5 Yutturmacaya Değen En İyi Reçetesiz Retinol Kremleri

Piyasada tonlarca yaşlanma karşıtı cilt bakım bileşeni vardır, ancak retinol sürekli olarak en güçlülerinden biri olarak övülmektedir. Yaşlanma belirtileri ve ince çizgilerle mücadele etmek istiyorsanız, cilt bakım rutininize bir retinol krem veya serum eklemeyi çoktan düşünmüş olabilirsiniz.

Çeşitli yaşlanma karşıtı cilt bakımı endişelerine hitap eden, moda cilt bakımının vazgeçilmezi olarak bilinen retinol krem, bir dizi fayda sağlayabilir. İşin en iyi yanı ise, retinol takviyesi için doktorunuza güvenmek yerine, reçetesiz satılan bir seçenekle sihri evinize taşıyabilirsiniz.

Elbette, tüm cilt bakım ürünleri eşit yaratılmamıştır ve retinol yüz kremleri de bir istisna değildir. Cilt bakım rutininizi yenilemeye hazırsanız, başka yere bakmanıza gerek yok. Aşağıda, cildinize hak ettiği güncellemeyi sağlamak için en iyi retinol kremlerimizi (ve bir serumu) paylaşıyoruz.

Retinol Cildiniz İçin Ne Yapar?

Öncelikle retinolün faydalarından biraz daha bahsedelim. Mayo Clinic’e göre, bir A vitamini türevi olan bu güçlü bileşen, güneşten zarar görmüş cildi onarmaya ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya çalışır. Ayrıca Cleveland Clinic, retinolün cilt dokusunu, genel cilt tonunu ve hidrasyon seviyelerini ve hiperpigmentasyonun neden olduğu koyu lekeleri iyileştirdiğinin kanıtlandığını paylaşıyor.

Retinol ile formüle edilmiş yüz kremleri (genellikle A vitamini kremleri olarak da adlandırılır) cildinize nem sağlarken yaşlanma karşıtı cilt sorunlarının üstesinden gelmenize olanak tanır, bu da neden bu kadar popüler olduklarını açıklar. Retinolün cilt kuruluğuna neden olduğu bilindiğinden, cildinize zarar verebileceğini düşünmek kolaydır. Gerçek şu ki, bu gerçekten kişiye bağlıdır. Cildinize herhangi bir zarar vermeden A vitamini kremi kullanmanın anahtarı, ürünü belirtildiği şekilde kullanmaktır.

Retinol kullanımında yeniyseniz ve endişeleriniz varsa, önce dermatoloğunuza danışın. Ayrıca yavaş başlamak isteyebilirsiniz. Retinol yüz kreminizi gün aşırı veya her üç günde bir uygulayarak başlayın ve cildiniz kaldırabiliyorsa daha yüksek bir sıklığa çıkın. Retinolü güvenli bir şekilde kullanmak, 30 veya daha fazla SPF’ye sahip geniş spektrumlu bir güneş koruyucu ile takip etmeyi de içerir. Retinol kullanımı cildinizin güneşe duyarlılığını artırabilir, bu nedenle AAD tarafından belirtildiği gibi uygun güneş koruma önlemlerini almak çok önemlidir.

5 En İyi Reçetesiz Retinol Kremler

Cilt bakım rutininize A vitamini eklemek istiyorsanız, aşağıdaki OTC retinol krem ve serumlarına göz atın.

L’Oréal Paris Revitalift Retinol + Niasinamid İçeren Sıkıştırılmış Gece Nemlendiricisi

Retinol kurutucu olabilir, özellikle de her gün kullanıyorsanız. Bu yüzden bu retinol nemlendirici olmazsa olmazdır. İnce çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmak için güçlü retinol, ayrıca cildi derinlemesine yatıştırmak ve nemlendirmek için niasinamid içerir.

L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Gündüz Losyonu SPF 30

Bu retinol krem her iki dünyanın da en iyisini sunar: Nem ve SPF. Pro-Retinol, C vitamini ve hyaluronik asit ile formüle edilen bu krem kırışıklıkları azaltır, cildi sıkılaştırır ve aydınlatır.

L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Yaşlanma Karşıtı Nemlendirici Kokusuz

Pro-Retinol, C vitamini ve hyaluronik asit – yaşlanma karşıtı en iyi üç bileşen – ile formüle edilen bu retinol yüz kremi, kırışıklıkların görünümünü gözle görülür şekilde azaltmak ve cildi sıkılaştırmak ve aydınlatmak için çalışır. Ayrıca sürekli kullanımda daha pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için cildi nemlendirerek dolgunlaştırır.

L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Yaşlanma Karşıtı Gece Maskesi

Kırışıklıkları hedef almak ve cilt dokusunu iyileştirmek için retinol kullanmak, iyi bir gece uykusu çekmek kadar kolaydır. Pro-Retinol, C vitamini ve hyaluronik asit ile formüle edilmiş bu gece maskesinden yardım alın. Sadece bir gecede cildiniz daha ışıltılı görünür ve zamanla kırışıklıklarda gözle görülür bir azalmanın yanı sıra daha sıkı ve parlak bir görünüm elde edersiniz

L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives Gece Serumu, %0,3 Saf Retinol

Her gün kullanabileceğiniz güçlü bir seçenek için, saf retinol içeren bu gece serumuna ulaşın. Bunun bir retinol kremi olmadığını biliyoruz, ancak kırışıklıkları, hatta derin olanları bile azaltmaya çalışır ve cildinizin daha pürüzsüz ve daha eşit tonda görünmesini sağlar.

Retinolün Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

İstediğiniz sonuçları bir gecede görmek güzel olsa da, bu mümkün değildir. Tıpkı diğer cilt bakım ürünleri veya rutinleri gibi, A vitamini kremi kullanırken de cildinize gelişmeleri görmesi için zaman tanımanız gerekir. Bu yüzden tutarlı olun ve faydalarını göreceksiniz. Tam olarak ne zaman sonuç bekleyebileceğinize gelince, bu üründen ürüne ve kişiden kişiye değişebilir.

Yorum yapın