Güzellik Editörüne Sorun: Kalıcı Saç Rengim Neden Soluyor?

Kalıcı saç rengim neden soluyor? Hiç bir güzellik editörünün fikrini almak istediniz mi? Ya da hepsini denemiş birinden güzellik ürünü önerileri almak? Doğru yere geldiniz. Haftalık serimizde güzellik editörü Hana Hong, tamamı Real Simple okuyucuları tarafından gönderilen en büyük cilt bakımı, saç bakımı ve makyaj sorularınızı yanıtlıyor. Her Salı bizi takip edin ve öne çıkma şansı yakalamak için kendi güzellik sorularınızı buraya gönderin.

Okuyucu sorusu: İki ay önce profesyonel olarak kalıcı bir renk yaptırdım, ancak saçım şimdiden salondan çıktığımdan farklı bir renkte. Bu neden oluyor? –Dara Moynes

İdeal bir dünyada, kuaförden çıktığınız kalıcı saç rengi evde kalan saç rengi olurdu. Ne yazık ki gerçek dünyada kalıcı saç rengi solar, yani oksitlenir ve zamanla değişir.

Muhtemelen kimya dersinde oksidasyonu duymuşsunuzdur; şeffaf formüller (veya gıdalar) çevresel saldırganlara maruz kaldığında kahverengimsi bir tona dönüşebilir. Aynı şey saçınız için de geçerlidir: Mikroskobik düzeyde, kalıcı saç rengi molekülleri elektron kaybederek saçı pembeleştiren kimyasal bir reaksiyonu tetikleyebilir.

Saç renginize bağlı olarak, pirinç rengi farklı şekilde ortaya çıkacaktır. Sarı saçlar sarı veya turuncu görünürken, esmer veya siyah renkli saçları olan biri saçlarının turuncu veya kırmızı göründüğünü fark etmeye başlayabilir. Bu durum, sert suya maruz kalma ve UV ışınları gibi bazıları kaçınılmaz ve tamamen önlenemez olan birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Ancak endişelenmeyin; aşağıdaki hataları yapmamakla başlayan akıllı saç bakım uygulamalarını hayata geçirerek kalıcı saç renginizin değişmesini önleyebilirsiniz.

Kalıcı Saç Rengi Hataları

Yanlış şampuan ve saç kremi kullanmak

En yüksek parayı ödeyip saçınızı profesyonel bir renk uzmanına yaptırabilirsiniz, ancak duşta her yanlış ürünü kullandığınızda çabalarınız (kelimenin tam anlamıyla) boşa gidebilir. Bunun nedeni, birçok saç bakım ürününün sülfat içermesidir; sülfatlar saçın pürüzsüz hissetmesini sağlamada harikadır ancak kalıcı saç rengini korumada o kadar da harika değildir. New York’taki IGK Salon’un renk uzmanı Stephanie Brown, “Sülfatlar, kalıcı saç rengine nüfuz edebilen ve renk pigmentini çıkarabilen sülfürik asit içerir” diyor. “Solmayı önlemek için, IGK Pay Day Anında Onarıcı Şampuan (31 $; ulta.com) ve Saç Kremi (31 $; ulta.com) gibi sülfat içermeyen, renk açısından güvenli bir şampuan ve saç kremi kullandığınızdan emin olun.” Renk açısından güvenli bir diğer seçenek de yıpranmış saçlar için favori şampuanlarımızdan biri olan Purelogy Strength Cure’dur.

Saç Boyası Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi? – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. 

Sıcak su ile yıkama

Sıcak duşlar her ne kadar harika hissettirse de, renk bakımı söz konusu olduğunda ne kadar soğuk olursa o kadar iyidir. Çünkü ısı kütikülü kaldırarak renge kolay bir kaçış yolu sağlar. Bununla birlikte, soğuk duşları söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz – sıcaklıktaki düşüşü daha tolere edilebilir hale getirmek için, ılık suyla başlayın ve ardından soğuk olana kadar sayacı yavaşça ayarlayın.

Sıcak aletlerin aşırı kullanımı

Yukarıda ne hakkında konuştuğumuzu hatırlayın: ısı = kötü. Isı ile şekillendirmeden hep birlikte kaçınsaydık saçlarımız daha dayanıklı olurdu, ancak bu çoğu insan için bir gerçeklik değil. Ne yazık ki, sıcak aletler rengin daha hızlı ortaya çıkmasına neden olabilir, bu nedenle şekillendirmeden önce bir ısı koruyucu eklediğinizden emin olun. Renk uzmanı ve R+Co Kolektif Üyesi Richy Kandasamy, evden çıkarken ısı ve UV koruması içeren bir ürün aramanızı öneriyor; tıpkı cildinizin UV hasarına karşı güvende kalması için SPF’ye ihtiyaç duyması gibi, saç telleriniz de öyle. Rahua Hydration Detangler + UV Barrier gibi bir saç açıcı deneyin.

Sık yüzme

Üzgünüm, plaj serserileri-klor ve tuzlu su her ikisi de lehinize çalışmaz. Brown, “Saçın parlaklığını yok ederek saçın mat görünmesine neden olabilirler” diyor. “Suda uzun süre kalmak da saç kütikülünü normalden daha uzun süre açık tutarak renk moleküllerinin saçtan sıyrılmasını sağlar. Saçınıza bir bone takmayı düşünün ya da saçınızı suda ıslatmaktan kaçının. Eğer mecbur kalırsanız, kütikülü su moleküllerinden korumaya yardımcı olması için bol miktarda saç yağı uygulayın.”

Toner uygulanmaması

Maskeler ve şampuanlardan parlatıcılara ve bakım ürünlerine kadar tonlama ürünleri istenmeyen pirinç ve kırmızı tonları ortadan kaldırabilir ve saç tellerinizi canlandırabilir. Görmek istemediğiniz tonları ortadan kaldıran belirli pigmentleri biriktirerek yarı kalıcı bir boya gibi çalışırlar. En iyi kısmı mı? Evde kullanabileceğiniz toniklerle bunu kendiniz de yapabilirsiniz, böylece kendinizi iki haftada bir stilist koltuğunda bulmazsınız.

Önemli bir not: Kuaför salonu sahibi, kuaför ve renk uzmanı Jana Rago, tonerin kalıcı bir çözüm olmadığı için geçici bir bandaj gibi olduğunu söylüyor. Tercih ettiğiniz rengi korumak için, saç yapınıza ve saçınızı ne sıklıkta yıkadığınıza bağlı olarak her ay ila altı haftada bir tonere ihtiyacınız olacaktır.

Eğer her şey başarısız olursa profesyonel bir stilistten/renk uzmanından renk düzeltici bir randevu alın. Sıcak alt tonları gizlemek ve renklerin birbirine karışmasına yardımcı olmak için büyük olasılıkla daha güçlü bir toner kullanacaklardır.

Yorum yapın