Kaçınılması Gereken 6 Yaygın Saç Şekillendirme Hatası

Saçınızı şekillendirmek zorlu bir iş olabilir. İster düzleştirme ister evde yeni bir fön çekme olsun, şekillendirme işlemi saçlarınızda çok fazla aşınma ve yıpranmaya yol açabilir. Bu hatalar kırık saçlara, kırık uçlara ve kuruluğa neden olabilir. Neyse ki, bazı kolay düzeltmeler var. İşte en iyi profesyonellere göre kaçınılması gereken altı saç şekillendirme hatası ve her birinin nasıl çözüleceği.

Isı Korumasını Unutmak

Warren Tricomi’nin usta saç stilisti ve renk uzmanı Artem Soshyn, en büyük saç şekillendirme hatalarından birinin ısı koruma ürününü atlamak olduğunu söylüyor. “En önemli saç şekillendirme hatalarından biri, düz ütü, saç maşası veya fön makinesi gibi sıcak aletleri kullanmadan önce ısı koruması kullanmamaktır.”

Isı ile şekillendirme aletleri saça zarar verebilecek yüksek sıcaklıklar üreterek kuruluğa, kırılmalara ve kırık uçlara yol açar. Neyse ki çözüm çok kolay. “Isı koruyucuları saç ile ısı arasında bir bariyer oluşturarak saç telleri üzerindeki doğrudan etkiyi azaltır. Warren Tricomi’nin Sıcak Aletler Spreyi gibi ısı koruyucu ürünlerin kullanılması, ısı hasarını en aza indirmeye, saç sağlığını korumaya ve saçın bütünlüğünü korumaya yardımcı olur” diye açıklıyor.

Beceri Kapsamınızın Ötesindeki Stilleri Denemek

Elbette, bu karmaşık saç modelleri TikTok’ta kolay görünüyor, ancak sosyal medya dışında genellikle farklı bir hikaye. “Gelişmiş saç şekillendirme teknikleri pratik, hassasiyet ve saç tipi ile dokusunun anlaşılmasını gerektirir. Yeterli beceri olmadan bazı teknikler saçta kırılma, dolaşma ve hatta saç dökülmesi gibi hasarlara yol açabilir” diyor Soshyn.

Tekniğinizi geliştirmek için önce daha basit saç modelleri deneyerek başlamanızı öneriyor. Daha sonra ilerleyin.

Fönünüzü Şişirmek

Salonda fön çektirmek gibisi yoktur. Ancak kalıcı olmasını istiyorsanız, Warren Tricomi’nin usta saç stilisti Angelique Tourneur Scafaro, görünümün uzun ömürlü olmasını sağlamak için saç bağları, tokalar ve hatta bir şapkadan kaçınmanın en iyisi olduğunu söylüyor. “Bunları kullanmak saçı istenmeyen bir şekilde işaretleyebilir ve bu da düzeltilmesi zor olabilir!”

Sıkı Saç Modelleri Giymek

Saçlarını her zaman sıkı bir at kuyruğu yapanlardan mısınız? Sharon Dorram Color at Sally Hershberger Salon’un stilisti Brandi Voorhees’e göre, özellikle de basit bir saç lastiği kullanıyorsanız, bu sonuçta kırılmaya ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. “Egzersiz yaparken ya da saçınızı yukarı kaldırırken daha az gergin saç lastikleri ya da ipek saç lastikleri kullanmaya çalışın.”

Saç Kesimlerini Atlamak

Saçınızı uzatmaya çalışıyorsanız veya meşgulseniz, düzenli saç kesiminizi atlayabilirsiniz. Ancak Voorhees’e göre bu kötü bir fikir. “Saçınızın uzunluğuna, dokusuna ve genel saç sağlığına bağlı olarak, saçınız her dört ila sekiz haftada bir kesilmelidir. Kesimleri atlamak kırılmalara ve kuruluğa neden olur ve saçınızın sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasını engeller” diyor.

Bu bakımları önceden planlayın ve randevunuza uyma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Sonuçta, bunu kendinize borçlu değil misiniz?

Saçınıza Isı Uygulamak

Plaj dalgaları yaptınız ve sonra düzleştirmeye mi karar verdiniz? Bu saçınızı kızartabilir. “Saçınızı zaman içinde sık sık ısı ile şekillendirmek kütikülde çok fazla hasara neden olur. Isı saç teline nüfuz ederek doğal yağları söker ve saçı kuru ve mat bırakır,” diye açıklıyor Vorhees.

Her gün sıcak aletler kullanmak yerine, ısısız stilleri ve örgüleri deneyin. Saçınızı gevşek bir at kuyruğu yapın. Evde hiçbir şey yapmıyorsanız, dağınık bir topuz deneyin.

Yorum yapın