Kuaförünüzün Salonda Yapmayı Bırakmanızı İstediği 9 Şey

İster tek bir kuaföre sadık olun, ister kuaföre her gittiğinizde yeni biriyle görüşün, görüştüğünüz kişinin muhtemelen müşterilerinin artık yapmamasını istedikleri saçla ilgili küçük bir listesi vardır.

Bunlar, saçınızın sağlığını ve kalitesini (ve kuaförünüzün harika bir sonuç elde etme yeteneğini) nihai olarak etkileyen önemsiz evcil hayvanlardan koltukta ağırlaşanlara ve hayır-hayırlara kadar değişebilir. Bir avuç kuaföre müşterilerinin neleri yapmaktan vazgeçmelerini istediklerini sorduk; işte bize söyledikleri.

Koltukta Kendinize Karşı Kaba Olmak

Kuaföre gitmek, bazen saatlerce aynada oturup kendimize baktığımız benzersiz bir durumdur. Her ne kadar garip gelse de – ve kendinizi eleştirmek için ne kadar cazip olsanız da – kendinizi küçümseyen dilden kaçınmaya çalışın.

Stilist Kallie Henskens, “İnsanlarla dış görünüşleri üzerinde çalışma fırsatına sahip olmak çok eğlenceli, ancak insanların koltuğa oturdukları anda her kusurlarını nasıl gösterdiklerini duymak asla kolaylaşmıyor” diyor. “Dilinizi daha olumlu bir alana kaydırmayı deneyin. Sizi yargılamak ya da ortaya çıktığını hissettiğiniz herhangi bir kusuru ayırmak için burada değiliz. İçinizdeki güzelliği ortaya çıkarmak ve aynada gördüklerinizle özdeşleşmenize yardımcı olmak için buradayız.”

Kuaför Saç Kesimi Sırasında Bacak Bacak Üstüne Atmak veya Aşağı Bakmak

Kuaförünüz makasları çıkardığında, dik oturmanın, telefonunuzu yere bırakmanın, ileriye bakmanın ve bacaklarınızı açmanın zamanı gelmiştir. Harika bir duruştan daha azı, nihai sonucu tehlikeye atabilir. Stilistiniz keskin aletler kullanırken tüm dikkatinizi vermeniz ve iyi bir duruş sergilemeniz güvenliğinizi sağlar. Ayrıca daha dengeli bir saç kesimi oluşturmanıza yardımcı olur.

Gerçekten Uzun Köklerle Yürümek

Renk randevuları arasındaki süreyi uzatmak hepimizin suçlu olduğu bir alışkanlıktır, ancak oldukça hızlı bir şekilde geri tepebilir. Bu durum, özellikle doğal renginiz boyalı renginizden oldukça farklıysa geçerlidir.

Ünlülerin renk uzmanı ve Sally Hershberger NYC’deki Sharon Dorram Color’ın sahibi Sharon Dorram, “Müşterilerimin yapmamasını istediğim bir numaralı hata, saç rengi köklerinin çok uzun süre uzamasına izin vermek ve ardından renklerinin devam etmiş gibi görünmesini beklemektir” diyor.

Randevular arasında uzun süre beklemek zorunda kalırsanız, Dorram saç renginizin sadece bir seanstan sonra nasıl görüneceği konusunda gerçekçi olmanız gerektiğini ve istediğiniz yere ulaşmak için bir veya iki randevuya daha ihtiyacınız olabileceğini söylüyor.

İşlerini Mikro Yönetmek

Salon koltuğunda geri bildirim her zaman memnuniyetle karşılanır, ancak “mikro yönetim” bölgesine geçmek stilistinizin hızla hayal kırıklığına uğramasına neden olabilir. Ayrıca yaratıcılıklarını tam olarak kullanmalarını ve becerilerini sergilemelerini de engelleyebilir.

Saçlar Doğal Yollarla Nasıl Kalınlaşır? – Saç Güzellik – Saç Modelleri, Saç Renkleri, Saç Bakımı, Saç Boyası (sacguzellik.com) başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. 

