Biberiye Yağı Saç Uzamasına Gerçekten Yardımcı Olur mu?

Biberiye yağı saç bakım rutininizde bulunması gereken bir ürün olarak lanse edilmektedir – saçı güçlendirmekten elektriklenmeyi önlemeye, ısı hasarına karşı korumaya ve hatta saç büyümesini teşvik etmeye kadar çeşitli faydaları olduğuna inanılmaktadır.

Bu yağlardan biri biberiyedir #RosemaryOil etiketi 864 milyondan fazla görüntülenme ve kullanıcıların başarı öykülerini gösteren sayısız video ile TikTok, saç uzaması ve genel saç sağlığı için bu esansiyel yağa doyamıyor. Hatta bazıları sadece üç hafta içinde gözle görülür bir uzunluk farkı ile rekor hızda saç uzaması yaşıyor.

Biberiye yağının saç uzamasına yardımcı olup olamayacağını ve nasıl yardımcı olabileceğini görmek için kuaförlerle konuştuk.

Biberiye Yağı Faydaları

Biberiye yağı, Akdeniz bölgesine özgü biberiye bitkisinden elde edilir. Bu güzel kokulu dal, cilt bakımı, saç bakımı ve parfüm de dahil olmak üzere güzellik alanında kullanılmakta ve yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kabul edilmektedir.

Kuaför ve doğal saç uzmanı Darrius Peace, “En çok kafa derisindeki antiseptik özellikleriyle bilinir, bu da kepeği ortadan kaldırmak için mükemmel olduğu anlamına gelir” diyor. “Aslında, kafa derisinde kullanılabildiği için, emilimi kasların rahatlamasına da yardımcı olabilir ve zihinsel berraklık sağlar.”

Saç Uzaması için Biberiye Yağı

Kısacası, evet! Biberiye yağı, sağlıklı saç büyümesini destekleme ve saçları yeniden büyütme konusunda kesin bir geçmişe sahiptir.

Sertifikalı trikolog ve Advanced Trichology’nin kurucusu William Gaunitz’e göre, 2015 yılında yapılan bir çalışmada minoksidil (saç dökülmesi için FDA onaylı bir tedavi) ile biberiye  altı aylık bir süre boyunca karşılaştırılmıştır. Bulgular mı? Her iki ürün de benzer sonuçlar vermiştir, ancak biberiye yağı saç derisini minoksidil kadar tahriş etmediği için aslında daha faydalıdır.1

Biberiye övmeye devam etmeden önce, saç sağlığı hakkında konuşmak için bir adım geri gidelim. “Saç derisi, saç oluşumunun hücresel düzeyde başladığı ve saç teli üretimiyle sonuçlanan saç folikülünü barındıran organdır. Saç büyümesinden bahsederken kafa derisinin mikrobiyomunun hassas dengesini korumak bir öncelik olmalıdır,” diye açıklıyor New York’lu trikolog Bridgette Hill. “Biberiye saç büyümesine iyi gelir çünkü anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuardır, kan dolaşımını artırır ve yağ asidi [içerir].”

Biberiye Yağının Yan Etkileri

Biberiye doğal bir bitki olduğu için kullanımı genellikle güvenlidir. Ancak saç deriniz hassassa ve cildinizin nasıl tepki vereceği konusunda endişeleriniz varsa, kuaför ve Hairstory Marka Baş Eğitmeni Wes Sharpton, önce bir yama testi yapmanızı öneriyor.

Güzellik Editörüne Sorun: Kalıcı Saç Rengim Neden Soluyor? – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

“Biberiye yağı karışımınızdan küçük bir miktar alın ve kafa derinizin sizin görebileceğiniz küçük bir kısmına uygulayın. Biberiye  veya karışımdaki diğer yağlardan birine karşı alerjiniz olmadığından emin olmak için yağı uyguladığınız ciltte kaşıntı, yanma, kızarıklık veya iltihaplanma olup olmadığını gözlemleyin. Hassas bir cildiniz varsa, dermatoloğunuzla görüşerek bunu sizin için önerip önermediğini öğrenin” diyor Sharpton.

Saçlar için Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Biberiyenin yağ asitleri içerdiğini unutmayın, bu nedenle yağlı bir kafa derisi ve yağlı saçlardan kaçınmak için ölçülü kullanmak en iyisidir.

“Saç ve saç derisinin tutulması için biberiye yağını uygulamanın en iyi yolu, serumu saç derisine hafifçe uygulamak ve saç boyunca masaj yapmaktır. Doğrudan saçta kullanılacak biberiye yağı miktarı kişinin saç yoğunluğuna bağlı olarak değişecektir” diyor Peace.

Haftada yaklaşık üç kez doğrudan saç derisine uyguladığınızdan emin olun, kan akışını ve emilimi artırmaya yardımcı olmak için parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın. Danışman trikolog ve Philip Kingsley Marka Başkanı Anabel Kingsley, biberiye yağının “durulanmayan bir ürün olarak uygulanmasını, böylece etkilerini gösterme şansının daha yüksek olmasını” öneriyor.

Gerçekten saç büyümesini teşvik etmek ve hayallerinizdeki tatlı saçlara kavuşmak istiyorsanız, biberiye yağının etkilerini bazı kafa derisine faydalı ürünlerle artırabilirsiniz. Deneyin: Saç dökülmesini yavaşlatmaya ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmış Philip Kingsley’in Yoğunluk Koruyucu Saç Derisi Damlaları ve mikro dolaşımı destekleyen René Furterer Forticea Enerji Verici Şampuan. Biberiye yağını doğrudan kullanan ürünler için, güçlü saç büyümesi için Balmain Overnight Repair Serum’u deneyin.

Yorum yapın