapılabilecekler
Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Yapılabilecekler

Mevsimsel saç dökülmesi nedir?

İnsanlar doğal olarak günde yaklaşık 100 saç teli kaybederler, ancak mevsimsel saç dökülmesi yaşayanlar genellikle herhangi bir hastalık veya travma olmaksızın dökülen saç miktarında ani ve tutarlı bir değişiklik yaşarlar. (Öncelikle stresin neden olduğu telogen effluvium ile karıştırılmamalıdır). Hairstory’nin kuaförü ve Baş Marka Eğitmeni Wes Sharpton, “Mevsimsel saç dökülmesi, saç derinizin sıcaklık değişiminden dolayı strese girerek saç dökülmesine yol açmasıdır” diyor. “Sonbahar ve ilkbahar, mevsimsel saç dökülmesinin görüldüğü tipik zamanlardır.”

Bunun nedenini anlamak için saçımızın birden fazla döngüden geçtiğini bilmek önemlidir. Aveda’nın stilisti ve artistik direktörü Britt Dion, “Saçımızın dört ana büyüme döngüsü vardır: anajen (büyüme aşaması), katajen (saçın salınmaya başladığı geçiş aşaması) ve telojen (dinlenme aşaması) ve ekzojen (saçın döküldüğü zaman)” diyor. İsviçreli araştırmacılar tarafından 2009 yılında yapılan bir çalışmaya göre, saçlarımız yaz aylarında telojen evresinde dinlenme eğilimindedir ve sonbaharda ve bazen de ilkbaharda ekzojen evresine (veya dökülme evresine) girer.

Bu geçişin arkasındaki temel nedeni belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, sıcaklık değişiklikleri ile ilgili olarak kafa derisini ve folikülleri dökülme aşamasına girmeye tetikleyen bir şey vardır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Her tür saç dökülmesinde olduğu gibi, saç derisi sağlığı dökülmeyi tersine çevirmede bir numaradır. Kuru bir saç derisi daha fazla saç dökülmesine neden olabileceğinden, mevsimler değiştiğinde haftada en az bir kez saç derinize derinlemesine bir bakım (örn. maske) uygulamak iyi bir fikirdir. Saç büyümesini teşvik ettiği bilinen yağların (yeşil çay yağı, hint yağı, sardunya yağı) kullanıldığı bir sıcak yağ tedavisi büyük bir fark yaratabilir. Dion ayrıca, foliküllerinizi uyarırken kütiküllerinizdeki kir ve yağı temizlemeye yardımcı olması için rutininize iyi bir arındırıcı şampuan eklemenizi önerir.

Dengeli beslenmek de dökülme miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Sertifikalı trikolog ve Advanced Trichology’nin kurucusu William Gaunitz, FWTS, “Temel saç büyüme besinlerini optimum trikolojik aralıklarda tutmak mevsimsel saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir” diyor. “Bu besinler D3 vitamini, ferritin, demir, çinko, B12 ve folattır. Bu vitaminlerin eksikliği saç dökülmesinin yanı sıra mevsimsel alerjiler, artan şeker alımı ve sınırlı güneş maruziyetinden kaynaklanan iltihaplanmayı da artırabilir.” Başka bir deyişle, anti-enflamatuar süper gıdalara yüklenmek ve ek takviyeler almak bu dönemde yardımcı olabilir.

Son olarak, mevsimsel saç dökülmesine yakalanma ihtimalinizi azaltmak ve kafa derisi tahrişini önlemek için geçiş aylarına kadar ısıyla şekillendirmeyi, sıkı saç modellerini ve sert saç boyalarını azaltmayı deneyin.

Sonuç olarak, mevsimsel saç dökülmesinin tamamen normal olduğunu ve üzerinde durulacak bir şey olmadığını unutmayın – sonuçta mevsimseldir. Değişen mevsimlerin ötesine geçen aşırı dökülme yaşıyorsanız, sorunun kökenine inmek için bir trikologdan randevu alın.

Saçlarım her zaman kimliğimin büyük bir parçası olmuştur. Koyu ve açık, uzun ve kısa, kıvırcık ve düz oldum. Ancak oğlumu doğurduktan birkaç ay sonrasına kadar saç dökülmesi yaşamadım.

Belki de pandemi dönemine denk gelen doğum iznim boyunca uykudan mahrum bir şekilde düğüm düğüm yaşadığım içindir, ancak stilistim bir fön sırasında endişeyle işaret edene kadar seyrelmenin boyutunu fark etmemiştim. “Sadece bilmeni istedim,” dedi ve bana bir ayna uzattı, böylece başımın üstünden fırlayan beyaz kafa derimi görebilecektim. Midemde bir çukur hissettim.

Çoğu insanın yapmayacağı bir şey yaptım: Insta’da bir fotoğraf paylaştım. Diğer annelerden benzer doğum sonrası saç deneyimleri yaşadıklarını söyleyen tonlarca mesaj aldım. Kadınların yaklaşık yüzde 50’sinin doğumdan sonra saç dökülmesi yaşadığı ortaya çıktı.

Güvenilir dermatoloğum Dendy Engelman’a ulaştım ve o da doğum sonrası saç dökülmesinin normal olduğu konusunda bana güvence verdi.

Yorum yapın