Stilistlere Göre Saçınıza Zarar Vermeden Nasıl Beyazlatırsınız?

Saçınızı Önceden Hazırlayın

Zaten iyi durumda olan saçlar, ağartma işlemini susamış, sağlıksız saç tellerinden daha iyi idare edecektir. Aşırı ısıyla şekillendirme ve güneşe maruz kalma gibi saçınıza potansiyel olarak zarar verebilecek alışkanlıklardan kaçının. Aynı zamanda, büyük ağartma gününe kadar saç tellerinize biraz bakım yapmak için yukarıda ve öteye gidin. Ünlülerin renk uzmanı Matt Rez, “Açma öncesi nem maskeleri, saçın açma işlemini daha nazik bir şekilde karşılaması için hazırlanmasına yardımcı olabilir” diyor.

Kendin Yap İşine Karşı Dikkatli Olun

Biliyoruz. Para ve zamandan tasarruf etmek için saçınızı evde beyazlatmak çok cazip, ancak gelecekte bir profesyonelden randevu aldığınız için kendinize teşekkür edeceksiniz. Profesyonel renk uzmanları, peroksit gücü, ısı gereksinimleri ve özel saç tipiniz ve durumunuz için gereken işlem süresi hakkında bilgi sahibi olan gerçek kimyagerlerdir.

Rez, “Doğru renk açıcı gücünü seçmek, işlem bilgisi ve ağartma sırasında şişen kütikülleri tersine çevirmeye yardımcı olmak için ağartma sonrası saçı doldurmak da dahil olmak üzere evde nasıl yapacağınızı bilemeyeceğiniz pek çok değişken var” diyor. Yanlış yapılan bir kendin yap açıcı işlemi kıvırcık, kavruk, saman gibi saçlara yol açabilir. Ciddi senaryolarda, saçınızın kopmasına bile neden olabilir.

Aşırı İşlem Yapmayın

Evde açıcı kullanmaya karar verirseniz, talimatları yakından takip edin ve açma işlemini titizlikle izleyin. İster sadece röfle yapıyor olun, ister baştan aşağı ağartıyor olun, Faye ağartıcının saça verdiği zararın aşırı işlemden veya yanlış işlemden kaynaklandığını söylüyor.

“Ağartıcıyı karıştırırken geliştirici yüzdeleri önemlidir. Çok yüksek oranda developer kullanmak saç renginin çok hızlı kalkmasına ve saç kütikülünün zarar görmesine neden olur,” diyor Faye. Rez, daha düşük hacimli bir işlemciyle bile ağartıcıyı çok uzun süre açık bırakmanın da hasara katkıda bulunabileceğini ekliyor.

Daha Hafif Bir Ağartma Yaklaşımını Düşünün

Nihai hedefiniz saç tellerinizin rengini açmaksa, baştan aşağı işlem gerektirmeyen birkaç seçeneğiniz vardır. Bebek röfleleri veya para parçaları, saçınızın yalnızca küçük bölümlerini ağartan iki yaklaşımdır. Faye şöyle ekliyor: “Balyaj, saçın yüzeyinde ağartıcı boya kullanan, saç kütikülünün derinliklerine nüfuz etmeyen ve hasar için daha az fırsat yaratan harika bir tekniktir.”

Dönüşüm İçin Acele Etmeyin

Hedefiniz çok koyu saçtan açık saça geçmekse sabırlı olmanız gerekir. Bu yapılabilir, ancak genellikle haftalar ve aylar boyunca birden fazla işlem aşamasını ve direksiyonu tutan profesyonel bir eli gerektirir. Ünlülerin stilisti ve renk uzmanı Guy Tang, “Koyu renk saçtan açık sarıya tek bir serviste geçmeye çalışmak gördüğüm en büyük hata,” diyor. “Saçın sağlıklı kalmasını sağlamak için böyle bir dönüşüm zaman alır. Bunu çok hızlı yapmak saçın bütünlüğünü tehlikeye atacaktır.”

Saç Yapıştırma Ürünlerinden Yararlanın

Renk uzmanları genellikle ağartma işlemi sırasında ve sonrasında saç bağlarını güçlendirmeye yardımcı olmak için bağ yapıcı ürünler kullanır, böylece salon kapısından çıktığınızda saçlar parlak, sağlıklı ve güçlü olur. Eve döndüğünüzde, kütikül sağlığını geri kazanmaya ve saçı beslemeye yardımcı olan bağ oluşturucu ürünlerle bakıma devam edin. Tang, “Her türlü renk açma hizmetinden sonra evde bakım, saçın sağlıklı kalması için kritik önem taşır” diyor.

Sıcak Şekillendirme ile Serinletin

Besleyici saç bakım ürünleri kullanmanın yanı sıra, ağartma işleminden sonra saç tellerinize ısıyla şekil vererek ek baskı uygulamamaya özen gösterin. Isıyla şekillendirme sıklığınızı azaltın veya saçınızın büyük bir kısmının havayla kurumasını sağlayarak ısıyla şekillendirme için harcadığınız süreyi en aza indirin. Isıyla şekillendirdiğinizde her zaman bir ısı koruyucu kullanın.

Saça Dinlenmesi İçin Zaman Tanıyın

Birbirine çok yakın randevular planlamadığınızdan emin olun. Faye, her türlü kimyasal işlem randevusu arasında altı ila sekiz hafta beklemenizi öneriyor. “Kütikülün yeniden oluşması için yeterli zamanı vermek, doğal yağlarınızın saça parlaklığını geri getirmesine yardımcı olur.”

Yorum yapın