Tomurcuklanan Locs Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey ve Onlara Nasıl Bakacağınız

Bir zamanlar popüler olarak dreadlock olarak adlandırılan locs, çeşitli stil, şekil ve boyutlarda gelir. Bu popüler saç modeli Jamaikalı müzisyen Bob Marley ve Amerikalı şarkıcı Lauryn Hill gibi isimler tarafından meşhur edilmiş olsa da, tarihçiler bu saç modelinin Antik Yunanlılardan Hintli kutsal adamlara kadar herkes tarafından kullanıldığını söylüyor. Afrika kökenliler ABD’de bu stili geri kazanmış ve hem kalıcı doğal locs hem de geçici uzatmalarla kendilerine özgü hale getirmişlerdir. Doğal saçla kalıcı olarak locs uzatmak için, saçın ayrılması ve ip benzeri bir görünüm oluşturmak için bölümlerin bükülmesi veya düğümlenmesi gerekir. Zamanla saçlar birbirine bağlanacak ve bu şekilde kalacak, saçı uçtan köke etkili bir şekilde “kilitleyecektir”.

Bununla birlikte, yeni saçlar her zaman gevşek bir şekilde uzar ve loc telinin geri kalanına bükülmesi veya düğümlenmesi gerekir. Locing aşamalı olarak gerçekleşir: başlangıç, tomurcuklanma, genç, olgun ve köklü. Tomurcuklanan loclar, yeni loc kullanıcıları için zorluk yaratabilecek başlangıç aşamalarından biridir. Aşağıda uzmanlara bunların nasıl yönetileceğini sorduk.

Tomurcuklanma locaları nedir?

Filizlenme aşaması olarak da bilinen tomurcuklanma locaları, localama sürecinin ikinci aşamasıdır. Loc yolculuğunda 3 ila 12 ay arasında gerçekleşir. Oluşmaları için gereken zaman çizelgesi saç dokusuna, uzunluğuna ve kalınlığına göre değişir. Bu aşamada saç matlaşmaya başlar ve yıkamada çözülmez, ancak şekillendirilmesi zor olabilir.

Pennsylvania’daki OrganixLocs’ta saç uzmanı olan Marisa Peal, “Tomurcuklanan locs, locs içinde dökülen tüm saçları yakaladığında doğal olarak gerçekleşen bir süreçtir” diye açıklıyor. “Tomurcuklanan bir saç telinin görünümü, saç köklerinden saç telinin ortasına kadar pürüzsüz veya tekdüze başlayabilir ve saç telinin ucu daha dolgun, daha kalın ve daha kıvırcık görünebilir.” Tomurcuklanan lokumların kilitlenme aşamasının ilk 3 ila 6 ayında gerçekleşebileceğini, ancak 6 aydan bir yıla kadar herhangi bir yerde sürebileceğini söylüyor.

Yeni büyüme, locaların tomurcuklanma aşamasına girdiğinin bir işaretidir. Çoğu insanın ilk tepkisi, orijinal ayrımı korumak ve yeni locaların şık görünümünü korumak için saçlarını yeniden bükmek olacaktır. Ancak bu aşamada çok fazla manipülasyon, locaların çözülmesine ve kırılmasına neden olabilir. Dolayısıyla, tomurcuklanma aşamasındaki saçlar asi görünebilir.

Saçlar yeni dolaşıklık içinde gelişmeyi öğrendiğinden, saç telleri kıvırcık, mat ve kalın olabilir. Ne de olsa saç kendi kendine düğümleniyor. Nem, saçın yüzeyinde değil içinde hapsolmuş olabilir. Saç tellerinde, özellikle de eski saçların yeni uzamayla birleştiği yerlerde topaklar görmek ve hissetmek doğaldır.

Bununla birlikte, incelmiş kökler ve düzensiz saç telleri bir sorunun işaretidir. Uygunsuz tomurcuklanma meydana gelirse, bunun başlangıç köklerinin boyutu, belirli ürünlere karşı alerjik reaksiyonlar veya çok fazla kök manipülasyonu gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Tomurcuklanma localarının diğer loca türlerinden farkı nedir?

Tomurcuklanan localar bir loca stili değildir. Bunun yerine daha büyük bir loc yolculuğunun sadece bir aşamasıdır. Loclar tomurcuklanmaya başladığında, locun içindeki saçlar dolaşmaya ve bir iç loc matrisi oluşturmaya başlamıştır. Bu, kardeş loclar, geleneksel loclar, serbest form loclar, birbirine kenetlenen veya iki telli bükümlü dreadler dahil olmak üzere locların türü ne olursa olsun, tomurcuklanma aşamasından geçecekleri anlamına gelir.

İlk başlangıç aşaması biraz balayı gibi olabilir. Saçlar yeni şekillendirilmiş ve yağlanmıştır. Parçalar mükemmeldir ve saçın uzunluğuna bağlı olarak düz durur. Esasen saç manikürlü görünür. Tomurcuklanan locs, bu kontrollü durum ile locs’un kalıcı görünümüyle ilerlediği genç locs arasında bir geçiş noktasını temsil eder.

Tomurcuklanan locaları kendiniz yapabilir misiniz?

Tarak bobinleri, avuç içi yuvarlama, örgüler veya iki telli bükmeler, serbest form ve birbirine kenetleme dahil olmak üzere locs başlatmanın birçok farklı yolu vardır. Saçı tutarlı bir şekilde ayırmak tek başına yapmak zor olsa da, aynalar ve arkadaşların yardımıyla evde yapılabilir.

Tomurcuklanan locs aşamasında, birçok kişi saçlarına evde bakım yapmayı tercih eder, böylece saçlarının neye tepki verdiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Her 4 ila 8 haftada bir, bazı insanlar locs konusunda uzmanlaşmış bir saç stilisti olan bir loctician’ı ziyaret etmeyi tercih ediyor. Ancak saç uzadıkça ve bakımı daha kolay hale geldikçe, çoğu insan saç bakımını kendilerinin yapmasını daha uygun maliyetli buluyor.

Hangi saç tipleri locs yaptırmalı?

Tüm saç tipleri fön çektirebilir. Bununla birlikte, saç tipi ve dokusu, saçın şekillendirilmesi için gereken süreyi ve nihai görünümü etkileyecektir. Uzmanlara göre, saç ne kadar dolgunsa o kadar hızlı şekil alır. Saç ne kadar ince veya düzse, o kadar uzun sürer.

Ayrıca, farklı saç tiplerinin fön sonuçlarına ulaşmak için farklı araçlara ve ürünlere ihtiyaç duyacağını unutmamak önemlidir. Bazı kişiler sadece bir saç nemlendiricisi kullanıp saçlarını sabitleyebilirken, diğerlerinin saç tellerinin birbirine yapışmasını sağlamak için balmumu veya daha yapışkan bir malzeme kullanması gerekecektir. Locing yolculuğunun yaklaşık 3 ila 12. ayında, tomurcuklanan locs ortaya çıkacaktır.

Unutmayın, bu dönem “aklınızı başınıza alın” tavrı gerektirebilir. Locs başlangıçta hayal ettiğiniz gibi görünmeyebilir. Sonuçta saç yeni bir büyüme ve gelişme yolu öğrenmektedir. Bu, birçok insanın saçlarını kesip yeniden başladığı ya da yoluna devam ettiği bir aşamadır, ancak doğal saç ekimi sürecinde bu dönem kaçınılmazdır.

 

Yorum yapın