Saç Dolguları Seyrelen Saçlarda İşe Yarar mı?

Seyrelen saçlar daha kalın teller için hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir arayış içindeyseniz, güzellik alanını ele geçiren en moda yeni saç kategorilerinden birini düşünmek isteyebilirsiniz: saç dolguları. Bu terim, saçınızın daha kalın görünmesini ve daha kalın hissetmesini sağlamak için bir dizi salon içi tedaviyi ve DIY ürününü ifade eder. Güzellik sektörünün gözdesi Olaplex gibi maskeler ve bakımlar düşünün.

Saç dolguları ürün ve hizmetler açısından çok çeşitli olduğu için fiyatları da çok farklıdır. Pudra kök kapatma size 30 dolara mal olabilirken, trombositten zengin plazma enjektablları (PRP) gibi daha gelişmiş bir prosedür size binlerce dolara mal olabilir. İleride, hangi seçeneğin sizin için en iyisi olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için en popüler saç dolgusu türlerini profesyonellerin görüşleriyle birlikte inceleyeceğiz.

Seyrelen Saçlar için Saç Tozları

Sally Hershberger’de Sharon Dorram Color’da kuaförlük yapan Brandi Voorhees, saç tellerinizi daha dolgun göstermek için hızlı ve kolay bir çözüm arıyorsanız, saç pudralarının en az bakım gerektiren seçenek olduğunu söylüyor. “Grileri kapatabilen ve saç çizginize biraz dolgunluk katabilen renkte olanlar da var.” “Kesin ve uygulaması kolay” olduğu için ColorWow’u ve dolgunluk ve hacim katmak için köklerinize Balmain Hair Couture Styling Powder’ı öneriyor.

Bu toz formül her şeyi yapar: Grileri gizler, röfleleri kapatır ve en önemlisi doğal görünürken seyrek alanları doldurur. Eşsiz saç renginize uyması için sekiz farklı renkte gelir ve siz şampuanlayana kadar kalıcıdır. Markaya göre, saçınızdayken yüzebilirsiniz bile.

Saçlarınıza renk vermeden hacim kazandırmak istiyorsanız, bu ağırlık yapmayan formül tam size göre. Tek yapmanız gereken saç köklerinize biraz pudra sürmek.

Seyrelen Saçlar İçin Bağ Yapıcı Bakımlar

Bağ oluşturucu bakımlar en yaygın saç dolgusu türlerinden biridir ve muhtemelen yerel güzellik malzemeleri mağazanızda veya belki de bir TikTok güzellik çekilişinde bunlara rastlamışsınızdır. Voorhees, “Hasar ve kırılmaları onarırlar,” diye açıklıyor. “Bunu, her bir saç telinde kırılma olan noktaları birleştirmek olarak düşünün. Bu, saçınızı daha kalın, daha güçlü ve daha yönetilebilir hale getirecektir.”

Bu şampuan öncesi saç bakımı, ısıyla şekillendirme, saç boyama veya diğer çevresel faktörler nedeniyle hasar gören kırık bağları onarmak için fazla mesai yapar. Sürekli kullanımda, sayısız müşteri saçlarını daha kalın ve hacimli hale getirdiğini onaylıyor.

TikTok’un ünlü formülü, sadece dört (!) dakika içinde saçı içten dışa doğru yeniden yapılandırmaya başlayabilmesiyle gurur duyuyor. Marka onarım sürecini akıllıca bir şekilde makyaj ve cilt bakımına benzetiyor. “Kapatıcılar (yani çoğu saç ürünü) bir sorunu geçici olarak kapatır, [ancak] K18 retinol gibi çalışır, yüksek konsantrasyonludur, bu temel sağlığı yenilemek için daha derin bir seviyede çalışır, böylece gelecekte daha az kapatıcı kullanabilirsiniz” diyor marka.

Saçınızı Her Gün Yıkamak Kötü mü? Uzmanlar Tartışıyor – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. 

Seyrelen Saçlar İçin Saç Uzantıları

Seyrelen saçlar dolgusunun en gerçekçi türü postiştir ve bu kategori söz konusu olduğunda seçenekleriniz vardır. Sally Hershberger NoMad’de renk uzmanı olan Jan-Marie Lozada, “Kısa vadeli bir çözüm arayanlar yarı kalıcı uzatmaları, klipsli uzatmaları veya halo uzatmaları düşünebilirler” diyor. Ancak uzun vadeli bir çözüm arıyorsanız, başka bir seçeneğin de üç aya kadar dayanan keratin bağ uzantıları veya saç lifleri olduğunu söylüyor. Sonuncusu, şampuandan şampuana kalıcı olurken daha dolgun bir görünüm yaratmak için saçınıza uygulanan mikroskobik keratin filamentlerdir.

Seyrelen Saçlar İçin Trombositten Zengin Plazma (PRP) Enjeksiyonları

Seyrelen saçlar pahalı olmasına rağmen dikkate değer olabilecek bir başka tedavi de trombosit açısından zengin plazma enjeksiyonlarıdır. Bu tıbbi tedavi, kişinin kanının alınmasını ve kafa derisine geri enjekte edilmesini içerir. Jet Set Beauty Rx’in kurucusu ve bütünsel plastik cerrah Shirley Madhère, “Bazı çalışmalar saç büyümesinde artış gösterdiğinden, bu prosedür bazen halk arasında “seyrelen saçlar saç dolgusu” olarak adlandırılır” diyor. Ancak PRP’nin kategorik olarak dolgu maddesi olmadığına dikkat etmek önemlidir.

PRP’nin etkinliğiyle ilgili birçok çalışma sonuçsuz olsa ve daha fazla araştırma yapılması gerekse de, birçok kişi, 2.500-6.000 $ (seans başına) fiyat etiketini sindirebiliyorsanız, saç dökülmesinin tedavisinde etkili bir seçenek olduğunu düşünüyor. Madhère, “Mart 2020’de yapılan bir meta-analiz, PRP’nin ‘PRP enjeksiyonlarından sonra kontrole kıyasla … saç sayısında önemli bir artışa’ yol açtığı konusunda genel bir mutabakat olduğunu gösterdi” diyor. “Bu son derece cesaret verici ve PRP’nin saç dökülmesinin tedavisinde tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmasını destekliyor.”

Yorum yapın