Kaşlarınızı Uzatmak İçin Minoxidil Kullanabilir misiniz?

Minoxidil, başınızdaki saç dökülmesi hakkında konuşmak veya çözüm önermek konusunda kesinlikle bir eksiklik yok. Peki ya başka bir yerdeki, örneğin kaşlarınızdaki saç dökülmesiyle uğraşıyorsanız? “Tıpkı kafa derisindeki saç dökülmesi gibi, kaşlardaki saç dökülmesi de çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Tıbbi durumlardan yaşam tarzı faktörlerine kadar değişen altta yatan nedenlerle geçici veya kalıcı olabilir,” diye açıklıyor sertifikalı bir trikolog ve Alodia Haircare’in kurucusu Isfahan Chambers-Harris. Alopesi areata, hormonal dengesizlikler, aşırı koparma, beslenme yetersizlikleri, altta yatan sağlık sorunları ve yaşlanma gibi durumları da içerdiğini ancak bunlarla sınırlı olmadığını ekliyor.1 Saç dökülmesi çözümleri söz konusu olduğunda, muhtemelen yeni saç büyümesine neden olduğu kanıtlanmış FDA onaylı tek tedavi olan minoksidilden daha fazla övülen bir şey yoktur. Peki, başınızdaki saçlar için işe yarıyorsa, kemerleriniz için de aynı derecede işe yarayacak mı? İşte bilmeniz gerekenler.

Minoxidil nedir?

Bu maddeyi daha çok Rogaine markasıyla tanıyor olabilirsiniz, ancak günümüzde birçok farklı marka bu maddeyi kullanmaktadır. Kurul onaylı bir dermatolog ve saç restorasyon uzmanı olan Craig Ziering, saç dökülmesi veya incelmesi için FDA onaylı bir topikal ilaç olduğunu açıklıyor. Dr. Chambers-Harris, bu ilacın başlangıçta tansiyon için ağızdan alınan bir ilaç olarak geliştirildiğini, ancak beklenmedik bir yan etkisinin de saç büyümesini teşvik etmek olduğunu ekliyor.

Bununla birlikte, onlarca yıldır kullanılmasına rağmen, etki mekanizması hala tam olarak anlaşılamamıştır. “Minoksidilin bir vazodilatör olması nedeniyle kan damarlarını genişlettiği ve kan akışını artırdığı düşünülmektedir. Kafa derisine topikal olarak uygulandığında, saç köklerine giden kan akışını artırarak onlara daha fazla besin ve oksijen sağlayabilir” diye açıklıyor.

Kaşlarınızda Minoxidil Kullanabilir misiniz?

Konuştuğumuz uzmanlara göre tek kelimeyle evet, ancak birkaç önemli uyarıyla birlikte. Dr. Ziering, “Minoksidil, kafa derisi dışındaki bölgelerde kullanım için FDA tarafından teknik olarak onaylanmamış olsa da, profesyonel rehberlikle kaşlarda kullanılabilir” diyor. Buradaki anahtar terim ‘profesyonel rehberlik’. Minoxidil, Dr. Chambers-Harris ayrıca, hem saç dökülmesi durumunuzu değerlendirebilmesi hem de doğru kullanım konusunda rehberlik sağlayabilmesi için (çeşitli güçlerde ve formülasyonlarda gelir) önceden derminize veya doktorunuza danışmanın öneminin altını çiziyor.

Ne Tür Sonuçlar Bekleyebilirsiniz?

Dr. Ziering, “Hem pratikte hem de anekdot olarak, ürünü kaşları için kullanan hastaların saç yoğunluğunda, büyüme evresindeki sürede ve hatta folikül boyutunda iyileşmeler olduğunu biliyoruz” diyor. Tercümesi: Hem daha fazla hem de daha dolgun kaş kılları istiyorsanız işe yarayacaktır. Ancak yine de bu o kadar basit değil. Baştaki saç dökülmesinde olduğu gibi, minoksidil hormonal sorunlardan kaynaklanan saç dökülmesinde en iyi sonucu verecektir, diye ekliyor.

Tutarlılık da çok önemlidir. Dr. Ziering, minoksidilin saç foliküllerinizi daha uzun süre anajen -AKA büyüme- fazında tuttuğunu, böylece dökülmediklerini, ancak günlük olarak kullanmanız gerektiğini belirtiyor. Kullanmayı bırakırsanız sonuçları görmeyi de bırakırsınız.2 Ve ilgili bir haber olarak, ilacı kullanmaya başladıktan sonra bu sonuçları görmek biraz zaman alacaktır. Dr. Chambers-Harris, sonuçların kafa derisinde ortaya çıkmasının birkaç ay sürebileceğini ve kafa derisindeki saçların kaşlardaki saçlardan nispeten daha hızlı uzadığını belirtiyor. Sonuç olarak, bunun bir gecede mucize bir çözüm olmasını beklemeyin.

Kaşlarınızda Minoxidil Kullanmanın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Dr. Ziering, “Topikal minoksidil kullanımının potansiyel yan etkilerinden bazıları kaşıntı, pullu cilt, tahriş veya tedavi alanında yanmadır” diyor. Bu hem kafa deriniz hem de kaşlarınız için geçerlidir ve minoksidili kaşlarınıza nasıl uygulayacağınız konusunda ekstra hassas ve spesifik olmayı daha da önemli hale getirir. (Bilginize, göz kapaklarınız gibi istenmeyen noktalarda biterse istenmeyen tüy büyümesine de neden olabilir, diye belirtiyor.

Yaşanan bu, emilim nedeniyle doğru uygulamada da meydana gelebilir, bu nedenle kullanmadan önce dikkatli olun.)2 Bu nedenlerle, pamuklu çubuk veya temiz makaralı fırça kullanarak hedefli ve hassas bir şekilde uygulayabileceğiniz sıvı veya losyon formülünü tercih etmenizi önerir. Yine de, kullanılacak ürünün tam türü ve nasıl kullanılacağı hakkında daha ayrıntılı talimatlar ve ayrıntılar için bir tıp uzmanına danışın.

Minoxidil İlaç Alt Çizgi

Doğru koşullar altında, daha dolgun, daha kalın kaşlar istiyorsanız minoksidil etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Sadece kullanmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Yorum yapın