Henskens, “Profesyoneller olarak hepimizin kendi yaratıcı yaklaşımı var,” diyor. “Aynı sonuca ulaşmak için birden fazla yol haritası var ve hepimizin farklı eğitim geçmişleri ve istediğimiz sonucu elde etmek için seçtiğimiz yöntem konusunda tercihlerimiz var.”

Yüksek Sesle Konuşmamak

Diğer taraftan, kesim veya renklendirme sırasında işlerin yanlış yöne gittiğini stilistinize bildirmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ortada konuşarak -sonda konuşmaya kıyasla- herhangi bir sorunu düzeltebilir ve salondan tam istediğiniz gibi kabarık, parlak saçlarınızla çıkabilirsiniz!

Seansınızın sonuna gelirseniz ve sonuçları beğenmezseniz, nelerin yolunda gitmediğini nazikçe açıklayın. Kuaförünüzün sorunu hemen ele alma şansı bulması, günler sonra duyması ya da daha kötüsü işlerini etkileyebilecek kötü bir yorumla karşılaşmasından daha iyidir.

Önerilen Saç Ürünlerini Görmezden Gelmek

Hepimizin belli bir bütçesi var, ancak üst düzey bir röfle, balyaj veya saç bakımı için savurganlık yapıyorsanız, stilistiniz tarafından önerilen üst düzey şampuan ve saç kremi ürünlerini kullanmak mantıklı olacaktır.

Ünlülerin kuaförü ve Voloom’un marka elçisi Julius Michael, bu ürünlerin genellikle renginizi soldurabilecek veya iyi geçen saç günlerini engelleyebilecek düşük kaliteli içeriklerle formüle edildiğini söylüyor.

Michale, “Yatırımınızı korumak için yalnızca %100 paraben ve sülfat içermeyen salon kalitesinde profesyonel ürünler kullanmalısınız,” diyor. “Biraz daha pahalı olabilirler, ancak güzel saç renginizi korumak buna değer.”

Saç İlhamı Getirmeyi Unutmak

Kuaförünüze tam olarak ne istediğinizi tarif etmeye çalışmak bazen işe yarayabilir, ancak iyi bir görsel olmadan stilistinizin tam olarak ne istediğinizi bilmesi zor olabilir. Bu da tamamen memnun olmadığınız sonuçlara yol açabilir.

Henskens, “Görselleri getirin ve sihrimizi konuşturmamıza izin verin” diyor. “Modelin saç dokusunun ve doğal renginin sizinkine benzer olduğu ilham verici fotoğraflar aramayı da unutmayın.”

Kirli Saçlarla Gelmek

Eskiden kuaföre kirli saçla gelinmesi tavsiye edilirdi. Yağların saçınızı ve saç derinizi koruyacağına inanılırdı, ancak yeni teknoloji sayesinde bunun modası geçmiş bir bilgelik olduğunu belirtiyor Henskens.

Henskens, “Neyse ki ürün serileri artık saça çok daha nazik davranan içeriklerle formüle ediliyor,” diye açıklıyor. “Artık saçta çok fazla yağ, kir ve birikinti varsa, ürünler istenen sonucu vermeyebilir.” Bunun yerine, kuaföre temiz ve kuru saçlarla gidin, böylece stilistiniz çalışmak için ideal bir tuvale sahip olur.

Kuru Şampuana Çok Fazla Bel Bağlamak

Kuru şampuan sıkışık durumlarda işe yarar, ancak düzenli kullanım için uygun değildir. Ünlülerin stilisti Chaz Dean, “Kuru şampuanın saçı temizlediğine dair büyük bir yanılgı var ve müşteriler saçlarını temizlemek yerine bunu yapabileceklerini düşünüyorlar” diyor. “Saç derinizi düzenli olarak düzgün bir şekilde temizlemek önemlidir.”

Rutin yıkamalar her gün olmak zorunda değildir; iki, üç, hatta dört günde bir yıkayabilirsiniz. Bu, ürün kalıntılarının parçalanmasına yardımcı olur, saçınızı tazeler, saç derinizi uyarır ve sağlıklı saç büyümesini destekler.

 

 

Yorum yapın